, Janek
, Janek

17. Giewont i Kopa Kopa Kondracka z Kuźnic.

Komentarze 0
2009-05-11
Wychodzimy z Kuźnic i szlakiem niebieskim przez reglową Polanę Kalatówki dochodzimy lasem do trawiastej Doliny Kondratowej, na której znajduje się schronisko PTTK i dyżurka TOPR. Idąc dalej stromym podejściem w kamienistym źlebie dochodzimy do porośniętej kosodrzewiną Kondrackiej Przełęczy. Przełęcz ta w sezonie letnim jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc przez turystów w Tatrach.
Bez większegu trudu stąd dostajemy się na wierzchołek pobliskiego Giewontu.
Ze szczytu Giewontu rozpościera się wspaniała panorama na Zakopane i Tatry we wszystkich kierunkach.
Droga, którą wchodziliśmy jest bardzo bezpieczna, niebezpieczną zaś jest północna stroma bardzo ściana Wielkiego Giewontu /około 600 metrowa przepaść do Małej Dolinki/.
Charakterystyczną ozdobą Giewontu jest potężny 15-metrowymetalowy krzyż zamontowany tu w 1901 roku.
Wracamy z Giewontu już innym zejściem, ponieważ pod samym szczytem szlak jest jednokierunkowy, co ułatwia niekiedy tłumom turystów wejście i zejście.
Wracamy ponownie na Kondracką Przełęcz i jej grzbietem po żółtym szlaku stromym podejściem wspinamy się na Kopę Kondracką, dochodząc do granicy słowacko-polskiej.
Kopa Kondracka zbudowana jest ze skał osadowych /wapnia i dolomitów/ Zbocza jej są trawiaste o niewielkim nachyleniu a wierzchołek kopulasty.
Od północno-zachodniej strony wcina się w zbocze Kopy Kondrackiej kocioł lodowcowy, tzw. Koprowy Źleb.
Z wierzchołka Kopy są rozległe widoki, szczególnie na szczyty Tatr Wysokich.
Opuszczamy Kopę Kondracką schodząc czerwonym szlakiem wzdłuż granicy na Przełęcz pod Kopą Kondracką, która jest cała porośnięta trawą.
Z szerokiego siodła przełęczy są wspaniałe widoki na Tatry Wysokie i pobliski Giewont.
Teraz już tylko stromym zejściem po zielonym szlaku powracamy do Schroniska PTTK na Hali Kondratowej i łagodnym zejściem przez las do Kuźnic.


, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
, Janek
17. Giewont i Kopa Kopa Kondracka z Kuźnic., Janek
, Janek
, Janek

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022