widok z tarasu, Południowa Hania
widok z tarasu, Południowa Hania

DOBCZYCE - sielskie miasteczko z zamkiem

Komentarze 4
2020-07-01

Województwo małopolskie

Dobczyce, 6-tysięczne miasteczko, leży miedzy Pogórzem Wiśnickim a Wielickim. Tereny więc jak można się domyślić łagodnie górzyste i zalesione, znajduje się tam Jezioro Dobczyckie z wielką zaporą, dzięki któremu ponad połowa Krakowa ma wodę.

centrum, Południowa Hania
centrum, Południowa Hania

Dojazd tam jest bardzo dobry, często jeżdżą busy.

Miasteczko jest dosyć ruchliwe, ładne, z figurami kozy, które są nieoficjalnym symbolem miasta, efektowną strażnicą. Są szeregi sklepików, cukierni. A zjeść można naprawdę dobry i solidny obiad, gdyż nawet ja, a jem jak chłop na budowie, zjadłam z trudem w restauracji Carmen, koło mostu. 

strażnica, Południowa Hania
strażnica, Południowa Hania

Gdy dojdzie się w centrum blisko lodziarni (dobre lody !) kawałek pod górę, mija się cmentarz, Kościół i wkrótce ukazuje się największa atrakcja - Zamek ze skansenem. Zamek z XIV wieku,  Jan Długosz uczył synów Kazimierza Jagiellończyka, przebywał Władysław Jagiełło i szlachetne rody.

Zamek jest piękny, chociaż niespecjalnie duży. Wstęp do niego jest od kwietnia do października, bilet jest tani - 10 zł za zamek ze skansenem. Na zamku są ciekawe wystawy - dzieje miasta, pamiątki wojenne, kapliczka, sala tortur, sala kominkowa, sala historyczna - całkiem sporo tam tego oglądania. A trzeba wejść na taras widokowy, ponieważ z niego jest przepiękny widok na Jezioro Dobczyckie. Zaraz obok zamku jest skansen - chaty w których jest między innymi dawny dom pogrzebowy, kuźnia, kuchnia, izba mieszkalna - bardzo ciekawe wystawy.

obiad w restauracji Carmen, Południowa Hania
na zamku, Południowa Hania
dziedziniec, Południowa Hania

Z zamku warto zejść schodami koło zapory, posiedzieć na trawie nad rzeką, jest tam bardzo płytka, więc można pobrodzić 🙂

Przepiękny zamek i przytulne miasteczko.

zamek, Południowa Hania
zamek, Południowa Hania
skansen, Południowa Hania

Komentarze

Zostaw swój komentarz

allie
27 październik 2021 23:45

O proszę jaka ciekawostka, nie słyszałam o zamku w tym miasteczku, a wygląda ciekawie... Wrzucaj Haniu więcej zdjęć, ci co jak ja mają daleko w te strony chociaż je sobie pooglądają na obrazkach 🙂

Maciej A
28 sierpień 2021 09:59

I tu mnie jeszcze nie zaniosło, ładnie wygląda

Joanna
26 sierpień 2021 14:12

Ładnie wyglądające miejsce.

Anna Piernikarczyk
25 sierpień 2021 09:32

Piękne Dobczyce, fajnie, że pokazujesz Małopolskę, bo bardzo ją lubię, Dobczyce też troche znamy, ostatnio nas zdziwiła zrewitalizowana brama 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022