stare bilety, Monika Rode
stare bilety, Monika Rode

Muzeum EKD/WKD

Komentarze 0
2009-05-09

A teraz trochę historii związanej z EKD-elektryczne koleje dojazdowe:


Pierwsza w Polsce normalnotorowa kolej elektryczna. Zbudowana przez koncern "Siła i Światło" w porozumieniu ze Stanisławem Lilpopem - właścielem majątku Podkowa Leśna. Pierwotnie kolej miała biec w kierunku Piaseczna, jednakże sprzeciw Ksawerego Branickiego - właściciela lasów Kabackich, spowodował zmianę planów. Podobnie księżna Radziwiłłowa - właścicielka lasów Młochowskich, sprzeciwiła się poprowadzeniu EKD do Nadarzyna.

Ostatecznie linia została poprowadzona następującą trasą: przystanek końcowy na Nowogrodzkiej przy Marszałkowskiej - Nowogrodzka - Tarczyńska - Niemcewicza - Szczęśliwicka - ... - Tworki - Komorów - Podkowa Leśna - Grodzisk Mazowiecki.

Na terenie Warszawy EKD funkcjonowała na zasadzie tramwaju. Od strony technicznej EKD jest w pewnym sensie tramwajem - rozstaw szyn ma zgodny z rozstawem kolejowym, ale napięcie w sieci takie jak w sieci tramwajowej: 600V.

W późniejszym okresie zbudowano odgałęzienie do Włoch (1932 - ulicą Popularną, przystanek na Śląskiej), przedłużono trasę w Grodzisku do stacji PKP (1934 - obecnymi ulicami: Radońska - Sienkiewicza - 11 listopada - stacja PKP), poprowadzono odgałęzienie z Podkowy do Milanówka (1936 - ulicą Grudowską do stacji PKP).

Zrezygnowano z budowy linii do Żyrardowa, rozpoczęto natomiast przygotowania do zbudowania połączenia Grodziska z Mszczonowem i Błoniem. (niestety niezrealizowane-czasy wojny zmieniły wszystkie plany)

Po wojnie przemianowana na Warszawską Kolej Dojazdową, od lat 50-tych rozpoczyna się powolny proces skracania linii - zostają zlikwidowane odcinki miejskie w Grodzisku i Milanówku, odgałęzienie do Włoch. W Warszawie stacja końcowa zostaje przeniesiona w okolice Chałubińskiego (obok szkoły na rogu E.Plater), a potem cała trasę przeniesiono do wykopu kolei średnicowej.

Historia ekd/wkd jest długa i burzliwa,dlatego warto zajrzeć do Izby Tradycji i samemu się przekonać czym jeździli,czym się fascynowali nasi dziadkowie...

, Monika Rode
, Monika Rode
, Monika Rode
, Monika Rode
, Monika Rode
, Monika Rode
, Monika Rode
historia ekd, Monika Rode
, Monika Rode
ekd \'37r., Monika Rode
ekd \'40, Monika Rode
Muzeum EKD/WKD, Monika Rode
\
historia \'babci\', Monika Rode
\'babcia\', Monika Rode

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022