Supraśl - za lasami, za rzekami, za kilkoma mostami

Komentarze 6
2020-07-11

Wymyśliłam wyjazd do Supraśla, ale taki, żeby odkryć coś nowego.Wyruszyliśmy z Podsupraśla, z parkingu przy nadleśnictwie. Cofnęliśmy się kawałek wzdłuż głównej drogi i przeszliśmy przez rzekę Supraśl niedawno wyremontowanym mostem. Zaraz za mostem skręciliśmy w lewo na bulwary im. Wiktora Wołkowa. Przespacerowaliśmy nimi od początku do końca na całej długości. Szliśmy obrzeżami Supraśla (miejscowości) nad brzegiem Supraśli (rzeki). Po drodze minęliśmy mostek prowadzący na łąkę, z którego można podziwiać jeden z ładniejszych widoków na supraski monastyr. Następnie zatrzymaliśmy się na trochę na placu zabaw i dotarliśmy do plaży. Tego dnia było raczej zimno na pluskanie się w wodzie.

między Podsupraślem a Supraślem
między Podsupraślem a Supraślem

Dalej skręciliśmy w lewo i przez mostek na jazie przy Zalewie Zajma weszliśmy na polną drogę biegnącą wśród łąk, trzcin i innych zarośli. Droga ta jest dość ciekawa, bo wije się malowniczo między rzeką Supraśl a …rzeką Supraśl. Dzieje się tak, ponieważ rzeka kawałek dalej rozdziela się na dwie części, a później obie odnogi wpadają do Zalewu Zajma.Na tym odcinku trafiliśmy na tablicę informacyjną opisującą Supraski system wodny. Dowiedzieliśmy się z niej między innymi, że kanał o długości 2,5 km jest zabytkiem hydrotechnicznym z XVII wieku. Nazywany był „Kopanicą” lub „Rzeką Kopaną”, co wskazuje na sposób jego powstania. Zalew Zajma (Zajma od obszaru zajętego przez wodę) pełnił funkcje stawu młyńskiego, a spiętrzenie wody pozwoliło na rozwój przemysłu w Supraślu np. drukarni.

Z następnego mostu obserwowaliśmy kaczkę z siedmioma kaczątkami (moje skojarzenie: królewna i siedmiu krasnoludków). Prowadzi on na ulicę Nowy Świat w Supraślu, ale my poszliśmy dalej wzdłuż rzeki, a właściwie między rzekami.

Za kolejnym mostkiem weszliśmy w las i wraz z kolejnym skrętem w lewo rozpoczęliśmy drogę powrotną. W cieniu Puszczy Knyszyńskiej dały znać o sobie komary. Jednak to nie komary, a jagody i poziomki sprawiły, że utknęliśmy na dobre. Ostatniego kilometra zaplanowanej trasy nie przeszliśmy wspólnie. Tylko kierowcę wysłałam po samochód 🙂. Przyjechał po nas do wiaty turystycznej w Podsupraślu, podczas gdy ja i córka z zapałem gromadziłyśmy składniki na ciasto z jagodami 🙂

nowy most na rzece Supraśl
nowy most na rzece Supraśl


Komentarze

Zostaw swój komentarz

01 sierpień 2020 21:35

Oj, Supraśl i jego okolice są piękne, świetnie go wspominam. Też chodziłam tymi trasami, a mostek przez rzekę na łące jest jednym z moich ulubionych obiektów tam.

Fajnie jest mieć Supraśl tak blisko jak Wy go macie 🙂

Edytowano: 2020-08-01 21:38:24

21 lipiec 2020 13:26

Pięknie, piekny Supraśl przyrodniczy, byliśmy w tym mieście, ale nie w części naturalnej 😉

20 lipiec 2020 07:28

krajobraz piękny jak z bajki

18 lipiec 2020 10:44

Za lasami, za rzekami i mostami kryją się bardzo fajne "rzeczy".

A komary po prostu oszalały, wyprawy nawet w pobliże tuj w ogródku są dla desperatów,...

 

16 lipiec 2020 13:21

[cytuj autor='MaciejW'] Super wyprawa. U nas jest straszna plaga komarów. Myślę, że nie dałoby się zbierać jagód przy skumulowanym ataku wciekłych komarzyc. Nie zauważyłem, ale brakuje mi chyba zdjęcia tego wspaniałego ciasta 🙂    [/cytuj]

Ciasto było... W smaku dobre, więc znikło szybko i nie zrobiłam zdjęcia. Zresztą to forum turystyczne, a nie kulinarne 🙂

16 lipiec 2020 12:49

Super wyprawa. U nas jest straszna plaga komarów. Myślę, że nie dałoby się zbierać jagód przy skumulowanym ataku wciekłych komarzyc.

Nie zauważyłem, ale brakuje mi chyba zdjęcia tego wspaniałego ciasta 🙂 

 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Podsupraśl

Bulwary im. Wiktora Wołkowa

Plaża w Supraślu

Supraski System Wodny

rzeka Supraśl

wiata turystyczna w Podsupraślu

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021