widok na tatry, mirosław
widok na tatry, mirosław

Dolina Kościeliska

Komentarze 2
2021-06-20

                                                          Dolina Kościeliska-Zakopane
                                                                    20-06-21r

Niegdyś Dolina Kościeliska związana była z przemysłem hutniczym – pod koniec XV wieku zaczęto tu wydobywać srebro, antymon i miedź, od XVIII rudy żelaza. Właśnie z tego względu znalazło się w niej miejsce na karczmę, kuźnie, chaty dla robotników, czy wreszcie kościółek. To prawdopodobnie od niego pochodzi nazwa Doliny, choć są i tacy, którzy dopatrują się nieco innej genezy. W XIII wieku miało dojść tutaj do rozgromienia Tatarów, a „Kościeliska” nawiązywać by miała do ich pogruchotanych kości.

widok, mirosław
widok, mirosław

Ta oto historia skusiła mnie do odwiedzenie tego miejsca,aby to zrobić musiałem znaleść jakiś sposób aby się tam dostać,indywidualny dojazd z mojego miasta do zakopanego to 4-ry godziny jazdy pociągiem,do tego dojazd z zakopanego busem do kośccieliska to kolejny stracony czas,a musiałbym wliczyć jeszcze powrót.I tak wpadłem na pomysł‚ wyjazdu z PTTK-iem.O wyznaczonym czasie melduje się na zbiórce i o 7-ej rano wyruszam z pozostałymi uczestnikami w kierunku na zakopane,nasz kierowca wybiera boczną droge i bez korków docieramy w 3-y godziny do parkingu na kościelisku,gdzie po zakupie biletu wstępu na teren TPN-u ruszamy z przewodnikiem na szlak.Szlak bardzo spokojny i łagodny nawet rodzice z wózkami tędy maszerują.Nasz przewodnik co jakiś czas zatrzymuje nas i opowiada ciekawe historie(o nazwach polan,o hutnictwie,o zródełku‚ a nawet o przyrodzie tutaj występującej),maszeruje się nam tak dobrze że nawet niewiemy kiedy docieramy do rozwidlenia szlaku gdzie skręcamy na Smreczański Staw,szlak diametralnie się zmienia na typowo górski, czeka nas wspinaczka przez około 30-i minut,po dotarciu nad staw dłuższą chwile poświęcam na zaspokojenie widoków, i krótki odpoczynek. Wracam do schroniska na Hali Ornak,tutaj dłuższy postój na posiłek i powrót tym samym szlakiem do parkingu gdzie stoi nasz autobus.Droga powrotna już z korkami,na szczęście tylko w kilku miejscach.

skałki, mirosław
widok na czerwone wierchy, mirosław
rzeczka, mirosław
widok, mirosław
widok, mirosław
kapliczka, mirosław
miejsce pieca, mirosław
rzeczka, mirosław
widok, mirosław
wodok, mirosław
widok, mirosław
widok, mirosław
widok, mirosław
szlak, mirosław
staw, mirosław
staw, mirosław
staw, mirosław
kaczki na stawie, mirosław
schronisko ornak, mirosław
widok, mirosław
widok, mirosław
widok, mirosław
zgromadzenie, mirosław
zgromadzenie, mirosław

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
21 lipiec 2021 12:32

Super pomysł Mirku, trzeba kombinować i szukać sposobów 🙂 Ładnie pochodzone, tez wędrowaliśmy tą dolinką nieraz, również i z wózkiem, jak wspominałeś 😉

hypeskates pl
17 lipiec 2021 16:29

Wspaniały szlak. Każdy kto odwiedza Zakopane powinien wybać się tą trasą. Idealne miejsce na aktywne spędzanie wolnego czasu

Wycieczka na mapie

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021