BBC trzy miasta i ich atrakcje w jeden dzień

biecz, mirosław
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W ten wekeend postanowiłem wybrać się na pogranicze województw małopolskiego i podkarpackiego,z zamiarem zobaczenia miasta królewskiego,atrakcji z listy Unesco,oraz poobcowania z martwą naturą.I tak zwiedziłem  w BBC.

 

biecz, mirosław
biecz, mirosław

B-jak Biecz

Biecz to miejscowość w małopolsce,do której postanowiłem się wybrać.Z historycznych przesłanek dowiedziałem się iż często było odwiedzane przez polskich królów,ta wiadomośc zainspirowała mnie do zwiedzenia tej miejscowości.

biecz-kościół , mirosław
biecz-kościół , mirosław

Po dotarciu do Biecza na tutejszym rynku charakterystyczną budowlą żucającą się w oczy jest ratusz z wieżą(sgraffitty),obejżawszy go z bliska ruszyłem do informacji turystycznej celem zasięgnięcia tzw.języka o tutejszych atrakcjach.Wzbogacony tą wiedzą ruszam w kierunku tutejszego muzeum,aby z przewodnikiem zwiedzić Kolegiatę Bożego Ciała.(Kościół farny w Bieczu jest najbardziej interesującym przykładem późnogotyckiej architektury sakralnej na terenie Małopolski. Budowany był od końca XV w. kiedy to powstało prezbiterium,).Wnętrze kościoła  wyposażone jest w dzieła snycerstwa z XVII w. Szczególną uwagę należy zwrócić na monumentalny, manierystyczny ołtarz główny z 1604 r., z obrazem Zdjęcie z Krzyża, szkoły północnowłoskiej z poł. XVI w., wypełniony licznymi posągami świętych, proroków i aniołów. Ponadto zobaczyć możemy ołtarze boczne barokowe, rokokowe i neogotyckie.Przewodnik tak ciekawie opowiadał iż nawet niewiem kiedy zleciały dwie godzinny przeznaczone na zwiedzanie kolegiaty.

Następnym punktem było tutejsze muzeum w budynku Kromerówki-zbiory tego oddziału to zabytki kultury materialnej, ludowej, sztuki i numizmatyki. Najstarszymi eksponatami są toporki i siekierki z okresu neolitu. W muzeum znajdują się także monety rzymskie i bizantyjskie, pochodzące z odkryć archeologicznych na Górze Zamkowej.Po szybkim zwiedzeniu tego budynku udaję się do kolejnego o nazwie dom z basztą- Na parterze baszty znajduje się zrekonstruowana sala aptekarska. Ekspozycja obrazującą dzieje aptekarstwa na Podkarpaciu, oprócz sali aptekarskie obejmuje też zaplecze i piwnice. Na wyższych kondygnacjach znajdują się ekspozycje pokazujące życie muzyczne w Bieczu i okolicach. W sali na piętrze znajdują się eksponaty związane z mieszczańską kulturą materialną.Zgromadzone tutaj eksponaty są całkiem ciekawe,ale muszę ruszać na dalsze zwiedzanie.

biecz, mirosław
biecz-pomnik, mirosław
biecz mury, mirosław

Wracając w kierunku rynku zauważam dom biecza,oraz pomnik św.floriana,a także budynek starej synagogi.Moim celem jest dotarcie do kościoła i klasztoru franciszkanów,ponieważ znajduje on się w pewnej odległości od rynku.Po dotarciu do kościoła podziwiam jego wnętrze(nie jest tak bogate jak w kolegiacie,ale też ciekawe)by po krótkiej chwili udać się w jeszcze jedno miejsce.A mianowicie pod  szpital ducha świętego-szpital z XIV w., najstarszy zachowany szpital w Polsce.W drodze powrotnej na rynek zauważam jeszcze stary cmentarz z  1915r,oraz przydrożną kapliczkę.Zwiedzenie całego miasteczka zajeło mi nieco ponad cztery godziny,czas ruszyć w dalszą podróż.

 

biecz kościół , mirosław
biecz kościół , mirosław

 

B-jak Binarowa

biecz kościół , mirosław
biecz kościół , mirosław

Binarowa– wieś w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim,oddalona od biecza zaledwie kilka kilometrów była moim kolejnym przystankiem na trasie tej wycieczki.

Zapytacie dla czego,ponieważ miałem zamiar zwiedzić tutejszy drewniany kościół św. Michała Archanioła słynący ze swojego wnętrza.Na to zwiedzanie umówiłem się z przesympatyczną panią przewodnik która w specyficzny sposób(zabawny,wciągający,i prześmiewczy),opowiedziała mi o historii kościoła jak również o powstaniu tutejszych polichromi.W 2003 roku kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO. W roku 2010 budynek został zniszczony przez powódź, ale dzięki temu znalazły się fundusze na jego renowację. Taki paradoks. Dziś zachwyca więc odnowionym wnętrzem.Czas jaki został mi poświęcony przez panią przewodnik bezcenny,spędziłem tutaj półtorej godzinny,ale niestety komu w drogę temu czas.Więc ruszam w dalszą drogę.

biecz kościół , mirosław
biecz kościół , mirosław
biecz kościół , mirosław

 

