Zamek, Południowa Hania
Zamek, Południowa Hania

Sucha Beskidzka - beskidzka perełka

Komentarze 5
2021-08-14

Województwo małopolskie

Sucha Beskidzka to 9 - tysięczne miasteczko, malowniczo położone przy Beskidzie Żywieckim i Makowskim, nad rzeką Stryszawka. Są tam cudowne górskie tereny, bez tłumów.

Stryszawka i most, Południowa Hania
Stryszawka i most, Południowa Hania

Oczywiście główną wizytówką Suchej jest renesansowy Zamek powstały w XVI wieku, wybudowany przez Kaspra Suskiego, potem był rozbudowany i zamieszkiwany przez rody Komorowskich, Wielopolskich, Branickich. Nazywany "małym Wawelem" przez rzeczywiście bliźniaczo podobny do Wawelu dziedziniec. Bilet kosztuje 15 zł, a czas zwiedzania - wystarczy 45 minut. Wnętrza nie są bogate, raczej jest pustawo, aczkolwiek można zobaczyć  pamiątki po arystokratach, kaplicę, salę rycerską,  wystawę poświęcona historii suskiego kolejarstwa, pochodzić po okazałych balkonach i dziedzińcu. Jest też restauracja, hotel (spałam tam noc i to świetne uczucie tak wyjść z rana na dziedziniec zamkowy, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii.

Wokół jest bardzo ładny Park, główną atrakcją jest Staw. Są rzeźby, ławki, studnia  może za mało jest kwiatów no i zrujnowana oranżeria szpeci. Za zamkiem jest szlak na górę Jasień (nazwa to też Kocurowa Góra), gdzie jest Kaplica Konfederatów, no cóż ja mam specjalne "zdolności" i nawet ze szlakiem na prostej górce, się zgubiłam i nie trafiłam tam., za to połaziłam bardzo długo po lesie 🙂.

ulica Mickiewicza, Południowa Hania
ulica Mickiewicza, Południowa Hania

Sucha Beskidzka to nie tylko zamek. Są szlaki górskie, rzeczka, zabytkowe cmentarze, basen i Rynek.

Rynek jest uroczym placykiem z piękną fontanną i zabytkową karczmą Rzym - bardzo ładna, ale jedzenie średnie, no ale wstąpić tam posiedzieć bo wnętrze bardzo klimatyczne, zjeść kwaśnicę bo ta akurat była dobra, czy się napić, jak najbardziej można.

las niedaleko góry Jasień, Południowa Hania
centrum kultury i filmu, Południowa Hania
, Południowa Hania

Zjadłam za to w Kebab Max coś z czym nigdy się nie zetknęłam - Frytobułka, czyli bułka pita z frytkami i sosem 🙂. Lody w cukierni Ewa blisko Rynku były przepyszne (smak czarnego bzu!), nie wiem co z tym powiatem w suskim i w sąsiednim Makowie i w Suchej są obłędne lody.

Jest także długi deptak ulicą Mickiewicza, ze sklepikami i kawiarniami. I coś co mnie urzekło - nowe Centrum Kultury i Filmu imienia Billy Wilder (znany amerykański reżyser m. in "Pół żartem, pół serio, urodzony w Suchej!) - otwarte w tym roku, z kinem, biblioteką, salą widowiskową - nowoczesne i duże. No rozwija się Sucha Beskidzka bardzo dobrze, jest tam szkolnictwo wyższe, jeżdżą tam często busy i pociągi. 

frytobułka, Południowa Hania
frytobułka, Południowa Hania

 

 

staw w parku, Południowa Hania
staw w parku, Południowa Hania
w zamku, Południowa Hania

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Południowa Hania
19 sierpień 2021 07:00

[cytuj autor='Maciej A']Beskidzka w nazwie i już jestem zainteresowany. Swoją drogą często przejazdem, nigdy jeszcze turystycznie[/cytuj]

to koniecznie zajrzyj bo tam uroczo jest, są tam szlaki, ale też można zrobić miejski spacerek - zamek z parkiem, rynek  i lody 🙂

 

Maciej A
18 sierpień 2021 21:57

Beskidzka w nazwie i już jestem zainteresowany. Swoją drogą często przejazdem, nigdy jeszcze turystycznie

Południowa Hania
16 sierpień 2021 10:30

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Pięknie, znamy te okolice, moi Rodzice właśnie jedzą zawsze tam lody, my z kolei kupujemy tam kremówki 🙂 No dzieci wolą lody, jak jest gorąco, to wtedy są i lody i kremówki 😉 Zamek jest piekny, cichy i niedoceniony, ale za to można go spokojnie podziwiać bez tłumów[/cytuj]

coraz bardziej doceniany bo ludzi było sporo jak byłam 🙂 A nocleg miałam praktycznie na zamku, z pokoju wychodziłam na dziedziniec 🙂

 

Anna Piernikarczyk
16 sierpień 2021 10:27

Pięknie, znamy te okolice, moi Rodzice właśnie jedzą zawsze tam lody, my z kolei kupujemy tam kremówki 🙂 No dzieci wolą lody, jak jest gorąco, to wtedy są i lody i kremówki 😉 Zamek jest piekny, cichy i niedoceniony, ale za to można go spokojnie podziwiać bez tłumów 

Joanna
16 sierpień 2021 09:43

Bardzo ciekawie wyglądające miejsce. Lody o smaku czarnego bzu? To już wystarczający powód, żeby się tam wybrać 🙂 Marchewkowe kiedyś jadłam, ale o smaku czarnego bzu jeszcze nie.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022