Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Tatry, EmiZtg
Tatry, EmiZtg

Trzy dni w Beskidzie Sądeckim

Komentarze 8
2019-09-20

W tym rejonie byłam pierwszy raz. Założyłam plan minimum ze względu na przewlekłą kontuzję, więc żadnego długiego maszerowania po górach nie brałam nawet pod uwagę. Zamiast tego zajrzałam do Krynicy i Piwnicznej, Starego Sącza i Rytra, zdobyłam Eliaszówkę, najwyższy szczyt Gór Lubowelskich, czyli Beskidu Sądeckiego po słowackiej stronie, napatrzyłam się na Tatry z łąk niedaleko Starej Lubowli, odwiedziłam słowackie sanktuarium maryjne i lubowelski zamek. Ale po kolei...

Piątek

W Karczmie Łemkowskiej, EmiZtg
W Karczmie Łemkowskiej, EmiZtg

Podróż na Sądecczyznę dłużyła się prawie w nieskończoność. W Krynicy powitał nas deszcz i przepełnione parkingi. Zwykły, brzydki deszczowy weekend, a turystów i kuracjuszy całkiem sporo. Muzeum Nikifora było niestety nieczynne, zadowoliliśmy się więc krótkim spacerem po uzdrowiskowej części i wejściem na Górę Parkową, czego delikatnie żałuję. Widoki stamtąd żadne, a na szczycie stoją jakieś zabudowania, gastronomia itp. Obiad zjedliśmy w restauracji łemkowskiej, zachwalanej na popularnej aplikacji gastronomicznej. Niestety ja do pochwał dołączyć się nie mogę. Na podstawie tego, co dostałam na talerz nie jestem w stanie ocenić, czy to oryginalna kuchnia łemkowska, czy nie. W wielu innych miejscach dają to samo, tylko inaczej się nazywa, w zależności od regionu. 

Następnie ruszyliśmy w drogę do Piwnicznej. W planach było co prawda jeszcze wejście na Jaworzynę Krynicką, ale przez pogodę musiałam odpuścić. 

Staw na terenie Góry Parkowej, EmiZtg
Góra Parkowa, EmiZtg
Widok z Góry Parkowej, EmiZtg

Sobota

Po pysznym śniadaniu w hotelu wybraliśmy się na Eliaszówkę. Wybraliśmy szlak z Przełęczy Gromadzkiej, bardzo ulgowo traktujący nogi. Prawie płaski, lekko monotonny, moim zdaniem dla każdego. Zaparkowaliśmy samochód w super miejscu biwakowym - dwie duże wiaty z miejscem na ognisko, tojka i liczne ławki zachęcają do pikniku. Brak jedynie źródła z wodą. Na Eliaszówce również postawiono podobną wiatę. Oprócz niej jest jeszcze wieża widokowa - niestety coraz wyższe wierzchołki drzew zasłaniają w części to, co powinno być doskonale widać - Tatry i Pieniny. Mimo to cieszę się ze zdobycia szczytu - kolejna perełka do Korony Gór Słowacji zaliczona. Wracaliśmy ścieżką dydaktyczną poprowadzoną przez młakę - podmokłą łąkę z unikatową roślinnością.

Willa w Krynicy, EmiZtg
Willa w Krynicy, EmiZtg

Następnym punktem programu był zamek w Rytrze, a właściwie tylko ruiny udostępnione za darmo do zwiedzania. Nie dostrzegłam żadnej tablicy informacyjnej, która przybliżałaby choć trochę historię tego miejsca. No cóż, musiałam zadowolić się tym, co znalazłam w Wikipedii. Zamek wrażenia nie robi, ale widoki z niego całkiem ładne. Tymczasem dochodziła godzina 15-sta, zgłodnieliśmy i pojechaliśmy do Starego Sącza coś zjeść i trochę pozwiedzać. Miasteczko i rynek są niewielkie, zdążyliśmy zobaczyć klasztor klarysek, źródełko św. Kingi i Bramę Seklerską. Zrobiło się późno i musieliśmy wracać do Piwnicznej. 

