Zamek, Południowa Hania
Zamek, Południowa Hania

Sucha Beskidzka - perełka w Beskidzie Małym

Komentarze 5
2021-08-14

Województwo małopolskie

Sucha Beskidzka to 9 - tysięczne miasteczko, malowniczo położone wśród gór i nad rzeką Stryszawka. Ja ogólnie uważam za wyjątkowo piękne takie mniejsze Beskidy jak Mały, Makowski i Wyspowy - zalesione, bez tłumów, kojące.

Stryszawka i most, Południowa Hania
Stryszawka i most, Południowa Hania

Oczywiście główną wizytówką Suchej jest renesansowy Zamek powstały w XVI wieku, wybudowany przez Kaspra Suskiego, potem był rozbudowany i zamieszkiwany przez rody Komorowskich, Wielopolskich, Branickich. Nazywany "małym Wawelem" przez rzeczywiście bliźniaczo podobny do Wawelu dziedziniec. Bilet kosztuje 15 zł, a czas zwiedzania - wystarczy 45 minut. Wnętrza nie są bogate, raczej jest pustawo, aczkolwiek można zobaczyć  pamiątki po arystokratach, kaplicę, salę rycerską,  wystawę poświęcona historii suskiego kolejarstwa, pochodzić po okazałych balkonach i dziedzińcu. Jest też restauracja, hotel (spałam tam noc i to świetne uczucie tak wyjść z rana na dziedziniec zamkowy, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii.

Wokół jest bardzo ładny Park, główną atrakcją jest Staw. Są rzeźby, ławki, studnia  może za mało jest kwiatów no i zrujnowana oranżeria szpeci. Za zamkiem jest szlak na górę Jasień (nazwa to też Kocurowa Góra), gdzie jest Kaplica Konfederatów, no cóż ja mam specjalne "zdolności" i nawet ze szlakiem na prostej górce, się zgubiłam i nie trafiłam tam., za to połaziłam bardzo długo po lesie 🙂.

ulica Mickiewicza, Południowa Hania
ulica Mickiewicza, Południowa Hania

Sucha Beskidzka to nie tylko zamek. Są szlaki górskie, rzeczka, zabytkowe cmentarze, basen i Rynek.

Rynek jest uroczym placykiem z piękną fontanną i zabytkową karczmą Rzym - bardzo ładna, ale jedzenie...no cóż mocno średnie, może lepiej tam pójść tylko na deser lub się napić. 

las niedaleko góry Jasień, Południowa Hania
centrum kultury i filmu, Południowa Hania
, Południowa Hania

Zjadłam za to w Kebab Max coś z czym nigdy się nie zetknęłam - Frytobułka, czyli bułka pita z frytkami i sosem 🙂. Lody w cukierni Ewa blisko Rynku były przepyszne (smak czarnego bzu!), nie wiem co z tym powiatem w suskim i w sąsiednim Makowie i w Suchej są obłędne lody.

Jest także długi deptak ulicą Mickiewicza, ze sklepikami i kawiarniami. I coś co mnie urzekło - nowe Centrum Kultury i Filmu imienia Billy Wilder (znany amerykański reżyser m. in "Pół żartem, pół serio, urodzony w Suchej!) - otwarte w tym roku, z kinem, biblioteką, salą widowiskową - nowoczesne i duże. No rozwija się Sucha Beskidzka bardzo dobrze, jest tam szkolnictwo wyższe, jeżdżą tam często busy i pociągi. 

frytobułka, Południowa Hania
frytobułka, Południowa Hania

 

 

staw w parku, Południowa Hania
staw w parku, Południowa Hania

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Południowa Hania
19 sierpień 2021 07:00

[cytuj autor='Maciej A']Beskidzka w nazwie i już jestem zainteresowany. Swoją drogą często przejazdem, nigdy jeszcze turystycznie[/cytuj]

to koniecznie zajrzyj bo tam uroczo jest, są tam szlaki, ale też można zrobić miejski spacerek - zamek z parkiem, rynek  i lody 🙂

 

Maciej A
18 sierpień 2021 21:57

Beskidzka w nazwie i już jestem zainteresowany. Swoją drogą często przejazdem, nigdy jeszcze turystycznie

Południowa Hania
16 sierpień 2021 10:30

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Pięknie, znamy te okolice, moi Rodzice właśnie jedzą zawsze tam lody, my z kolei kupujemy tam kremówki 🙂 No dzieci wolą lody, jak jest gorąco, to wtedy są i lody i kremówki 😉 Zamek jest piekny, cichy i niedoceniony, ale za to można go spokojnie podziwiać bez tłumów[/cytuj]

coraz bardziej doceniany bo ludzi było sporo jak byłam 🙂 A nocleg miałam praktycznie na zamku, z pokoju wychodziłam na dziedziniec 🙂

 

Anna Piernikarczyk
16 sierpień 2021 10:27

Pięknie, znamy te okolice, moi Rodzice właśnie jedzą zawsze tam lody, my z kolei kupujemy tam kremówki 🙂 No dzieci wolą lody, jak jest gorąco, to wtedy są i lody i kremówki 😉 Zamek jest piekny, cichy i niedoceniony, ale za to można go spokojnie podziwiać bez tłumów 

Joanna
16 sierpień 2021 09:43

Bardzo ciekawie wyglądające miejsce. Lody o smaku czarnego bzu? To już wystarczający powód, żeby się tam wybrać 🙂 Marchewkowe kiedyś jadłam, ale o smaku czarnego bzu jeszcze nie.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021