Termy Uniejowskie i inne atrakcje miasteczka

Termy Uniejów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Czy wiesz, że Uniejów to najmłodsze uzdrowisko w Polsce? Status ten miasteczko zyskało w 2012 roku i od tamtej pory zmieniło się nie do poznania. Zapraszam Was dzisiaj w podróż do tego cudownego miejsca, które solanką stoi! Do Uniejowa dojedziesz drogą nr 72 łączącą Aleksandrów Łódzki z Turkiem. 

Termy Uniejów z solanką

Na tę solankę natrafiono w Uniejowie w 1999 roku, co ciekawe, wydobywa się ją na głębokości 2 km i ma temperaturę... bagatela 68 stopni Celsjusza! Stężenie jodu bliskie tu jest do wód Bałtyku, tak więc poczujesz się w Uniejowie jak nad polskim morzem, wspierając przy tym odporność i cały układ immunologiczny.

Termy Uniejów
Termy Uniejów

Z radością wskoczyliśmy do tej solanki, którą Amelia z uśmiechem na twarzy smakowała bez przerwy 🙂 Baseny solankowe znajdują się zarówno w strefie basenów zewnętrznych, jak i w środku obiektu. Cały kompleks jest całkiem spory i bardzo atrakcyjny, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. 

Baseny zewnętrzne 

W strefie zewnętrznej jest oczywiście spokojny basen do pływania, ale największym atutem tego miejsca są niecki rekreacyjne, z wieloma atrakcjami, zjeżdżalniami, fontannami, jacuzzi, a poza wodą z leżakami i gastronomią. Całość jest gustownie zaprojektowana, kolorowa i estetyczna, tak więc poczuć się tu można trochę jak na rajskiej wyspie 😉 Najfajniejsza jednak jest temperatura wody, bo ma około 30 stopni, więc bardzo przyjemnie się w niej siedzi, nawet, gdy temperatura powietrza nie zachwyca, jak to ma miejsce tego lata 🙂 Nie wszystkie baseny są połączone ze sobą, tak więc trzeba czasem wypłynąć na powierzchnię, by zmienić nieckę. 

Termy Uniejów
Termy Uniejów

Chętnie z tego korzystaliśmy, bo zachwytom nie było końca, wskakiwaliśmy coraz to do nowego basenu odkrywając jego niespodzianki, jak np. dzika, rwąca rzeka, której nasza średnia córka nie dawała rady i porywała ją ze sobą, gdzie chciała 🙂 Leżanki jacuzzi, gejzery, nawet na zjeżdżalnie się skusiliśmy 🙂 O dziwo 2-letnia Amelia, która ogólnie za wodą nie przepada, była zachwycona termami uniejowskimi i mogliśmy dzięki temu fajnie się zabawić. Martwiłam się trochę, że może się to skończyć katarem, bo trochę podwiewało, ale nic takiego się nie stało, ciepła woda dała radę 🙂 

Baseny mają różną głębokość, jest nawet taki dla maluszków, który ma tylko 30 cm głębokości i wcale nie był to brodzik 2x2, jak to często bywa, tylko całkiem pokaźny basenik z kolorowymi atrakcjami.

Termy Uniejów
Termy Uniejów
Termy Uniejów

Infomracje praktyczne
Byliśmy w Termach w piątek, więc nie było tłumów, a w części wewnętrznej baseny były wręcz pustawe, super na chwilę odpoczynku. U góry, ponad basenami można zjeść w restauracji ze smacznymi daniami na wagę. Czas ten odlicza się od czasu biletowego.

Termy Uniejów
ul. Zamkowa 3/5, Uniejów
tel. 506-090-419
https://termyuniejow.pl
Czynne codziennie: 10.00-22.00
Bilety: normalny 19-56 zł, ulgowy 17- 51 zł 
(zależnie od dnia, pory i liczby godzin)
Dzieci do lat 7 bezpłatnie
Każdy dostaje 15 minut darmowego czasu na przygotowanie do kąpieli
Każdy dostaje bezpłatny czas w strefie restauracyjnej 
Gastronomia, toalety i prysznice na miejscu
Parking: bezpłatny

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Zamek Uniejów

Będąc w Termach Uniejów nie sposób pominąć wiekowego zamku, stojącego tuż obok, na lewym brzegu Warty. Przyciągnął nas oczywiście swym majestatem, pamiętającym jeszcze wiek XIV, kiedy stanęła tu pokaźna wieża, a potem dostawiano kolejne fragmenty warowni. Co ciekawe, to jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych średniowiecznych budowli obronnych w regionie! 

