widok z Góry Strękowej
widok z Góry Strękowej

Góra Strękowa i Strękowa Góra, czyli tam i z powrotem

Komentarze 9
2020-09-26

Góra Strękowa i Strękowa Góra to nie gra słów, tylko dwie różne wsie, obie położone nad Narwią, na granicy powiatu białostockiego, niedaleko Wizny, przy drodze prowadzącej do Łomży. Dzieli je od siebie odległość około 5 km.Góra Strękowa to także polodowcowe wzniesienie oznaczone na dawnych mapach wojskowych jako Wzgórze 126. Na tym wzgórzu znajdują się ruiny schronu obserwacyjnego. Z tego schronu kpt. Władysław Raginis dowodził obroną Wizny i tu zginął.

widok z Góry Strękowej
widok z Góry Strękowej

Obrona Wizny znana też jako bitwa pod Wizną miała miejsce w dniach 7-10 września 1939 roku. Bitwa ta ze względu na ogromną przewagę w liczbie i uzbrojeniu wojsk niemieckich nad polskimi obrońcami bywa określana jako Polskie Termopile.Około 760 żołnierzy polskich pod dowództwem kpt. Raginisa stawiło opór 42 tysiącom hitlerowców dowodzonych przez gen. Guderiana, wspieranych przez czołgi i lotnictwo (dane z tablicy informacyjnej na wzgórzu, niektóre źródła podają trochę inne liczby). Polacy bronili odcinka „Wizna” do końca. Gdy wyczerpała się amunicja, kpt. Raginis ostatnim granatem wysadził schron i siebie dotrzymując przysięgi, że żywy nie opuści bronionych pozycji.

Dziś o to miejsce i pamięć o bohaterach dba Stowarzyszenie „Wizna 1939”. Byliśmy przy ruinach schronu zaledwie kilka tygodni po rocznicy bitwy pod Wizną i widzieliśmy świeże kwiaty i znicze.Rozległy widok z Góry Strękowej wyjaśnia dlaczego położony tu schron pełnił funkcje obserwacyjne. My nie poprzestaliśmy na tym jednym widoku. Wyruszyliśmy wzdłuż Narwi w kierunku Strękowej Góry.

ruiny schronu na Górze Strękowej
ruiny schronu na Górze Strękowej

Chcieliśmy przejść trasę ścieżki edukacyjnej „Meandrami Narwi”, którą miałam zaznaczoną na mapie. Niestety z oznaczeniami w terenie było trochę gorzej. Początkowo droga, którą wybrałam zaprowadziła nas do pola po ściętej kukurydzy zamiast do brzegu Narwi. Na przełaj doszliśmy do niebieskiego szlaku, który już nie pozostawiał wątpliwości. Dalej szliśmy nad samym brzegiem rzeki, a przy jazie w Strękowej Górze urządziliśmy piknik.

Wracaliśmy trochę inną drogą prowadzącą przez las i przy okazji nazbieraliśmy grzybów. W pobliżu zjazdu z szosy do Góry Strękowej zatrzymaliśmy się przy pomniku poświęconym obrońcom odcinka „Wizna”. Na koniec wróciliśmy na Wzgórze 126, by jeszcze raz popatrzeć na dolinę Narwi, tym bardziej, że w międzyczasie wyszło słońce.

mogiła Władysława Raginisa
mogiła Władysława Raginisa

Komentarze

Zostaw swój komentarz

tomtur
01 grudzień 2020 13:45

Piękna opowieść o bohaterstwie i patriotyźmie kapitana Raginisa i Jego żołnierzy.

Super sprawa z tymi podobnymi nazwami wiosek. Świetna relacja 🙂

tomtur
01 grudzień 2020 13:45

Piękna opowieść o bohaterstwie i patriotyźmie kapitana Raginisa i Jego żołnierzy.

Super sprawa z tymi podobnymi nazwami wiosek. Świetna relacja 🙂

Maciej A
26 październik 2020 09:41

Byłem na wycieczce rowerem z Jedwabnego do Wizny z przyjaciółką. Dawne czasy, super wspomnienie, a tereny piękne. Może jeszcze kiedyś... no fajnie byłoby. Strękowej jakoś nie kojarzę.

Edytowano: 2020-10-26 09:42:02

Marcin_Henioo
19 październik 2020 15:53

Dramatyczna i tragiczna historia związana z tą bitwą, gdzieś już o tym słyszałem. Wycieczka ciekawa, no i grzybki przy okazji, chciało by się powiedzieć 2 w 1 ;-)

Anna Piernikarczyk
16 październik 2020 14:30

Hehe ciekawostka 🙂 I ładne tereny, a faktycznie, z tym listonoszem, to różnie może być 🙂

Joanna
15 październik 2020 11:03

[cytuj autor='MaciejW'] Świetna wyprawa. Mam znajomych w Łomży, będę musiał ich odwiedzić i pozwiedzać te fantastyczne i ciekawe miejsca. [/cytuj]

Jak będziesz w Łomży to polecam zestaw: Wizna - Łomża - Nowogród i na dokładkę Muzeum Przyrody w Drozdowie.

 

Joanna
15 październik 2020 10:52

[cytuj autor='allie'] Piękne widoki ze Strękowej Gó... yyy... z Góry Strękowej? 😉 Fajna historia z tymi nazwami. Ciekawe czy mieszkańcy tych miejscowości się lubią czy wręcz przeciwnie... [/cytuj]

No nie wiem. Ciekawe czy ten sam listonosz obsługuje obie wsie i czy mu się nie myli nawet jak nadawca się pomyli...

 

MaciejW
15 październik 2020 07:04

Świetna wyprawa. Mam znajomych w Łomży, będę musiał ich odwiedzić i pozwiedzać te fantastyczne i ciekawe miejsca.

allie
14 październik 2020 20:28

Piękne widoki ze Strękowej Gó... yyy... z Góry Strękowej? 😉 Fajna historia z tymi nazwami. Ciekawe czy mieszkańcy tych miejscowości się lubią czy wręcz przeciwnie...

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Góra Strękowa

Ruiny schronu obserwacyjnego na Górze Strękowej

Jaz Strękowa Góra

Strękowa Góra

Pomnik Obrońcom Odcinka Wizna

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021