pomnik Chopina, Południowa Hania
pomnik Chopina, Południowa Hania

Kielce - urodziwe miasto z pałacem

Komentarze 10
2021-09-04

Kielce - są blisko 200- tysięczną stolicą województwa świętokrzyskiego. Pierwsze co zwraca uwagę to, że pewien architekt lubił chyba Archiwum X i ufoludki bo dworzec PKS to ...ufo 🙂 

Z dworca można prosto iść głównym deptakiem kieleckim, bardzo popularną ulicą Sienkiewicza. To ciekawa ulica, nie jest płaska tylko prowadzi w górę, ma wiele drzewek i ławek, pomników, sklepów i knajpek. Skręcając i idąc Leśną, doszłam do Rynku i robi wrażenie ! Okazały Urząd Miasta, ogródki, leżaki i hamaki, fontanna - to miejsce gdzie chce się przebywać. Jedna z ulic to świętego Leonarda i tam odwiedziłam Muzeum Historii Kielc. Nieduże muzeum, bardzo ciekawe, gdzie jest historia miasta na przestrzeni wieków i w ogóle nie jest to nudne. Mamy tu dawny gabinet dentystyczny, motory, pamiątki wojenne, a nawet kości mamuta i naczynia z XI wieku.

dworzec PKS - ufo, Południowa Hania
dworzec PKS - ufo, Południowa Hania

No i największa atrakcja Kielc - Dawny Pałac Biskupów Krakowskich. To monumentalny, piękny pałac na rozległym Placu Zamkowym obok Bazyliki. Był rezydencją biskupów krakowskich, powstał w XVII wieku. W pałacu można zwiedzać wystawy, a bezpłatnie można wejść do malutkiego ale bardzo urokliwego Ogrodu Włoskiego.

Z Pałacu Biskupów można przejść się skwerem Żeromskiego i tam dojść na Plac Wolności, gdzie oprócz pomnika Piłsudskiego, mieści się Muzeum Zabawy i Zabawek. Tam też na rogu w  pizzerii Fast zjadłam pizzę swiętokrzyską jak przystało na miejsce z majonezem kieleckim 🙂

Pałac Biskupi z Ogrodem Włoskim, Południowa Hania
Pałac Biskupi z Ogrodem Włoskim, Południowa Hania

Przyznam, że Kielce co chwila wyskakują z nową atrakcją, gdy wydawało mi się, że zobaczyłam już otoczenie Pałacu Biskupiego, trafiłam na alejki spacerowe, które prowadzą do pięknego Parku Miejskiego ze stawem i roślinnym łabędziem. 

I co szłam w mieście widziałam a to jakieś fajne pomniki, a to piękne budynki. To co opisałam to tylko część atrakcji, Kielce mają jeszcze sporo w zanadrzu i parę dni by można je zwiedzać. To bardzo ładne miasto, którego szkoda by było nie poznać.

pizza świętokrzyska z majonezem kieleckim, Południowa Hania
Rynek, Południowa Hania
na ulicy Sienkiewicza, Południowa Hania
Park Miejski, Południowa Hania
Muzeum Historii Kielc, Południowa Hania

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Południowa Hania
28 październik 2021 14:19

[cytuj autor='allie']No proszę, w Kielcach byłam, ale ani Pałacu Biskupiego, ani UFO nie widziałam. Fakt, że wtedy miasto służyło nam głównie jako "noclegownia" i punkt wypadowy w okolice, ale żeby aż takie atrakcje pominąć... Może kiedyś będzie dane nadrobić.[/cytuj] Kielce są za ładne żeby pominąć tam spacer. 

 

allie
27 październik 2021 23:39

No proszę, w Kielcach byłam, ale ani Pałacu Biskupiego, ani UFO nie widziałam. Fakt, że wtedy miasto służyło nam głównie jako "noclegownia" i punkt wypadowy w okolice, ale żeby aż takie atrakcje pominąć... Może kiedyś będzie dane nadrobić. 

Anna Piernikarczyk
07 wrzesień 2021 14:27

Ślicznie Haniu, chyba lubisz miasta 🙂 My dawno w Kielcach nie byliśmy, a chętnie bym to zmieniła 🙂 A majonez kielecki bardzo lubię 😉 Mnie jeszcze te kadzielnie i inne geologiczne atrakcje pociągają

Południowa Hania
07 wrzesień 2021 09:40

[cytuj autor='Maciej A']Mam do nadrobienia to miasto, zupełnie mi nieznane (bo dworca pkp to nie liczę :-) )[/cytuj] no tam jest fajne to, że z Dworca PKP wychodzisz wprost na deptak ulicę Sienkiewicza, a za nią już ścisłe centrum. Atrakcje niedaleko siebie położone.

 

Południowa Hania
07 wrzesień 2021 09:40

[cytuj autor='Maciej A']Mam do nadrobienia to miasto, zupełnie mi nieznane (bo dworca pkp to nie liczę :-) )[/cytuj] no tam jest fajne to, że z Dworca PKP wychodzisz wprost na deptak ulicę Sienkiewicza, a za nią już ścisłe centrum. Atrakcje niedaleko siebie położone.

 

Maciej A
07 wrzesień 2021 08:44

Mam do nadrobienia to miasto, zupełnie mi nieznane (bo dworca pkp to nie liczę :-) )

Joanna
06 wrzesień 2021 12:48

Na mnie też Kielce zrobiły dobre wrażenie. Będąc z dzieckiem przede wszystkim kierowaliśmy się do Muzeum Zabawy i Zabawek, ale pamiętam też pomnik dzika z kłami, od których Kielce wzięły nazwę, Pałac Biskupów z ogrodem, park z fontanną, Rezerwat Kadzielnia...

mirosław
06 wrzesień 2021 10:02

Zwiedzałem kielce jakiś rok temu i mi się też podobały..

tomtur
06 wrzesień 2021 00:05

Kielce są ciekawe. Dla mnie tym bardziej bliskie, że mój Ojciec pochodził właśnie z Kielc. Dziadek był podoficerem przedwojennej kawalerii.

 

Mariusz
05 wrzesień 2021 00:25

Zgadzam się i to ze wszystkim! Przyznam, że mnie kielecki dworzec prawie pokonał, bardzo podobał mi się pałac biskupów i jego otoczenie, w ogóle całe stare miasto. Tak jak napisałem, opisując moją podróż, Kielce zaskoczyły bardzo pozytywnie 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022