Zagłosuj na nas!
, Mariusz
, Mariusz

Kanał Elbląski

Komentarze 4
2019-05-25

Wykorzystując przerwę w opadach, wyruszyłem na krótką, dwudziestokilometrową wycieczkę rowerową i tak sobie jadąc, w sumie nie wiem dlaczego, przypomniała mi się jedna z moich podróży nad Kanał Elbląski (może zainspirował mnie ostatni wpis Joanny dotyczący Kanału Augustowskiego?). Kiedyś umieściłem relację z tej wycieczki na portalu, później ją usunąłem, więc postanowiłem przypomnieć ją sobie, a Wam przedstawić. Tak więc, tęskniąc za nowym sezonem i wiosną, wracam do wspomnień...

, Mariusz
, Mariusz

Tym razem moim celem był Kanał Elbląski. Co ciekawe, do tej podróży zainspirowała mnie... reklama pewnego znanego banku... Ot, jakie dziwne potrafią być inspiracje (ostatnio usłyszałem, że mój ulubiony film z lat młodzieńczych, czyli „Terminator” powstał w wyniku... nocnego koszmaru Jamesa Camerona, więc ja mogę wykorzystać reklamę 🙂 A jak do tego dodamy, że miałem jechać w wyjątkowo piękne okolice, to tym bardziej miałem ochotę się tam wybrać).

, Mariusz
, Mariusz

Zaczynam swoją wycieczkę w Iławie, po pierwsze, to bardzo urocza miejscowość, pięknie położona,

, Mariusz
, Mariusz

choć – co dotyczy wielu miast w tym rejonie Polski – wyjątkowo mocno dotknięta przez historię, ponieważ została podczas II wojny bardzo zniszczona (a i po zakończeniu działań wojennych wojska radzieckie wywoziły stąd wszystko, co się ostało), a po drugie, bardzo dobrze skomunikowana kolejowo.

, Mariusz
, Mariusz

Z Iławy udaję się do Szymbarku, gdzie można podziwiać ruiny zamku Kapituły Pomezańskiej.  Niestety, z powodu grożącego niebezpieczeństwa, nie można wejść do środka. Podziwiam więc tylko z zewnątrz i udaję się w dalszą podróż

, Mariusz
, Mariusz
, Mariusz
, Mariusz

Moim celem jest rezerwat Jeziora Jasnego.

, Mariusz
, Mariusz

Ponieważ ukryty jest on w lasach, jadę trochę drogami asfaltowymi, a trochę polnymi. Podziwiając widoki

, Mariusz
, Mariusz

dojeżdżam do niewielkiego leśnego jeziorka, które swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowo czystej wodzie (ponoć światło dociera aż do 15 metra).

, Mariusz
, Mariusz

Jezioro to ma wyjątkowo kwaśną wodę, co powoduje, że życie biologiczne w nim jest ubogie, a to z kolei powoduje tę krystaliczną czystość. Dodatkowo jest pięknie położone, więc warto tu przyjechać

, Mariusz
, Mariusz

Jedyne, co przeszkadza, to – oczywiście – niezawodne komary, moje wierne towarzyszki w każdej prawie podróży. Dlatego też nie siedzę tutaj zbyt długo. Moim kolejnym celem jest Jerzwałd, gdzie oprócz pięknej perspektywy na Jeziorak warto zwrócić uwagę na niepozorny dom znajdujący się na samym początku wsi.

, Mariusz
, Mariusz

To tam mieszkał pisarz Zbigniew Nienacki. Nie wiem, jak Wy, ale ja, będąc młodym chłopcem, zaczytywałem się wręcz w przygodach Pana Samochodzika, a kiedy trochę dorosłem, odkryłem inne książki tego autora, jeśli wiecie o czym mówię 😉 

, Mariusz
, Mariusz

Następnie kieruję się w stronę Zalewa, w którym proponuję zobaczyć żydowski cmentarz.

, Mariusz
, Mariusz

I choć nekropolia sprawia wrażenie zaniedbanej, to jednak i tak jest jednym z lepiej zachowanych kirkutów w tej części Polski.

, Mariusz
, Mariusz

Po opuszczeniu Zalewa kieruję się do Gumnisk Małych, żeby zobaczyć zabytkowy dworzec Budwity. I choć dzisiaj zostało bardzo mało śladów dawnej linii kolejowej, to sam budynek zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Pierwotnie wybudowany w innym miejscu, specjalnie na potrzeby cesarza Wilhelma II. Przyznacie, że piękny?

