Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Zamek Rabsztyn z kawą na tarasie

Komentarze 2
2021-07-17

Czekałam na ten dzień, kiedy wreszcie odwiedzimy zamek Rabsztyn po tym, jak wreszcie otwarł się dla turystów. Pamiętacie, że zawitaliśmy tu zeszłej jesieni, podczas naszych jesiennych szlaków na Jurze, kiedy jeszcze trwał remont. Już wtedy zapowiadało się dobrze, ale dopiero teraz naprawdę mogliśmy dostrzec wielki urok tego miejsca, tym bardziej, że pogoda nam w tym pomogła 🙂 Zobacz, co oferuje twierdza na Kruczej Skale, wznosząca się ledwie 3 km od Olkusza!

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Co czeka na nas w zamku Rabsztyn? Rozległe ruiny królewskiego zamku, cudne widoki wokół, te najbardziej rozległe dostępne są z wysokiej, średniowiecznej baszty, niewielka wystawa historyczna w budynku bramnym no i kawa, w piwnicach dawnego pałacu, albo pod chmurką, na tarasie z widokiem na zamek. Świetna miejscówka na pyszne ciacho, jakie tutaj zjedliśmy. Polecam Wam!

Zamek Rabsztyn pod Olkuszem
Zamek Rabsztyn pod Olkuszem
Widok z gotyckiej baszty
Widok z gotyckiej baszty
Zamek Rabsztyn - kawa na tarasie
Zamek Rabsztyn - kawa na tarasie
Wchodzimy na basztę
Wchodzimy na basztę

Historia zamku Rabsztyn

Dokładniej o historii przeczytacie pod powyższym linkiem, tutaj tylko w skrócie napiszę, że zamek Rabsztyn to średniowieczna, królewska warownia, która powstała w XIII wieku. Najstarszy jest gotycki zamek górny, później kompleks rozbudowano o zamek średni i dolny, aż wreszcie powstał renesansowy pałac na przełomie XVI i XVII wieku. Niestety nie stał zbyt długo, bo zniszczyli go Szwedzi podczas potopu. Nie zdołali obalić gotyckiej baszty, ale z tą poradzili sobie później poszukiwacze skarbów, którzy wysadzili ją w powietrze na przełomie XIX i XX wieku. Trwał w ruinie zamek pod Olkuszem wiele lat, aż powstało Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn, które doprowadziło do jego częściowej rekonstrukcji i rewitalizacji. Ciekawostką jest, że kręcono tu sceny do filmu "Karol. Człowiek, który został papieżem." reżyserii Giacomo Battiato.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Baszta zamku Rabsztyn
Baszta zamku Rabsztyn

Informacje praktyczne

Dziś zamek Rabsztyn pozostaje w rękach MOK-u w Olkuszu i jest dostępny dla turystów w sezonie turystycznym, od wtorku do niedzieli. Bilety w tygodniu kosztują 12 zł (ulgowy 8 zł), a w weekendy 15 zł (ulgowy 10 zł). Otwarte jest od 10.00 do 18.00 (latem w weekendy nawet dłużej). Kawiarnia czynna w tym samym czasie co zamek. Parking płatny 5 zł znajduje się około 500 metrów od zamku (dojście, jak i sam zamek nie jest przystosowany dla wózków, lepiej sprawdzi się nosidło), przy Chacie Kocjana, poświęconej Antoniemu Kocjanowi - wybitemu konstruktorowi szybowcowemu i szefowi wywiadu lotniczego AK. Niestety nie mieliśmy możliwości jeszcze jej zwiedzenia. Jesienią była zamknięta, a teraz przygotowywano się w niej do akcji szczepień. Może następnym razem 🙂 Wam natomiast polecam też pobliski Podziemny Olkusz - świetną, multimedialną trasę turystyczną pod olkuskim rynkiem.

Chata Kocjana
Chata Kocjana
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
14 sierpień 2021 08:05

Krajobraz do kawy piękny i zameczek foremny.

Podoba się :-)

Joanna
02 sierpień 2021 13:21

Nie było mnie tylko 2 tygodnie, a tu tyle nowych wypraw.

Rabsztyn widziałam tylko z zewnątrz w czasie remontu.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023