Brama wejściowa
Brama wejściowa

Kolorowe Jeziorka - Wielka Kopa

Komentarze 6
2020-07-30

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich za każdym razem wyglądają inaczej. Nie ma co liczyć, że jak tam wrócisz to zastaniesz te same widoki.Kolorowe Jeziorka znajdują się w Rudawskim Parku Krajobrazowym nieopodal miejscowości Wieściszowice na Dolnym Śląsku. W parku znajduje się cztery jeziorka: Żółty Stawek, Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko oraz Zielone Jeziorko, które niestety często wysycha. Jeziorka powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni pirytu. Przy każdym z jeziorek jest umieszczona tablica informacyjna z których można wyczytać różne ciekawe informacje.

Żółty Stawek
Żółty Stawek

Dojeżdżając do jeziorek mamy klika parkingów, różniące się odległością od bramy wejściowej do parku. My przyjechaliśmy w tygodni więc spokojnie skorzystamy z parkingu najbliżej położonego od wejścia. W weekendy pewnie jest znaczne obłożenie parkingów i sporo więcej ludzi na szlaku. W tygodniu nie ma tragedii i spokojnie możemy zaparkować samochód. Liczymy też, że i ludzi nie będzie aż tak sporo i nie trzeba będzie się przeciskać. Wchodzimy do Rudawskiego Parku Krajobrazowego i kierujemy się zielonym szlakiem. Mijamy bramę i trafiamy do pierwszego z jeziorek a raczej stawiku: Żółty Stawik. Jest to najmłodsze jeziorko, powstało z wód spływających z gór i padających deszczy. Wielkościowo nie jest okazałe, ale ma bardzo sympatyczną żółtą barwę, która pochodzi z chemicznej zawartości skał wapiennych i siarki. Kolejne jeziorko (Purpurowe) leży dosłownie "rzut kamieniem" i wcale nie trzeba wymachiwać za mocno ręką 🙂. Tu oprócz samego Jeziorka można podziwiać niesamowite widoki fantastycznych formacji skalnych.Do kolejnego jeziorka musimy się już trochę przejść. Idziemy fajnie zacienionym, bo leśnym szlakiem, ale zmęczenie można odczuć, gdyż idzie się cały czas pod górę. Przed dojściem do jeziorka, można zboczyć i podejść do tablicy informacyjnej o nietoperzach. W rejonie występuje dużo sztolni co jest świetnym miejscem mieszkalnym dla nietoperzy.

Niedaleko jest już do Jeziorka Błękitnego. Kilka kroków i już jest.  Co prawda nie było widać tym razem błękitu. Bardziej bym go opisał jako zielone. Woda zawdzięcza swój kolor od glonów, które najwyraźniej w tej chwili postanowiły zmienić barwę na zieloną 🙂 Ok idziemy dalej. Trzeba dojść do Zielonego Jeziorka. Kiedyś dawniej nie udało mi się znaleźć tego jeziorka. Ale od tamtego czasu wszystko się zmieniło i to na lepsze (nie było tablic informacyjnych, mapek itp.). Ciekawe czy tym razem uda się zobaczyć to jeziorko.Aby dostać się do Zielonego Jeziorka trzeba się wspiąć nad Jeziorko Błękitne i potem przejść jeszcze trochę leśną drogą. Dla ułatwienia dalej kierujemy się zielonym szlakiem. Dochodzimy do tablicy informacyjnej i znajdujemy jeziorko. Hmmm bardziej zielone było poprzednie 🙂

Skałki przy jeziorkach
Skałki przy jeziorkach

Przed nami pozostaje Wielka Kopa 871 m n.p.m. Ale postanawiamy chwilę odpocząć przy punkcie widokowym. Piękne widoki, ale ciągle owiewa nas zimny wiatr. Wiatr jest przyjemny tylko do czasu. Po chwili robi się zimno. Ruszając dalej idziemy leśnymi ścieżkami. Bardzo przyjemna trasa. Mijamy różne punkty widokowe, takie wypusty wystające z gęstego lasu. Dzięki nim można zobaczyć panoramę otaczającą Wielką Kopę. Docieramy do celu. Szczy Wielkiej Kopy. Dwa stoły i kawałek skalanego bloku wystającego z ziemi. Tylko tyle można zaobserwować. Widoków praktycznie nie ma, gdyż otacza nas w koło gęsty las. O, jest tablica informacyjna. Kiedyś w tym miejscu była wieża widokowa. Niestety zniszczona została po II wojnie światowej, a szkoda, bo na pewno miejsce to stało by się o wiele bardziej atrakcyjne.

I tym oto sposobem zakończyła się wyprawa. Polecam każdemu to miejsce na rodzinny spacer i miłe zmęczenie.

Purpurowe Jeziorko
Purpurowe Jeziorko

 

Informacje praktyczne:

Lokalizacja GPS 50.830104, 15.973805

https://kolorowejeziorka.pl/

Droga do Zielonego Jeziorka
Droga do Zielonego Jeziorka

Parking 10 ZŁ

Posiłki: Można zjeść w barze przy Purpurowym Jeziorku o ile nie ma braków i jest otwarte, ale ja proponuję spożyć posiłek w niedalekiej Kamiennej Górze w Kawiarni u Leszka, Dobre posiłki w przystępnej cenie: Stara 2, 58-400 Kamienna Góra

Zielone Jeziorko
Zielone Jeziorko

Dystans Kolorowe Jeziorka – Wielka Kopa 3.1 km

Suma wejść i zejść 321 m / 13 m

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
24 sierpień 2020 13:08

Nigdy tam nie byłam, a jeziorka ładnie wyglądają.

Anna Piernikarczyk
12 sierpień 2020 08:18

Wszędzie kuszą tymi jeziorkami, nawet u nas 🙂 Pięknie, jeszcze nigdy tam nie byliśmy,

allie
08 sierpień 2020 22:07

Bardzo kusi ta okolica już od lat; mam nadzieję, że kiedyś uda się je odwiedzić. Fajnie, bo bez tłumów.

mirosław
06 sierpień 2020 18:01

Byłem kilka lat temu,również polecam to miejsce bo naprawdę warto.Przeżycia niesamowite.

marian
06 sierpień 2020 00:03

Bardzo przyjemne miejsce na wędrówkę.Byłem tam i chętnie fotki pooglądałem z tego miejsca.

Maciej A
05 sierpień 2020 10:06

Bardzo fajnie i znacznie spokojniej niż na drodze do Morskiego Oka :-)

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021