, Joanna
, Joanna

Grobla Honczarowska i biebrzańskie widoki

Komentarze 3
2020-05-23

Kręcimy się nadal wkoło komina i niby nie odkrywamy niczego nowego, ale doceniamy to co znamy. Tym razem wybór padł na Biebrzański Park Narodowy.

Nad Biebrzę najlepiej jechać o świcie, ale świt o tej porze roku jest nieprzyzwoicie wcześnie. Wstałam o 5 rano, rodzinę udało się poderwać do 7 (i to nie w komplecie). Tuż przed 8 byliśmy na miejscu. Świtem nie da się tego nazwać, ale jak na nas i tak nieźle.

łosiostrada, Joanna
łosiostrada, Joanna

Wjechaliśmy na Carską Drogę od strony Laskowca. Carska Droga bywa nazywana pieszczotliwie „łosiostradą” i jest obficie oznakowana tablicami ostrzegającymi przed spotkaniem z łosiem. Przystanęliśmy przy Długiej Luce, ale pięć samochodów przy wejściu na kładkę o długości zaledwie 400 m uznaliśmy za tłum i pominęliśmy ten punkt. Kawałek dalej zatrzymaliśmy się „przy Franciszku”. Jest to wieża widokowa położona tuż przy Carskiej Drodze, na której umieszczono drewnianą kapliczkę z figurą świętego Franciszka. Weszliśmy na górę, chwilę podziwialiśmy bezkresne łąki i pojechaliśmy do głównego celu wycieczki.

Ścieżka przyrodnicza Grobla Honczarowska ma długość ok. 3,5 km, rozpoczyna się przy Carskiej Drodze i prowadzi groblą po podmokłym terenie do Batalionowej Łąki.

, Joanna
, Joanna
przy Carskiej Drodze, Joanna

Na bagnach warto bardziej niż zwykle patrzeć pod nogi, rozglądać się wokół, wpatrywać się w zarośla i spoglądać w niebo. Najlepiej mieć oczy dookoła głowy, żeby jak najwięcej zobaczyć. W pewnym momencie szłam kilka kroków z tyłu. Mąż i córka przeszli dalej, a ja nagle stanęłam jak wryta i podniosłam aparat do oka… Łania naprzeciw mnie ani drgnęła, chyba nawet nie mrugnęła. Starała się wtopić w tło na skraju podmokłej polany i zarośli. Dopiero, gdy zrobiłam kilka zdjęć i ruszyłam dalej, ona niespiesznie poszła w przeciwnym kierunku.

Przy końcu ścieżki przyrodniczej na Grobli Honczarowskiej stoi wieża widokowa, trochę inna niż większość, bo przykryta trzcinowym dachem. Nie było tu nikogo oprócz nas, więc spokojnie posiedzieliśmy, pojedliśmy i odpoczęliśmy. Patrząc w niebo, oprócz kilku drapieżników krążących nad torfowiskami, obserwowaliśmy zjawisko halo wokół słońca. Do samochodu wróciliśmy ta samą drogą, bo innej możliwości tu nie ma.

przy Carskiej Drodze, Joanna
przy Carskiej Drodze, Joanna

Moglibyśmy od razu wracać do domu, ale to byłoby zbyt proste. Pojechaliśmy do Goniądza, żeby zobaczyć ulubione widoki, a na koniec zatrzymaliśmy się w Dolistowie na plaży. Zdjęłam buty, weszłam do zimnej wody po kostki. Powinnam przewidzieć, że dzieci naśladują rodziców, tylko bardziej🙂 Nie skończyło się na wejściu do kostek, skończyło się na wykręcaniu i suszeniu leginsów. Oj, nie uszła nam ta wycieczka na sucho, ale sezon plażowo-kąpielowy możemy - trochę niechcący- uważać za rozpoczęty🙂

wieża ze św. Franciszkiem, Joanna
kapliczka św. Franciszka na wieży widokowej, Joanna
widok z wieży, Joanna
widok z wieży na Carską Drogę, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
tablica informacyjna przy wieży ze św. Franciszkiem, Joanna
początek ścieżki Grobla Honczarowska, Joanna
na Grobli Honczarowskiej, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
wieża widokowa na Grobli Honczarowskiej, Joanna
wieża widokowa na Grobli Honczarowskiej, Joanna
, Joanna
widok z wieży na Grobli Honczarowskiej, Joanna
koniec ścieżki przyrodniczej, Joanna
, Joanna
błotniak (?), Joanna
halo, Joanna
, Joanna
, Joanna
pasażer na gapę na kolanie, Joanna
Carska Droga, Joanna
widok z wieży w Goniądzu, Joanna
bocianie gniazdo w Goniądzu, Joanna
widok z tarasu widokowego w Goniądzu, Joanna
widok z tarasu widokowego w Goniądzu, Joanna
widok z tarasu widokowego w Goniądzu - można zauważyć ślady po pożarze, Joanna
Biebrza w Dolistowie, Joanna
w Biebrzy, Joanna

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
03 czerwiec 2020 10:21

Pieknie!!! 🙂 I znam ten ból ze wstawaniem, zimą jest póxniej, ale znów zimno i wychodzić się nie chcę 🙂 A latem bardzo wczesnie, ale wychodzę z marazmu nocnego, bo Amelii zdarza się już noc przespać, więc możwe się czasem skusimy na ranne wyjazdy 🙂

allie
29 maj 2020 22:41

Ach, cuda i cudeńka! Co za przepiękne miejsca... Zazdroszczę tych bliskich spotkań trzeciego stopnia z fauną 🙂

Maciej A
27 maj 2020 06:35

Super krajobraziki i przyrodnicze klimaty.

Lubimy też takie i doceniamy.

Edytowano: 2020-05-27 06:37:27

Wycieczka na mapie

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021