Baltazar Gąbka, Południowa Hania
Baltazar Gąbka, Południowa Hania

Bielsko-Biała - miasto z fantazją i polotem

Komentarze 6
2022-06-16

WOJ. ŚLĄSKIE

Bielsko-Biała jest dużym, około 170-tysięcznym miastem, otoczonym Beskidami, już w granicach miasta są górskie szlaki. Ale to jest zbyt ciekawe miasto, w którym byłam kilka razy i chcę jeszcze być, żeby go traktować tylko jako bazę wypadową. Także opiszę chociaż część atrakcji w samym centrum.

Stara Fabryka, Południowa Hania
Stara Fabryka, Południowa Hania

Z okazałego dworca jest może kilometr przy ruchliwej ulicy 3 maja do ścisłego centrum. Ale wcześniej można zakupić kultowy bielski fast-food -w budce koło dworca PKP przy wejściu na perony jest budka gdzie można zjeść bułkę z pieczarkami (można ją wzbogacać dodatkami), to miejsce z historią, a przysmak ten jest naprawdę dobry i świeży.

Warto odwiedzić oryginalne muzeum - Starą Fabrykę, w zniszczonej kamienicy wiele lat mieściła się fabryka, gdzie produkowano tkaniny. Dziś ten proces jest o wiele łatwiejszy, tu można zobaczyć unikatowe sprzęty jak krosna, farbiarki i wiele innych, kiedyś ludzie musieli harować by powstała dobra tkanina. To był niezwykle skomplikowany proces. Nie jest tam nudno, gdyż sprzęty są dobrze opisane i są ciekawe, poza tym mamy atrakcję jak przymierzalnia kapeluszy !

w fabryce, Południowa Hania
w fabryce, Południowa Hania

Oprócz tego, że  to miasto z przemysłowymi tradycjami i wciąż jego przemysł hula, jest najbardziej znane z produkcji kultowych bajek, nieznanych już niestety młodemu pokoleniu jak Reksio, Bolek i Lolek i inne. A fenomenem są figurki w centrum z tych bajek - Reksio na placyku z fontanną, Bolek i Lolek koło Galerii Sfera, Baltazar Gąbka na deptaku 11 listopada, a także Pampallini blisko pięknego Ratusza. Bardzo ważne jest, że obecnie na miejscu Studia Filmów Rysunkowych powstaje Interaktywne Centrum Bajki i Animacji, ma być otwarte w przyszłym roku i będzie widowiskowe.

Warto także pochodzić po Galerii Sfera, nie przepadam za galeriami handlowymi, ale ta jest niezwykła, podzielona na dwie części, z piękną fontanną i ciekawymi sklepami, z mostkami i wodą na zewnątrz.

krosno, Południowa Hania
bułka z pieczarkami, Południowa Hania
w Parku Słowackiego, jest blisko dworca, Południowa Hania

Wspomniane atrakcje są po jednej stronie ulicy (oprócz Studia Filmów Rysunkowych które jest kawałeczek od Rynku), a po drugiej tam gdzie mieści się Plac Chrobrego z pięknym Zamkiem Sułkowskich (warto zwiedzać, ma bogate wnętrza !) jest równie ciekawie. Z Placu z charakterystyczną fontanną z trzema chłopcami idzie się pod górę i dochodzi do niedużego, ale ślicznego Rynku, gdzie jest fontanna z Neptunem, pomnik św. Jana Napomucena. Otoczony jest krętymi uliczkami, klimatycznymi knajpkami, jedną z nich jest bardzo klimatyczny Assam, w egzotycznym i relaksującym klimacie.

Możesz być entuzjastą gór, modnisią na szpilkach, miłośnikiem techniki, wielbicielem historii, dużym dzieckiem, szukającym dobrych smaków i tak dalej  - we wszechstronnym Bielsku każdy znajdzie coś dla siebie !

plac Bolesława Chrobrego, Południowa Hania
plac Bolesława Chrobrego, Południowa Hania

 

 

Rynek, Południowa Hania
Rynek, Południowa Hania
w Assam, Południowa Hania
Galeria Sfera, Południowa Hania

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
22 czerwiec 2022 06:59

Ładnie położone, fajne miasto, 

nie zwiedzałem przez pęd w pobliskie góry, ale kiedyś się może uda zatrzymać

Południowa Hania
17 czerwiec 2022 19:03

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']To prawda, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie 🙂 Nam bardzo spodobały się figurki bajkowe i bielska architektura, która jest unikalna, ale i ta knajpka teraz mnie zainteresowała 🙂[/cytuj]

no ta knajpka jest świetna, poduchy, wersalki - można tam leżeć, muzyka z lat 40-50, a dzieci się nie nudzą bo zabawki i planszówki. I tak bielska architektura jest wyjątkowa, choćby te kręte uliczki pod górę  jak we Włoszech.

Anna Piernikarczyk
17 czerwiec 2022 18:57

To prawda, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie 🙂 Nam bardzo spodobały się figurki bajkowe i bielska architektura, która jest unikalna, ale i ta knajpka teraz mnie zainteresowała 🙂

mirosław
17 czerwiec 2022 17:20

Miasto niedoceniane,a ukrywa w sobie ciekawe atrakcje.

Południowa Hania
17 czerwiec 2022 15:21

[cytuj autor='Joanna']Ciekawie zaprezentowane miasto. Kto by pomyślał, że Smok Wawelski jest nie tylko w Krakowie. Ten z Bielska-Białej jest nawet bardziej sympatyczny i w dodatku ma własnego kucharza. 😉 Byłam fanką Baltazara Gąbki i jego przyjaciół.[/cytuj] Tak ja też lubiłam, miałam dać na główne zdjęcie mojego ukochanego Reksia, ale ten pomnik mnie bardzo ujął.

 

Joanna
17 czerwiec 2022 14:45

Ciekawie zaprezentowane miasto. Kto by pomyślał, że Smok Wawelski jest nie tylko w Krakowie. Ten z Bielska-Białej jest nawet bardziej sympatyczny i w dodatku ma własnego kucharza. 😉 Byłam fanką Baltazara Gąbki i jego przyjaciół.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022