park zdrojowy, Południowa Hania
park zdrojowy, Południowa Hania

Solec-Zdrój - królestwo siarki

Komentarze 3
2022-04-23

Drugim świętokrzyskim uzdrowiskiem po opisanym tu już, bardzo dobrze mi znanym Busku Zdroju jest o wiele mniejszy Solec Zdrój, nie liczący nawet tysiąca mieszkańców. Dojazd tam jest całkiem niezły bo z Buska jeżdżą często busy, a też są PKS-y na przykład do Krakowa. Jadąc autem też nie postoi się w korku bo to nie są ruchliwe tereny. Królują tutaj pola i łąki.

Główną atrakcją Solca są Baseny Mineralne - duży kompleks z basenem siarkowym i drugi z wodą solankową, w którym można pływać i korzystać z hydromasaży. Jest także basen zewnętrzny w ciepłe dni.

kaczusia, Południowa Hania
kaczusia, Południowa Hania

Siarka z tego uzdrowiska jest uważana za najsilniejszą i najlepszą na świecie, kąpiele w niej są niezwykle zdrowe, jednak trzeba się przemóc bo jej zapach przypomina zgniliznę lub odchody jak kto woli 😉 i nie wolno się jeszcze myć parę godzin po kąpieli. Jednak jej zalety zdrowotne zwłaszcza dla układu kostnego są wielkie. Nie tylko na basenach, ale w pobliskich uzdrowiskach czuć zapach siarki, gdyż nie ma silniejszej niż w Solcu.

Sam Solec Zdrój jest bardzo spokojną uzdrowiskową wsią, nikt się tam nie śpieszy, nie ma dużego ruchu samochodowego. Park Zdrojowy nie jest duży, ale bardzo przyjemny. Jest staw, mosty, ławki, zwierzętom pasuje tam klimat bo wręcz potyka się o kaczki, łabędzie czy wiewiórki. Z Parku Zdrojowego bardzo blisko jest do Zalewu, gdzie można łowić ryby, korzystać ze sprzętu wodnego. 

Łazienki, Południowa Hania
Łazienki, Południowa Hania

Są sklepiki z pamiątkami, nie ma problemu żeby trafić na sklep spożywczy, usiąść w kawiarni i żeby coś zjeść na przykład w restauracji "Magnolia".

Dla niektórych Solec Zdrój może być nudny, bo nie ma tam wielu atrakcji, a atmosfera jest dosyć senna, jednak dla miłośników przyrody, spokoju i czystego powietrza, wycieczka tam będzie udana.

Baseny Mineralne, Południowa Hania
w Magnolii, Południowa Hania
zalew, Południowa Hania
deptak, Południowa Hania
kościół św. Mikołaja, Południowa Hania

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
29 kwiecień 2022 10:08

Nie znam Solca, ale ogólnie lubię takie "nudne" miasteczka 🙂

Anna Piernikarczyk
23 kwiecień 2022 15:11

Ciekawa miejscowość, kiedyś tam spacerowaliśmy 🙂

marian
23 kwiecień 2022 12:47

Lubię takie spokojne miejscowości. Z basenów chętnie bym skorzystał.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022