w mieście, widok na Spodek, Południowa Hania
w mieście, widok na Spodek, Południowa Hania

Katowice - spacer po śląskim centrum dowodzenia

Komentarze 4
2021-08-28

Katowice to blisko 300 - tysięczna stolica województwa śląskiego, prawdziwe centrum dowodzenia  z bardzo bogatą siatką połączeń do innych śląskich miast, miasto przemysłowe, ale też obfite w wydarzenia kulturalne.

Pierwsze co zauważyłam wspólnie denerwującego z Krakowem  wysiadając z pociągu, to wielki dworzec połączony z wielką galerią handlową (chociaż ta w Kraku jednak przyjemniejsza) czyli ludzi multum, z innych wspólnych wkurzających spraw odkryłam chamstwo na ulicy (a co tam, że zielone dla ludzi - jadę !) i masa beznadziejnych gołębi w centrum.

kościół Ewangelicki, Południowa Hania
kościół Ewangelicki, Południowa Hania

Na szczęście dworzec jest blisko centrum także poruszałam się na piechotę. Bardzo niedaleko jest Rynek, który kilka lat temu został gruntownie przebudowany i jest ładny. To nie jest taki typowy plac, ale te ławki z drzewkami, kwiaty, fontanna i ładne budynki wokół robią dobre wrażenie i fajnie tam posiedzieć.

Nie wybrałam z muzeów Muzeum Śląskiego, które podobno zwiedza się ok. 4 godzin, ale małe Muzeum Historii Katowic na ulicy Szafranka, no i nie żałuję. Bardzo ciekawe muzeum, z izbami mieszkalnymi z XIX/XX wieku, tak pięknymi, że chciałoby się tam mieszkać. Wyżej jest multimedialna wystawa o dziejach Katowic. Są to filmiki, audycje, ekrany dotykowe, dokładnie opisana bogata historia Katowic - miasta które bardzo dużo przeszło i długo nie mogło się wyzwolić z władzy niemieckiej.

zapiekanka z Mariackiej, Południowa Hania
zapiekanka z Mariackiej, Południowa Hania

Nieopodal muzeum można zauważyć jak rozwinięta jest edukacja w Katowicach - wiele budynków Uniwersytetu Śląskiego, zresztą tych uczelni jest trochę.

Najbardziej imprezową ulicą miasta jest ulica Mariacka, to widać bo już o 13 było sporo ludzi w ogródkach. Sporo knajpek i cukierni, ale tak ze znalezieniem czegoś niedrogiego i fajnego do zjedzenia (i tu i w obrębie Rynku) - bez szału. Sushi, kuchnia tajska i indyjska, włoska - widać, że Katowice starają się być kosmopolityczne i nowoczesne , ostatecznie zjadłam na Marciackiej w TodoJutra dużą zapiekankę. Dużo tu miejsc do imprezowania, spotkań towarzyskich, zakupów. Na pewno można się tu przejechać, wpaść do któregoś muzeum, pochodzić po Rynku i okolicznych długich ulicach, usiąść w knajpce i pójść na zakupy.

Rynek, Południowa Hania
pomnik Harcerzy Września, Południowa Hania
koło dworca, Południowa Hania

Podziw wzbudzają monumentalne Kościoły - Ewangelicko - Augsburski na Warszawskiej i Kościół przy Mariackiej. Sporo jest także ciekawych, artystycznych murali na kamienicach.

I doszłam do zadziwiającej refleksji - obiektywnie mające więcej do zaoferowania Katowice, zaciekawiły mnie znacznie mniej niż kompletnie nieturystyczne, ale jakieś takie bardziej przystępne zwiedzone tydzień temu pobliskie Mysłowice...

muzeum1, Południowa Hania
muzeum1, Południowa Hania
muzeum2, Południowa Hania

Komentarze

Zostaw swój komentarz

tomtur
07 wrzesień 2021 09:47

A ja przed laty bywałem towarzysko więc niestety bez zwiedzania. A rzeczy samej jest co zobaczyć. Ciekawa galeria.  :- )

 

Anna Piernikarczyk
30 sierpień 2021 14:00

Katowice nie są takie łatwe do zwiedzania 🙂 Na pewno warto zajechać na Nikiszowiec i tam do muzeum, również kościół na Nikiszu robi spore wrażenie, no i jednak Muzeum Śląskie tez jest fajne i ma rózne wystawy, my nie spędzilismy 4 godziny, bo by nas nasza 3-latka zjadła 😉 Fajna jest wystawa o historii, rzeźby sakralnej i ogólnie obejście muzeum 🙂

Południowa Hania
28 sierpień 2021 20:47

[cytuj autor='Maciej A']Bywałem, chociaż nie turystycznie.Jak widać wszędzie znajdzie się  coś ciekawego[/cytuj]

no właśnie też tak myślę, zawsze coś się znajdzie, nawet w tych nieoczywistych

Maciej A
28 sierpień 2021 20:39

Bywałem, chociaż nie turystycznie.

Jak widać wszędzie znajdzie się  coś ciekawego

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022