Dziś we wnętrzach Zamku Uniejów mieści się hotel, ale jest też część muzealna dostępna dla turystów i oczywiście za opłatą można też wspiąć się na ową wieżę zamkową. W parku okalającym dawną warownią dostępny jest fajny park linowy, ale w czasie naszej wizyty nie był czynny, pewnie z powodu koronawirusa.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Informacje praktyczne
Hotel Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich
ul. Zamkowa 2, Uniejów
tel. 601-440-931
https://zamekwuniejowie.pl
Parking: bezpłatny

Skansen w Uniejowie

Spaliście kiedyś w zabytkowym wiatraku? W Uniejowie macie taką możliwość! Całkiem niedaleko basenów termalnych znajduje się bowiem urokliwa Zagroda Młynarska - ciekawy kompleks muzealno-noclegowy, gdzie możesz przespać się w zabytkowym, ślicznym dworku albo właśnie w starym wiatraku, który uratowano od pewnej zagłady i dziś nie tylko zdobi skansen, ale też pozwala na unikatową przygodę - spania pod wielkim kołem młyńskim, z zachowaniem nowoczesnych standardów noclegowych.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów
Zagroda Młynarska

Skansen nie jest duży, za to przyjemny i ładny 🙂 Wiecie, że za skansenami to ja przepadam, także z wielką chęcią odwiedziliśmy przy okazji to miejsce i wysłuchaliśmy opowieści przewodnika 🙂 A Zagroda Młynarska jest unikatowa też z innego względu, bowiem kryje aż dwa zabytkowe wiatraki, z których ten drugi nadal zachował oryginalne wyposażenie i można odtworzyć tu proces powstwania mąki a nawet masła 😉

Amelia nie pytając pobróbowała z entuzjamem coś pokręcić, pociągnąć, mogłaby w wiatraku trochę popracować, bo dawniej właśnie dzieci w wiatraku często pracowały, ponoć jak tylko skończyły 5 lat 😉 Ciekawostką jest, że w samym Uniejowie stało kiedyś kilkanaście wiatraków, ale jeden mielił mąkę, inny kaszę jeszcze inny jaglankę...

Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska

Zagroda Młynarska w Uniejowie poza wiatrakami i dworkiem oferuje też inne zabytkowe zabudowania, np. chałupę ze Skotnik, kopię stodoły z Besiekier, a do tego zagrodę z owieczkami, konie czy ptaszarnię z szefem gołębiem, którego wielkość trochę szokuje 🙂 Organizuje się tu różne tematyczne warsztaty i przejażdżki konne. Zaprasza tu również karczma z daniami kuchni staropolskiej, my skosztowaliśmy pysznego smalczyku na równie smacznym chlebku, bo czas nas trochę gonił 😉 Tak nam przemiło minął dzień w Uniejowie, do którego Was serdecznie zapraszam!

Informacje praktyczne
Zagroda Młynarska
ul. Arcybiskupa Jakuba Świnki 1, Uniejów
tel. 506-090-199
www.facebook.com/zagrodamlynarska
Godziny zwiedzania: 13.00-20.00
Parking: bezpłatny

Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska

Noclegi w Uniejowie

Wokół basenów termalnych w Uniejowie powstało też sporo pięknych i luksusowych hoteli, w tym najbliższe Termom - Hotel Termalny i Kasztel Uniejów, aż 4-gwiazdkowe czy romantyczne Lawendowe Termy za Skansenem, również 4-gwiazdkowe. Jeśli nie chcesz wydać tyle kasy, a nadal wygodnie i komfortowe spędzić noc, polecam Ci gorąco Stajnię Bocianie Gniazdo w Wieleninie, leżącym 6 km od Term Uniejów. Bliziutko, a totalnie na uboczu, wśród pól i przyrody, z bliskością koni, z możliwością konnych jazd.

