Pałac w Miechowicach
Pałac w Miechowicach

Niezwykła przemiana pałacu o niezwykłej historii

Komentarze 4
2020-02-13

W zeszłym tygodniu poprawiając opis zamku w Mosznej przez przypadek natrafiłam na ślad łączący ten zamek z pałacem w Miechowicach - dzielnicy Bytomia położonego niedaleko nas. Byliśmy pod tym pałacem około 10 lat temu i był wtedy walącą się ruiną, dosłownie. A że czasem uczepię się jakiejś historii, to muszę podrążyć temat i przeglądając w necie temat natknęłam się na nowe zdjęcia pałacu - zrewitalizowanego. Nie mogło mnie to nie zmagnetyzować, więc podrążyłam głębiej. Pałac od 2018 jest gruntownie remontowany, z zewnątrz praktycznie już gotowy, może byłby już udostępniony dla turystów, bo ma to być placówka kulturalna, ale niespodziankowo odkryto tu fragment kaplicy i krypty pałacowej, a że nie przewidziano funduszy na to, wszystko się przedłużyło, bo chcą to fajnie też wyeksponować.

Bo zapomniałam dodać, że pałac który widać na zdjęciach, to tak naprawdę oficyna pałacu, a sam pałac to gruzowisko obok, spalone podczas wojny, a potem wysadzone w powietrze w latach 50 XX wieku, tak samo jak Mały Wersal w parku w Świerklańcu. Ale to denerwujące! 

Pałac w Miechowicach
Pałac w Miechowicach

No nic, fajnie, że ta oficyna nie padła i ją w ostatniej chwili odratowano, obiekt jest bardzo ciekawy, zbudowany w stylu neogotyku, a jego historia jest niezwykle ciekawa i kryje wielki mezalians, ale o tym ie będę pisać kolejny raz, bo jest to tutaj. W galerii wycieczki pokazałam zdjęcia obecne i dla porównania 2 stare. Oceńcie sami 🙂

Pałac w Miechowicach
Pałac w Miechowicach
Pałac w Miechowicach przed rewitalizacją
Pałac w Miechowicach
Pałac w Miechowicach przed rewitalizacją
Pałac w Miechowicach
Pałac w Miechowicach
Pałac w Miechowicach
Pałac w Miechowicach
Pałac w Miechowicach
platan pomnik przyrody

Komentarze

Zostaw swój komentarz

marian
24 luty 2020 20:27

Pięknie się prezentuje na fotkach.Wspaniale Aniu,zawsze coś odkryjesz.

Anna Piernikarczyk
20 luty 2020 08:38

[cytuj autor='Marcin_Henioo'] Faktycznie, niezwykła przemiana 🙂 Coś wspaniałego, że takie obiekty są odnawiane. Szkoda, że wcześniej były niszczone. A co z tym mezaliansem? [/cytuj]

A młody chłopak przyjął pracę jako górnik u potentata przemysłowego, szybko awansował na jego prawą rękę, a w efekcie śmierci tegoż to potentata, awansował też na nowego męża jego żony.On sam wcześniej też zdążył się ożenić, ale jego żona zmarła w wyniku epidemii. I tak to starsza o wiele można Pani wniosła do związku Franciszkowi Wincklerowi wielki majątek, on zaś jej swój spryt i ambicje. Potem znacznie jeszcze ten majątek pomnożył, zyskał tytuł szlachecki i dla pokazania swego statusu wybudował właśnie pałac/zamek w Miechowicach. Osiadła potem na nim jego córka z pierwszego małżeństwa.

Maciej A
19 luty 2020 21:56

Ładnie się prezentuje po remoncie, warto, nawet kosztem częstej komercjalizacji

Marcin_Henioo
19 luty 2020 20:55

Faktycznie, niezwykła przemiana 🙂 Coś wspaniałego, że takie obiekty są odnawiane. Szkoda, że wcześniej były niszczone.

A co z tym mezaliansem?

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022