, Mariusz
, Mariusz

I w końcu sam kanał. Od miejscowości Buczyniec,

, Mariusz
, Mariusz

przez Kąty

, Mariusz
, Mariusz

aż do Jelonek

, Mariusz
, Mariusz

można podziwiać tę niesamowitą budowlę hydrologiczną, jadąc wzdłuż niej (a jak ktoś ma ochotę, to – oczywiście – może sobie popłynąć).

, Mariusz
, Mariusz

Pochylnie, statki „podróżujące” lądem

, Mariusz
, Mariusz

Po prostu pięknie...

, Mariusz
, Mariusz

Warto również zwrócić uwagę na zabytkową drogę, po której rowerem jeździ się...hmm... niezaciekawie, to jednak wygląda naprawdę dobrze.

, Mariusz
, Mariusz

Nie jestem do końca pewny, ale wydaje mi się, że nie ma drugiej w Polsce drogi krajowej, która jednocześnie jest zabytkiem

, Mariusz
, Mariusz

Jadąc dalej podziwiam piękne widoki

, Mariusz
, Mariusz

oraz charakterystyczne dla tej części Polski domy podcieniowe

, Mariusz
, Mariusz

Szczególnie piękny jest ten w Stalewie

, Mariusz
, Mariusz
, Mariusz
, Mariusz
, Mariusz
, Mariusz

Oczywiście, będąc w tym miejscu, nie można zauważyć jeszcze jednego śladu osadnictwa olęderskiego, czyli rozsiane po okolicach cmentarze mennonickie.

, Mariusz
, Mariusz

I tak, na koniec, okazało się, dlaczego przypomniała mi się akurat właśnie ta podróż – przecież zaledwie tydzień temu byłem w skansenie poświęconym Olędrom.  Swoją wycieczkę kończę w miejscowości Stare Pole, skąd pociągiem można dojechać do Malborka (miejsce na zupełnie inną wycieczkę) lub Tczewa lub Gdańska.

, Mariusz
, Mariusz

I na koniec mała uwaga. Uznałem tę wycieczkę za średniotrudną z dwóch powodów – jest trochę wymagających podjazdów, ale przede wszystkim z powodu stanu dróg. Są po prostu tragiczne (i proszę mi wierzyć, że staram się posługiwać językiem kulturalnym, choć miałbym ochotę na trochę mocniejsze określenia).

, Mariusz
, Mariusz

W każdym razie, kochani rządzący, poprawcie się! Wstyd, żeby tereny, które odwiedza tak wielu turystów, miały tak tragiczne drogi.

, Mariusz
, Mariusz
, Mariusz
, Mariusz
, Mariusz
, Mariusz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

allie
27 listopad 2021 21:32

Jaka fajna wycieczka! Kanał - wiadomo: skarb, ale te wszystkie inne miejsca, które pokazujesz "przy okazji" - super ciekawostki. Zwłaszcza ten dom Nienackiego; nie miałam pojęcia, że żył on w takiej ci o, mieścinie. 

marian
25 listopad 2021 20:05

Kanał Elbląski u mnie tylko w planach.Ładny kawał drogi przejechałeś.Drogi faktycznie nie ciekawe.

Joanna
22 listopad 2021 12:37

Ja do czegoś zainspirowałam? To bardzo się cieszę. Za to ta relacja odświeżyła bardzo fajne wspomnienia z pływania po Kanale Elbląskim, bo kiedyś mieliśmy okazję być w Buczyńcu i płynąć statkiem po trawie.

Południowa Hania
21 listopad 2021 19:55

"tylko 20 km" 😁. Ale piękna, bogata wycieczka, na tydzień by starczyło tych atrakcji.  Te statko-pociąg świetny i dworzec Budwity.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Iława Główna

Januszewo

Jezioro Jasne

Dom Zbigniewa Nienackiego

Dobrzyki

Cmentarz żydowski w Zalewie

Dawny dworzec w Gumniskach Małych

Sambród

Kąty

Pochylnia Jelenie

Stankowo

Markusy

Stalewo

Szaleniec - cmentarz mannonicki

Stare Pole

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021