Województwo małopolskie
Krynica-Zdrój to bardzo popularne uzdrowisko, położone w Beskidzie Sądeckim. Położenie bardzo piękne - rzeki i potoki, lasy, dominacja gór wokół. Najbardziej znana oprócz Jaworzyny Krynickiej jest Góra Parkowa, na którą można wjechać i zjechać kolejką (teraz jest remont) i trudno się bać bo to bardzo krótki wjazd kolejką po szynach, bez przepaści.

Widok z Góry Parkowej jest wspaniały i na pewno spędzi się tam dłuższą chwilę, zwłaszcza, że ławek tam dosyć. Warto pójść kawałek dalej do ciekawego miejsca jakim jest Źródełko Miłości. Zejście z Góry to miły spacer, nawet z wózkami spokojnie da się radę, mija się staw, altanę... I schodzi się do serca Krynicy czyli Pijalni Głównej. To duże miejsce, pełne zieleni, gdzie są czasem imprezy, jest kawiarnia, kącik czytelniczy i oczywiście trzeba nabyć zdrowotne wody - polecam Słotwinkę.
Deptak krynicki pełen jest sklepików, ławek, są mostki i potok, fontanna. Nieopodal regularne koncerty gra Orkiestra Zdrojowa. Imprez w Krynicy jest dosyć sporo między innymi Festiwal im. Jana Kiepury.

Przy deptaku są piękne kamienice, rzuca się w oczy zwłaszcza niebieska "Romanówka" gdzie mieści się Muzeum Nikifora - krynickiego malarza - to interesujące muzeum z jego osobistymi, skromnymi pamiątkami. Innym ciekawym jest położone nieco dalej na Piłsudskiego Muzeum Zabawek z wielką kolekcją dawnych zabawek z całego świata.
Warto skorzystać z ofert biur turystycznych PTTK i BT Jaworzyna, codziennie są inne wycieczki, w tym na Słowację i Węgry.



Krynica się rozwija, charakter kolejki ma być przedwojenno - historyczny, jakiś czas jest Wieża Widokowa. Poza tym do tego 11 - tysięcznego uzdrowiska jest dobry dojazd komunikacją.
Ceny tam nie są najniższe, ale łatwo znaleźć tanie noclegi, a zjeść tanio i smacznie można w Barze na Rogu lub skorzystać z karczm za droższe ceny, na pewno hitami tam są pstrągi i rydze z patelni.

Krynica jest na tyle przyciągająca mimo swojej komercyjności, że byłam tam kilka razy, te zaułki, otoczenie, rzeźby, imponujące góry robią wrażenie.