park, Południowa Hania
park, Południowa Hania

Busko-Zdrój - uzdrowisko z charyzmą

Komentarze 2
2021-05-18

Województwo świętokrzyskie

Busko-Zdrój, ma coś w sobie na tyle, że byłam tam wiele razy i zawsze chętnie je odwiedzę. Leży w pozbawionym komercji i tłumów, pięknym i magicznym regionie Ponidzie. Zakłady przemysłowe są  oddalone i jest urzekające otoczenie lasów, łąk, pół, łagodnych pagórków. W Busku nawet niepogodę jest tutaj co robić - są atrakcyjne sklepy, mała galeria sztuki, basen, restauracje, Buskie Centrum Kultury... Jak to w uzdrowisku są tutaj zabiegi lecznicze, ale wcale nie trzeba mieszkać w sanatorium, można wykupić sobie takie zabiegi jak hydro-jet, czy kąpiele lecznicze i inne, a nawet kąpiel w piwie leczniczym.

Plac Zwycięstwa, Południowa Hania
Plac Zwycięstwa, Południowa Hania

Oczywiście główną atrakcją jest Park Zdrojowy podzielony na dwie części, z zabytkowym Sanatorium Marconi. Ostatnio otwarto imponującą Tężnię, gdzie jest oranżeria, taras widokowy i pijalnia. A sam park jest bardzo duży, skąpany w zieleni, pełen ławek i wiewiórek. 

Do Parku prowadzi długi i bardzo ładny deptak z pomnikami, Zamkiem Dersława, bardzo ładnym Buskim Centrum Kultury, budkami z lodami i goframi.

koło tężni, Południowa Hania
koło tężni, Południowa Hania

Ale Busko - Zdrój to nie tylko Park. W części osiedlowej blisko deptaka jest Staw Niemiecki z siłownią, ścieżkami rowerowymi.

 Jest też zabytkowy, , drewniany kościółek świętego Leonarda z malutkim cmentarzem. sympatyczne centrum z Placem Zwycięstwa na czele. 

gofr, Południowa Hania
kąpiel w piwie , Południowa Hania
uzdrowisko, Południowa Hania

A wspaniałe miejsce spacerowe (ok. kilometr od centrum) to Rezerwat Zimne Wody, taka polska Toskania - pagórki, łąki i pola.

Charyzmatyczne i uspokajające uzdrowisko.

zamek Dersława, Południowa Hania
zamek Dersława, Południowa Hania

 

rezerwat Zimne Wody, Południowa Hania
kościół Leonarda, Południowa Hania
jedna z wielu wiewiórek w parku, Południowa Hania

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
18 sierpień 2021 14:15

Przyjemna miejscowość uzdrowiskowa

Joanna
10 sierpień 2021 14:26

Ładne miejsce.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022