zamek, Południowa Hania
zamek, Południowa Hania

Cieszyn - wspomnień czar

Komentarze 5
2017-05-01

Województwo śląskie

Do Cieszyna jeździłam kiedyś na festiwal filmowy Kino na Granicy (filmy czeskie, polskie i słowackie), który polecam bo wciąż jest i to naprawdę fajny festiwal. W sumie licząc wszystkie wyjazdy byłam tam ok. dwóch tygodni, miasto jest piękne i w województwie śląskim (tak, mania 3 województw 🙂), więc muszę coś o nim napisać.

teatr im. Mickiewicza, Południowa Hania
teatr im. Mickiewicza, Południowa Hania

Cieszyn ma 32 tysiące mieszkańców, leży bardzo malowniczo nad Olzą, na Pogórzu Śląskim. Ma bogatą historię, było stolicą Księstwa Cieszyńskiego, rządzili w nim Piastowie, mieszkali tam na zamku.  Jego dzieje sięgają już ...IX wieku !

Wjeżdżając do Cieszyna, rzuca się w oczy okazały kampus, gdzie jest oddział Uniwersytetu Śląskiego.

z plackarni u Janka, Południowa Hania
z plackarni u Janka, Południowa Hania

 Centrum to spory Rynek z figurą św. Floriana, kinem Piast, zabytkowymi kamienicami. Otoczony jest wąskimi ulicami, prowadza do okazałego Teatru im. Adama Mickiewicza. Idąc dalej dochodzimy do Wzgórza Zamkowego. Jest tam piękny, romantyczny  park z rozległą panoramą, z zamku ostała się baszta, Wieża Piastowska, rotunda. 

Niżej jest pałac Habsburgów i centrum kultury i przedsiębiorczości zwane Zamkiem Cieszyn.

rynek, Południowa Hania
most graniczny, Południowa Hania
park, Południowa Hania

Niezwykłe jest to, że przechodząc przez Most Przyjaźni tuż przy Wzgórzu Zamkowym, znajdujemy się w innym kraju, czyli czeskim Cieszynie.

To, że jest się prawie w Czechach, czuć w lokalnych barach, gdzie często podaje się przysmaki kuchni czeskiej jak knedliczki z gulaszem. Miejsc gdzie można usiąść smacznie zjeść, napić się, spacerować jest w Cieszynie naprawdę sporo. Najlepiej po prostu po nim błądzić bez celu 🙂

widok ze Wzgórza Zamkowego, Południowa Hania
widok ze Wzgórza Zamkowego, Południowa Hania

To niezwykle ciekawe, historyczne i kulturalne, bardzo ładne miasto.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
28 sierpień 2021 08:40

Wygląda fajnie, a i knedlików by się pojadło :-)

Joanna
16 sierpień 2021 12:47

Nie byłam. Może kiedyś trafi się okazja...

mirosław
16 sierpień 2021 10:44

Miasto niby małe,ale z mnóstwem atrakcji,warte odwiedzenia

Anna Piernikarczyk
16 sierpień 2021 10:14

Bardzo ładny jest Cieszyn a dość dawno nie byliśmy, Twoje pierwsze zdjęcie od razu przywiodło mi na myśl Czechy, do których z Cieszyna blisko 🙂 Na obozie ciągle jedliśmy knedliki 😉

marian
16 sierpień 2021 09:14

Piękne i ciekawe miasto. Znam tylko przejazdem więc jest w moich planach. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022