My spędziliśmy w Stajni 3 noce i jesteśmy zauroczeni tym miejscem. Nowe, 4-6 osobowe domki murowane są komfortowe, z nową łazienką, klimatyzacją i w pełni wyposażonym aneksem kuchennym. Każdy Gość Bocianiego Gniazda ma dostęp do własnego grilla i stołu na tarasie. Skorzystaliśmy z tej możliwości 🙂 Na terenie obiektu jest też trampolina i staw, a wkrótce powstanie sala zabaw dla dzieci.

Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska
Stajnia Bocianie Gniazdo

Informacje praktyczne
Stajnia Bocianie Gniazdo
Wielenin 1, Uniejów
tel. 663-806-575
www.facebook.com/stajniabocianiegniazdo/

Stajnia Bocianie Gniazdo
Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska
Termy Uniejów
Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
28 lipiec 2020 12:50

[cytuj autor='Maciej A'] Wszystko prawda. Pracuję w firmie gdzie jest 200 ludzi, zakupy w sklepach..., nie odcięliśmy też całkiem dziecka od zaprzyjaźnionych dzieci z sąsiedztwa. Jednak z tyłu głowy mam teraz jednak niechęć do większych zgromadzeń, o czym się nawet ostatnio przekonałem na małej wycieczce do Folwarku Kamyk. Ale dla takich term chyba bym się przełamał :-)   [/cytuj]

No każdy trochę tej niechęci w sobie nosi... już media się o to starają 😉 Niestety każdy kontakt z ludźmi to jest realne zagrożenie. Jak się wychodzi z domu, to jakoś człowiek mniej o tym myśli, odkąd zaczęliśmy znów jeździć to jakoś mi psychicznie łatwiej niż wtedy jak siedzieliśmy w domu i tylko czytałam codziennie o tym

Maciej A
28 lipiec 2020 12:17

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Nie wiem co sądzić o tej całej epidemii, ale muszę chodzić do sklepu, chodzę do kościoła no i jak są chętni to robię sesje dziecięce i już te aktywności sprawiają, że jestem zagrożona i jak sobie myślę, że mam cały rok, a może i 5, (bo już jest oczywiste, że ta choroba z nami pozostanie) rezygnować z mojej największej pasji czyli zwiedzania, robić tylko to, co muszę i zarazić się w jakimś innym miejscu, przy nudnym życiu, to jednak wybrałam zwiedzanie i wtedy nawet nie będę miała świadomości, gdzie się zaraziłam.  [/cytuj]

Wszystko prawda. Pracuję w firmie gdzie jest 200 ludzi, zakupy w sklepach..., nie odcięliśmy też całkiem dziecka od zaprzyjaźnionych dzieci z sąsiedztwa. Jednak z tyłu głowy mam teraz jednak niechęć do większych zgromadzeń, o czym się nawet ostatnio przekonałem na małej wycieczce do Folwarku Kamyk.

Ale dla takich term chyba bym się przełamał :-)

 

Joanna
27 lipiec 2020 14:21

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Życzę Wam tego z całego serca i czekamy na wrażenia 🙂 A gdzie się wybieracie? Tajemnica? 🙂 Teraz noclegi się staraja bardziej niż przedtem o czystość i jest bezpiecznie, jak tylko się da. [/cytuj]

W tamtym roku była Jura, czyli raczej południe Polski, to teraz wybieramy się bardziej na północ. Jeśli chodzi o szczegóły, na razie pozostanę tajemnicza.

 

Anna Piernikarczyk
27 lipiec 2020 13:34

[cytuj autor='marian'] Wspaniały wyjazd rodzinny.Byłem, widziałem i również polecam.Niestety do skansenu nie dotarłem ale następnym razem postaram się nie ominąć. [/cytuj]

To zajrzyjcie, również do Łęczycy - zamku, kolegiaty w Tumie i tamtejszego Skansenu, niedługo te miejsca opiszę 🙂 Żeby tak czas był z gumy 😉

Pozdrowienia 🙂

Anna Piernikarczyk
27 lipiec 2020 13:32

[cytuj autor='Joanna'] Myślę trochę podobnie. Sklep, kościół, praca moja i męża, do tego dziecko w przedszkolu. Dlatego ciągle nie odwołałam zrobionej jeszcze przed epidemią rezerwacji noclegów na sierpień. I mam nadzieję, że nic złego się nie wydarzy i nie będę musiała odwoływać (a po powrocie będzie co pokazywać).   [/cytuj]

Życzę Wam tego z całego serca i czekamy na wrażenia 🙂 A gdzie się wybieracie? Tajemnica? 🙂 Teraz noclegi się staraja bardziej niż przedtem o czystość i jest bezpiecznie, jak tylko się da.

marian
27 lipiec 2020 10:32

Wspaniały wyjazd rodzinny.Byłem, widziałem i również polecam.Niestety do skansenu nie dotarłem ale następnym razem postaram się nie ominąć.

