, Magdalena
, Magdalena

Pójdę w Połoniny... czyli na szlaku z bieszczadzkimi aniołami – Dzień VII (Jeziorka Duszatyńskie, Komańcza)

Komentarze 2
2019-08-31

Siódmego dnia jedziemy nad Jeziorka Duszatyńskie. W tym celu udajemy się do Duszatyna godzinę i z Duszatyna już piechotką. Myślę: szlak wiedzie przez las, to upał nas nie roztopi – niestety teren dość odsłonięty przez pierwszy odcinek. Cała trasa w dwie strony z Duszatyna i z powrotem, to 8 km i 2,5 godziny po czerwonych znakach lekko pod górę – drugie jeziorko położone jest na wysokości 720 m.n.p.m.. Nam schodzi o wiele dłużej. Na miejscu spędzamy sporo czasu po prostu siedząc nad jeziorem i obserwując spokój i ogromne ważki. 

, Magdalena
, Magdalena

Pies zajął się kijkiem odpowiednich dla niego rozmiarów, ważki kołowały wokół nieustannie, a powalone pnie posłużyły za siedziska. 

, Magdalena
, Magdalena

Jeziorka mieszczą się na terenie Rezerwatu Zwiezło. To siły nieczyste na dzień przed Wielką Nocą wywołały to zdarzenie, a wszystkiemu towarzyszył wielki łoskot i drżenie, które poruszyło kościelne dzwony. Osuwisko zatarasowało odpływ wody z potoku Olchowego, w skutek czego powstały dwa jeziorka: mniejsze niżej i większe wyżej. Działo się to w 1907 roku.

Wracając z jeziorek kierujemy się do Komańczygdzie znajduje się piękna drewniana cerkiew z 1803 roku. To, co ją charakteryzuje to 4 hełmy z niebieskim wykończeniem. Stanowi ona wraz z dzwonnicą typowy przykład wschodniołemkowskiego budownictwa sakralnego. Jest to budowla orientowana trójdzielna o konstrukcji zrębowej. 

, Magdalena
, Magdalena

Wewnątrz zachował się ikonostas z I poł. XIX wieku. Przy cerkwi znajduje się drewniana dzwonnica – brama słupowa oraz cmentarz, na którym zachowały się nagrobki z II poł. XIX w.

Teraz już tylko powrót z pięknymi widokami na horyzoncie.

, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena
, Magdalena

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
14 sierpień 2021 11:02

Urokliwe zakątki

Anna Piernikarczyk
30 lipiec 2021 08:37

Fajny piesek, nasza na jakiekolwiek przywiązanie reaguje paniką 😉

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022