Mój wagonik złota
Mój wagonik złota

Gorączka złota

Mimo złej pogody, musieliśmy odwiedzić to miejsce tylko z jednego powodu. Ogarnęła nas gorączka złota.Ale do konkretów. Kopalnia złota w Złotym stoku - REWELACYJNA. Bardzo fajne atrakcje, wiele rozmaitych miejsc oraz sposobność do edukacją najmłodszych. Naprawdę, jak jest fajna pogoda to jest co tu robić, możesz spędzić tam cały dzień, ale jak jest deszczowo czy śniegowo (niebawem), to też jest co tu robić, bo większość zwiedzania albo w podziemiach, albo w budynkach.

Można sobie wykupić kilka opcji zwiedzania: trasa normalna; łodzią w kopalni; jest też ekstremalna, ale to już na specjalne życzenie. Nam udało się zwiedzić kopalnie łodzią, pieszo i sztolnie Ochrową. Zwiedzanie łodzią jest bardzo ciekawe, odbywa się zalaną sztolnią na odcinku ok 200 m. Podczas spływu towarzyszył nam przewodnik, który humorystycznie opowiadał wiele ciekawostek i historyjek. Czas spływu trwa ok 45 min., ale czas leci jak woda w kopalnianym szybie. Atrakcja dostępna dla dzieci od 8 roku życia i jednorazowo może brać w niej udział 15 osób. Trasa normalna odbywa się prawie pieszo 🙂. Dlaczego prawie? ano dlatego że powrót jest już kolejką kopalnianą. Najpierw zwiedzamy sztolnie Gertruda. Sztolnia nosi nazwę kobiety, która......, ale o tym dowiecie się zwiedzając kopalnię 🙂) Trasa piesza składa się z dwóch części, po zwiedzeniu sztolni Gertruda wychodzimy z niej i trzeba przejść pieszo do sztolni Czarnej. W tej sztolni będziemy mogli zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Po tej atrakcji wracamy już kopalnianym pociągiem na peron główny umiejscowiony na zewnątrz. Przy peronie znajduję się jeszcze mennica, gdzie mamy demonstracje bicia monety oraz budyneczek, w którym odlewane są sztabki złota. Po zakończeniu zwiedzania sztolni w cenie biletów mamy udostępnione muzeum minerałów oraz Izba Pamięci z pamiątkami z okolic Złotego Stoku

Oprócz zwiedzania można tez biwakować. Wiatka biesiadna oprócz zadaszenia dysponuje: drewnem do ogniska, grillem, kijami do kiełbasek oraz oświetleniem, jak byśmy zasiedzieli się zbyt długo. Do zwiedzenia jest jeszcze Sztolnia Ochrowa. Mieści się ona niedaleko parkingu, na którym możemy zaparkować samochód. Żeby zwiedzić sztolnię musieliśmy udać się do Średniowiecznego Parku Techniki, gdzie musieliśmy poczekać na naszego przewodnika. Sztolnia uruchomiona jest od niedawna, bo udostępniono ją od kwietnia 2017 roku i nosi miano najpiękniejszej sztolni w Górach Złotych. Na nas, aż takiego wrażenia nie zrobiła. Dla mniejszych turystów na pewno dużą atrakcją będzie wspominany Park Techniki. Można w nim znaleźć wspaniałe eksponaty takie jak czołg da Vinci czy też unikatowy i nieomylny informator pogodowy.

Oprócz kopalni złota natknąłem się w Złotym Stoku na kościół o bardzo ciekawej budowie. Neogotycka budowla, mi przypomina zamek z filmu Harrego Pottera. Zwiedzanie niestety możliwe wyłącznie z zewnątrz, gdyż wnętrze kościoła odgrodzone jest solidną kratą. Ale mimo to warto zobaczyć kościół i podziwiać jego architekturę.

Ogarnięci gorączką złota jesteśmy bardzo zadowoleni ze zdobytych skarbów w postaci złotych brył. Każdemu polecam zwiedzenia tego miejsca, mimo że całe złoto już wywiozłem 🙂🙂

Izba pamięci
Izba pamięci

Do zobaczenia na szlaku.

Dane praktyczne:

 - parking bezpłatny; są trzy parkingi: przy parku Techniki, przy Sztolni Ochrowej i przy Kruszarni blisko wejścia do kopalni.

- cena biletów/ulgowy: 30zł/24zł;                    podziemny spływ: 15zł/12zł;

- bilety połączone (w pakiecie taniej):

Bilet ZŁOTY - 3,5 h dobrej zabawy 

 1. Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna
 2. Zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej
 3. Zwiedzanie Sztolni Ochrowej
 • 57 zł – normalny
 • 40 zł – ulgowy                

Bilet SREBRNY - 2,5 h dobrej zabawy

 1. Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna
 2. Zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej
 • 44 zł – normalny
 • 32 zł – ulgowy

Bilet BRĄZOWY - 2 h dobrej zabawy

 1. Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna
 2. Zwiedzanie Sztolni Ochrowej
 • 40 zł – normalny
 • 30 zł – ulgowy

- gastronomia: jest na miejscu w Starej Kruszarni, ale nie korzystałem to nie wiem czy dobre i czy drogo.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

20 listopad 2020 20:33

Ciekawe wielce. Dolny Śląsk ma tak wiele do zaoferowania. I gdzie się udać najpierw? Byłem parę razy w tych stronach ale żona tylko raz.

26 październik 2020 09:24

Fajne atrakcje. Jakoś ominąłem tą miejscowość do tej pory, a z kopalni zwiedzałem tylko tą soli w Wieliczce. 

Warto będzie nadrobić kiedyś.

20 październik 2020 12:08

Wspomnienia wracają, gdy czyta się Twój opis wycieczki.

Byliśmy ładnych parę lat temu. Bardzo fajne miejsce, pełne atrakcji. A ten kościół to faktycznie taki jak z Harry'ego Potter'a, ale mnie kojarzy się z kościołami w Anglii, pełno tam takich ;-)

20 październik 2020 08:06

Byłem, widziałem. Miejsce super.

12 październik 2020 20:07

Super, a ja właśnie chciałabym Ochrową zwiedzić, bo resztę już znamy. Ochrowa akurat się otwierała jak byliśmy, jeszcze jakoś nie było gotowa czy coś. Dla mnie całe to miejsce jest bardzo fajne, bo na luzie, jakoś wolę takie obiekty, gdzie wszystko odbywa się z poczuciem humoru 🙂

12 październik 2020 12:50

Byłem i polecam. Chociaż nie udało mi się ani trochę przemycić złota. 

12 październik 2020 12:42

[cytuj autor='piotr'] Byłem trzykrotnie ale wszystko zależy od przewodnika,jeden klepie jak paciorek a drugi powie dowcip. [/cytuj]

No na pewno, ale skoro byłeś tam aż trzy razy mówi samo za siebie 🙂

12 październik 2020 12:40

[cytuj autor='Joanna'] Wygląda na to, że taka wycieczka to złoty interes. [/cytuj]

Dokładnie, widzisz jaki wagonik wywiozłem 🙂

12 październik 2020 12:39

Byłem trzykrotnie ale wszystko zależy od przewodnika,jeden klepie jak paciorek a drugi powie dowcip.

12 październik 2020 12:06

Wygląda na to, że taka wycieczka to złoty interes.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021