Schroniska Szwajcarka, MaciejW
Schroniska Szwajcarka, MaciejW

Husyckie skały

Wyjazd zeszłoroczny, troszkę nie udany, bo chcieliśmy go zrealizować w tygodniu po pracy. Niestety ze względu na krótki już dzień nie udało się.

Husyckie skały 545 m n.p.m., a dlaczego Husyckie?? A mianowicie uciekający Husyci z pobliskiego zamku Sokolec pobłądzili i udali się wprost w kierunku przepaści. Tak szybko starali się uciekać, że nie zauważyli przepaści i spadli. Stąd ta bardzo ciekawa nazwa.

Droga do Skałek, MaciejW
Droga do Skałek, MaciejW

Wycieczkę rozpoczynamy z pobliskiego parkingu przy ulicy Janowickiej w Karpnikach. Parking płatny, ale nam udało się nie płacić, bo Pan zbierający opłaty stwierdził, że już i tak jesteśmy późno wiec parking Free. Udajemy się w kierunku schroniska PTTK Szwajcarka. Bardzo fajne schronisko, wybudowane przez Vilhelma von Hohenzoll jako domek myśliwski. 

Udajemy się dalej szlakiem czerwonym i czarnym do Husyckich Skał. Tam chwile odpoczywamy, delektujemy się widokami i czytamy informacje o tym miejscu. Dalej idziemy na Krzyżyną Górę. Jak sama nazwa wskazuje na szczycie góry znajduje się krzyż. 654 m n.p.m. jest to jedn z dwóch najbardziej znanych szczytów w górach Sokolich. Fundatorką krzyża była Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. Krzyż odlano w hucie gliwickiej w 1830 r. Niemiecki napis na krzyżu znaczy: Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny. Ciekawe kiedy moja Pani zafudowała by mi taki prezent 🙂🙂 Niesamowite widoki ze szczytu góry, ale wejście trochę trudne, więc trzeba bardzo uważać.

Droga do Skałek, MaciejW
Droga do Skałek, MaciejW

Schodzimy w dół do Husyckich skał i mieliśmy podejść jeszcze na Sokolik. Lecz niestety robi się już trochę szaro i dlatego rezygnujemy. Rezygnacja z nadzieją, że wrócimy tu już niebawem i dokończymy wędrówkę. 

Husyckie Skały, MaciejW
Husyckie Skały, MaciejW
Husyckie Skały, MaciejW
Husyckie Skały, MaciejW
Husyckie Skały, MaciejW
Widoczki, MaciejW
Widok na Sokolik, MaciejW
Widoczki, MaciejW
Widoczki, MaciejW
Droga na Krzyżną , MaciejW
Krzyżna Góra, MaciejW
Widok z Krzyżnej Góry, MaciejW
, MaciejW
, MaciejW
, MaciejW

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mirosław
27 sierpień 2020 19:13

Ciekawa wyprawa.

MaciejW
27 sierpień 2020 12:41

[cytuj autor='marian'] Miejsce mi znane.Szkoda że nie udało się Tobie powędrować do Sokolika ale jest powód tam wrocić.Widoki przepiękne. [/cytuj]

No jest plan aby tam wrócić 

Anna Piernikarczyk
27 sierpień 2020 12:20

Ciekawostka, nie znam 🙂

Joanna
27 sierpień 2020 11:02

Pozostaje życzyć dokończenia zaplanowanej trasy.

Maciej A
27 sierpień 2020 10:41

Że ja tam nigdy nie byłem, nie mogę tego zrozumieć, zwłaszcza że mieszkałem w Wałbrzychu 3 lata...

Fajna wycieczka

marian
26 sierpień 2020 20:50

Miejsce mi znane.Szkoda że nie udało się Tobie powędrować do Sokolika ale jest powód tam wrocić.Widoki przepiękne.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Schroniska Szwajcarka

husyckie skały

Krzyża Góra

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022