Joanna
27 lipiec 2020 09:56

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Nie wiem co sądzić o tej całej epidemii, ale muszę chodzić do sklepu, chodzę do kościoła no i jak są chętni to robię sesje dziecięce i już te aktywności sprawiają, że jestem zagrożona i jak sobie myślę, że mam cały rok, a może i 5, (bo już jest oczywiste, że ta choroba z nami pozostanie) rezygnować z mojej największej pasji czyli zwiedzania, robić tylko to, co muszę i zarazić się w jakimś innym miejscu, przy nudnym życiu, to jednak wybrałam zwiedzanie i wtedy nawet nie będę miała świadomości, gdzie się zaraziłam.  [/cytuj]

Myślę trochę podobnie. Sklep, kościół, praca moja i męża, do tego dziecko w przedszkolu. Dlatego ciągle nie odwołałam zrobionej jeszcze przed epidemią rezerwacji noclegów na sierpień. I mam nadzieję, że nic złego się nie wydarzy i nie będę musiała odwoływać (a po powrocie będzie co pokazywać).

 

Anna Piernikarczyk
27 lipiec 2020 08:31

[cytuj autor='Maciej A'] Kolega z pracy bardzo zachwalał te termy. My oczywiście bardzo chętnie. Ale teraz mój entuzjazm trochę hamuje epidemia [/cytuj]

Nie wiem co sądzić o tej całej epidemii, ale muszę chodzić do sklepu, chodzę do kościoła no i jak są chętni to robię sesje dziecięce i już te aktywności sprawiają, że jestem zagrożona i jak sobie myślę, że mam cały rok, a może i 5, (bo już jest oczywiste, że ta choroba z nami pozostanie) rezygnować z mojej największej pasji czyli zwiedzania, robić tylko to, co muszę i zarazić się w jakimś innym miejscu, przy nudnym życiu, to jednak wybrałam zwiedzanie i wtedy nawet nie będę miała świadomości, gdzie się zaraziłam. 

Maciej A
27 lipiec 2020 07:48

Kolega z pracy bardzo zachwalał te termy.

My oczywiście bardzo chętnie. Ale teraz mój entuzjazm trochę hamuje epidemia

Anna Piernikarczyk
23 lipiec 2020 08:29

[cytuj autor='MaciejW'] Super, fajnie się tak pomoczyć i potem kiełbaskę z piwkiem wcinać 🙂🙂  [/cytuj]

Hehe o tak 🙂 wszyscy tak w domkach w Stajni robili, no jeszcze jazdami konnymi to przecinali 🙂 My trochę więcej dziewczyny po okolicy przeciągaliśmy każdego dnia, no ale to oczywiste 😉

Anna Piernikarczyk
23 lipiec 2020 08:28

[cytuj autor='Joanna'] No nie, w wiatraku to jeszcze nie spałam! Nawet nie wpadłam na taki pomysł, a trochę skansenów i wiatraków miałam okazję zwiedzić. Myślę, że to mogłoby być ciekawe. [/cytuj]

zdecydowanie tak 🙂 w cenie są wejściówki na Termy, więc na pozór drogi nocleg okazuje się nie taki drogi, bo jeszcze śniadanko jest w cenie, a spać pod kołem - bezcenne. Tylko lepiej się w nocy nie zrywać na równe nogi 🙂

MaciejW
23 lipiec 2020 06:49

Super, fajnie się tak pomoczyć i potem kiełbaskę z piwkiem wcinać 🙂🙂 

Joanna
22 lipiec 2020 14:12

No nie, w wiatraku to jeszcze nie spałam! Nawet nie wpadłam na taki pomysł, a trochę skansenów i wiatraków miałam okazję zwiedzić. Myślę, że to mogłoby być ciekawe.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024