Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
, Joanna
, Joanna

Wokół fortu IV Twierdzy Osowiec – na jagody i do wody

Plan był trochę inny, ale plany są po to, żeby je czasem zmieniać. Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz pogoda wpłynęła na cel wycieczki. Zrobiło się tak ciepło i słonecznie, że planowane wędrowanie w odkrytym terenie mogłoby być zbyt meczące. Pomyśleliśmy, że lepszy będzie spacer w cieniu lasu i jakaś woda do zamoczenia się. Jak pomyśleliśmy, tak zrobiliśmy.

Twierdza Osowiec to carska forteca, która powstała w XIX wieku i nigdy nie została zdobyta. Składała się z czterech fortów: fort I - Centralny, fort II - Zarzeczny, fort III - Szwedzki i fort IV - Nowy. Obecnie forty I i III pozostają w stanie używalności, a forty II i IV są zrujnowane. Fort I można zwiedzać tylko z przewodnikiem i już tam byliśmy (https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,12451,z-dawnych-wspomnien-podlasie-2013-urlop-na-raty.html), fort II też znamy (https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,11738,biebrza-po-sezonie.html). Teraz przyszła kolej na fort IV.

, Joanna
, Joanna

Fort IV znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wokół niego została wytyczona ścieżka przyrodniczo-historyczna oraz trasa biegowa. Ścieżka na całej długości prowadzi przez las, a las o tej porze roku pełen jest poziomek, jagód i grzybów. Niestety nie brakuje też komarów. Po prawie 5 km wędrowania mieliśmy fioletowe buzie i ręce od jagód i dużą garść kurek (nie schodząc z wyznaczonej ścieżki).

Na zakończenie miała być obiecana plaża. I była – jedna z moich ulubionych, czyli plaża miejska w Goniądzu. A jak już byliśmy w Goniądzu, to nie mogłam odmówić sobie przyjemności wejścia na punkt widokowy. Zobaczyliśmy jak młode bocianki ładnie podrosły i mogliśmy spokojnie wracać do domu.

, Joanna
, Joanna
, Joanna
ruiny fortu IV, Joanna
, Joanna
ruiny fortu IV, Joanna
ruiny fortu IV, Joanna
, Joanna
, Joanna
miejsce postoju na ścieżce przyrodniczej, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
motyle mnie chyba polubiły, Joanna
ruiny fortu IV, Joanna
ruiny fortu IV, Joanna
wewnątrz bunkra fortu IV, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
czarne jagody , Joanna
poziomki, Joanna
zupa grzybowa dzień wcześniej, Joanna
, Joanna
, Joanna
Biebrza w Goniądzu, Joanna
Biebrza w Goniadzu, Joanna
punkt widokowy w Goniądzu, Joanna
punkt widokowy w Goniądzu, Joanna
bociany w Goniądzu, Joanna

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
22 lipiec 2020 09:52

I pęknie. Tereny zielone do zazdraszczania

Joanna
10 lipiec 2020 08:25

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] No te trzy motyle na bucie to już przesada 😉 hehe super spacer i przyroda, bylismy w tych okolicach, chciałoby się częściej 🙂 [/cytuj]

Ciekawe ile motyli by było jakbym jeszcze dłużej posiedziała na postoju, ale trzeba było ruszać w dalsza drogę 🙂

 

Joanna
10 lipiec 2020 08:22

[cytuj autor='MaciejW'] Super wyprawa. A te robaczki to jak wypatrzyłaś 😉😉 [/cytuj]

Wszędzie ich było pełno, więc trudno było nie wypatrzeć.

 

Anna Piernikarczyk
09 lipiec 2020 08:10

No te trzy motyle na bucie to już przesada 😉 hehe super spacer i przyroda, bylismy w tych okolicach, chciałoby się częściej 🙂

MaciejW
09 lipiec 2020 07:03

Super wyprawa. A te robaczki to jak wypatrzyłaś 😉😉

mirosław
08 lipiec 2020 17:30

Super fajna wycieczka

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ścieżka Wokół fortu IV Twierdzy Osowiec

Fort IV Twierdzy Osowiec

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021