C-jak Ciężkowice

biecz kościół , mirosław
biecz kościół , mirosław

Ciężkowice-na obrzeżach miasta został ulokowany mój kolejny cel tej wycieczki.A mianowicie skamieniałe miasto.Rozrzucone gęsto na stoku wzniesienia na południe od centrum Ciężkowic zgrupowanie skał od dawna funkcjonowało w świadomości miejscowej ludności jako miejsce nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci którzy zapuszczali się w to ustronne miejsce opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich, zwierzęcych, wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami.Wejście do rezerwatu znajduje się przy parkingu, potem poruszamy się cały czas niebieskim szlakiem turystycznym,przejście szlaku trwa około godziny w jedną stronę, powrót mniej więcej pół godziny. (Najlepiej jednak wynająć przewodnika, który opowie nam niesamowite historie i legendy związane ze Skamieniałym Miastem. Najbardziej znana dotyczy powstania całego kompleksu – w tym miejscu miało kiedyś istnieć prawdziwe miasto, jednak jego rajcy cały czas spędzali na zabawie i pijaństwie, za co spotkała ich kara. Siedziba urzędników razem z nimi zamieniła się w kamień i tak powstała skała „Ratusz”. Oprócz tego można zobaczyć jeszcze m.in. „Czarownicę”, „Żółwia”, „Orła” czy „Pianino”. Największą skałą w rezerwacie jest „Grunwald”, nazwana tak w 1910 roku, w 500-lecie Bitwy pod Grunwaldem. Tablicę pamiątkową ufundował wówczas sam Ignacy Jan Paderewski.)Zwiedzając to miejsce moja wyobraznia w każdym kamieniu widzi co innego.Spędzam tutaj miłe chwile w ciszy i samotności mogąc upajać się tym miejscem,po przejściu całego kompleksu docieram na parking gdzie robię krótką przerwę na szybką kawę i ruszam w drogę powrotną do domu.

 

biecz kościół , mirosław
biecz kościół , mirosław

 

 

biecz kościół , mirosław
biecz kościół , mirosław
biecz kościół , mirosław

 

 

biecz mury, mirosław
biecz mury, mirosław
biecz mury, mirosław
biecz muzeum, mirosław
biecz muzeum, mirosław
biecz muzeum, mirosław
biecz muzeum, mirosław
biecz muzeum, mirosław
biecz muzeum, mirosław
biecz muzeum, mirosław
biecz dom kata, mirosław
biecz synagoga, mirosław
biecz ratusz, mirosław
biecz klasztor, mirosław
biecz klasztor, mirosław
biecz szpital barbary, mirosław
biecz cmentarz 1915r, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
binarowa, mirosław
ciężkowice skalne miasto, mirosław
ciężkowice skalne miasto, mirosław
ciężkowice skalne miasto, mirosław
ciężkowice skalne miasto, mirosław
ciężkowice skalne miasto., mirosław
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

tomtur
07 listopad 2020 09:11

W Binarowej chyba byłem. Do Biecza i Ciężkowic z żoną wybieramy się. Ale ponieważ i Dolny Śląsk i Mazury i Wielkopolska i morze też wzywają i czekają to póki co serdeczne dzięki za bardzo ciekawą relację i czekamy na kolejne.

allie
28 październik 2020 21:41

No super interesujący zestaw miejsc! O żadnym z nich do tej pory nie słyszałam - może Biecz obił mi się o uszy, ale bez żadnych szczegółów. Bardzo fajna wycieczka.

Maciej A
28 październik 2020 16:03

Fajne perełeczki turystyczne. 

Nie byłem w żadnym z tych miejsc, ale najbardziej mnie wzięło na skały i drewniany kościółek.

Kto wie, może kiedyś

mirosław
27 październik 2020 13:03

[cytuj autor='MaciejW'] Super wycieczka. Skąd bierzesz pomysły na takie ciekawe wyprawy?? [/cytuj]

Najczęściej pomysł na wycieczkę sprawdzam w oddziałach pttk-u z okolic,czasem coś znajdę w internecie,

albo z różnych artykułów z gazet przyrodniczych.

 

mirosław
27 październik 2020 13:00

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] No i teraz zrobiłeś mi smaka 🙂 Głównie tymi Ciężkowicami 🙂 Nie znam żadnej z tych miejscowości tak naprawdę, a Ciężkowice już od kilku lat chcę poznać! 2 razy w tym roku były dość blisko, bo i w Krynicy i w Tarnowie. W Obu tych miastach pojawiły się w opowieściach innych ludzi, których spotkaliśmy i już wtedy mi się zachciało jeszcze bardziej, a teraz jeszcze Ty kusisz 🙂 Żeby te dojazdy tyle nie trwały... [/cytuj]

 

Aniu masz racje,czasem sam dojazd zabiera za dużo czasu aby się gdzieś wybrać.

 

Anna Piernikarczyk
26 październik 2020 21:07

No i teraz zrobiłeś mi smaka 🙂 Głównie tymi Ciężkowicami 🙂 Nie znam żadnej z tych miejscowości tak naprawdę, a Ciężkowice już od kilku lat chcę poznać! 2 razy w tym roku były dość blisko, bo i w Krynicy i w Tarnowie. W Obu tych miastach pojawiły się w opowieściach innych ludzi, których spotkaliśmy i już wtedy mi się zachciało jeszcze bardziej, a teraz jeszcze Ty kusisz 🙂 Żeby te dojazdy tyle nie trwały...

Marcin_Henioo
26 październik 2020 18:08

Super, fajna wycieczka w nieznane mi miejsca. O Bieczu czytałem jedynie w jednej z moich książek turystycznych autorstwa pani Dzikowskiej. Zazdraszczam!

marian
26 październik 2020 17:48

Do Cieżkowic już dawno miałem ochotę się wybrać.Fajnie że Tobie udało się tam być i podzieliłeś się z nami ciekawą legendą o tym miejscu.

MaciejW
26 październik 2020 13:51

Super wycieczka. Skąd bierzesz pomysły na takie ciekawe wyprawy??

Joanna
26 październik 2020 13:35

Ciekawe miejsca, których niestety nie znam osobiście.

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024