zamek, Południowa Hania
zamek, Południowa Hania

Stopnica - malutka i gospodarna

Komentarze 6
2019-06-18

Województwo świętokrzyskie

Stopnica to miasto w powiecie buskim, liczące...1,5 tysiąca mieszkańców. Przeszła bardzo dużo - atak Szwedów, pożar, dżumę, bombardowanie Niemców. Prawa miejskie nadał jej Kazimierz Wielki, zatrzymywał się tam czasem podczas podróży. Status miejski straciła w 1869 r i ponownie uzyskała dopiero w 2015 roku.

kościół Piotra i Pawła, Południowa Hania
kościół Piotra i Pawła, Południowa Hania

Zrujnowany zamek odbudowano i teraz mieści się w nim Centrum Kultury, gdzie jest bezpłatne muzeum, posąg Kazimierza Wielkiego, są tam zajęcia kulturalne, pokazy filmowe, koncerty...

Wokół są ładne, zielone tereny i przepływa rzeka Stopniczanka, jest gdzie pospacerować.

muzeum, Południowa Hania
muzeum, Południowa Hania

Rynek jest skromnym, bardzo ładnym placykiem z ciekawą fontanną. 

Stopnica mi imponuje bardzo. Walczono w niej do upadłego o prawa miejskie i uzyskano, podniesiono się po tylu przejściach. Zamek jest ładnym miejscem, gdzie za darmo można obejrzeć wystawy, gdzie oferta jest bogata - pokazy filmowe, koncerty. W Stopnicy jest basen, sporo sklepów., lodowisko. Często organizowane są wydarzenia dla mieszkańców. To takie gospodarne i żywotne miasteczko.

nad Stopniczanką, Południowa Hania
dzwonnica, Południowa Hania
cmentarz, Południowa Hania

Są także lokale gdzie można zjeść. W pizzeri Euforii można spróbować coś bardzo ciekawego, czyli pizzeria Parówkomania z ...parówkami zawiniętymi w brzegach pizzy.

Trzeba też wspomnieć o monumentalnym Kościele Piotra i Pawła z dzwonnicą i zabytkowym cmentarzu.

rynek, Południowa Hania
rynek, Południowa Hania

Warto zajrzeć do dzielnej Stopnicy.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
28 sierpień 2021 09:21

Nie znam, tak jak niedawno pisałem, ten rejon dla mnie do odkrycia

Południowa Hania
24 sierpień 2021 19:55

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Lubię Twoje kulinarne nastawienie do podrózy 🙂 Przez Stopnicę przejeżdżaliśmy i na chwilę się w niej zatrzymaliśmy, pod zamkiem 🙂[/cytuj]

dla mnie wyjazd bez miejscowej wyżerki to nie wyjazd :P. Mnie też się podoba, że dajesz często fotki jedzenia 🙂

Anna Piernikarczyk
24 sierpień 2021 19:49

Lubię Twoje kulinarne nastawienie do podrózy 🙂 Przez Stopnicę przejeżdżaliśmy i na chwilę się w niej zatrzymaliśmy, pod zamkiem 🙂

Piotr Galas
21 sierpień 2021 19:24

 Często przejazdem przez Stopnicę - kto by pomyślał że tam tyle ciekawostek. Może kiedyś trzeba się zatrzymać i pozwiedzać. 

Mariusz
20 sierpień 2021 13:04

Nie byłem, ale zachęciłaś bardzo. Co prawda trochę ode mnie daleko, więc ciężko się wybrać, ale, kto wie, może w przyszłym roku...

marian
19 sierpień 2021 20:51

Ciekawa miejscowość.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022