Niedziela

Punkt widokowy na szlaku na Eliaszówkę, EmiZtg
Punkt widokowy na szlaku na Eliaszówkę, EmiZtg

Tym razem zaplanowałam wyjazd na Słowację. Odwiedziliśmy grekokatolickie sanktuarium na Horze Zvir, miejsce domniemanych objawień. Akurat trafiliśmy na mszę, bite półtorej godziny ze sporym plusem stania i słuchania słowackiego nabożeństwa. A do tego oczywiście problemy z parkingiem. No ale w końcu msza się skończyła i mogliśmy sobie trochę pochodzić, nabrać wody do butelek i porobić zdjęć. Do sanktuarium można dojść drogą krzyżową z dolnego parkingu lub oznakowaną ścieżką prosto ze szczytu Eliaszówki. 

Miejscowa ludność wyznaje głównie grekokatolicyzm i prawosławie, więc na tych terenach jest całkiem sporo cerkwi, niektóre całkiem współczesne. My jedynie obejrzeliśmy je z zewnątrz (Litmanowa, Jarzębina, Kremna). Ponadto rozległe łąki i pastwiska to raj dla amatorów fotografii - z łąk koło Jarzebiny widziałam jeden z piękniejszych widoków na Tatry, Spisz, Magurę Spiską i Góry Czerchowskie. 

Wieża na Eliaszówce, EmiZtg
Widok z Eliaszówki, EmiZtg
Ścieżka na Horę Zvir z Eliaszówki, EmiZtg

Z Hory Zvir pojechaliśmy prosto na Lubowelski Zamek. Akurat odbywał się tu duży festyn ludowy, mogliśmy więc posłuchać lokalnej muzyki i obejrzeć prześliczne Słowaczki w ludowych strojach. Obeszliśmy jedynie zamek i znajdujący się poniżej skansen wokoło, bo na zwiedzanie nie mieliśmy już czasu.

Wracaliśmy drogą wzdłuż Jezior Rożnowskiego i Czchowskiego - to bardzo malownicze okolice, spędziłam tam kiedyś krótki urlop pływając na kajakach i łażąc po okolicznych pagórkach.

Widok z wieży na Eliaszówce, EmiZtg
Widok z wieży na Eliaszówce, EmiZtg
Wiata na Przełęczy Gromadzkiej, EmiZtg
Na zamku w Rytrze, EmiZtg
Na zamku w Rytrze, EmiZtg
Widok z zamku w Rytrze, EmiZtg
Widok z zamku w Rytrze, EmiZtg
Widok na Tatry i kapliczka na szlaku na Eliaszówkę, EmiZtg
Góry Czerchowskie z łąk kołoJarzębiny, EmiZtg
Brama Seklerska, EmiZtg
Klasztor Klarysek w Sączu, EmiZtg
Tatry z łąk koło Jarzębiny, EmiZtg
Sanktuarium na Horze Zvir, EmiZtg
Polana w Górach Lubowelskich, EmiZtg
Mury Lubowelskiego Zamku, EmiZtg

Komentarze

Zostaw swój komentarz

EmiZtg
06 październik 2020 11:49

[cytuj autor='Habik'] Z tym, że widoki z Góry Parkowej są żadne to nieprawda. Widok jest bardzo rozległy i atrakcyjny. [/cytuj]

Moim zdaniem nie, ale ja schodziłam kilka tysięcy kilometrów po polskich górach. Widziałam wiele panoram i mam z czym porównać. Może to więc kwestia czysto subiektywna?

Habik
20 lipiec 2020 07:13

Z tym, że widoki z Góry Parkowej są żadne to nieprawda. Widok jest bardzo rozległy i atrakcyjny.

Roman Świątkowski
03 listopad 2019 07:57

Troszkę pozwiedzałaś. Moja ostatnia wizyta w tych stronach to Piwniczna Zdrój, również z kontuzją (kolana) dlatego wędrówki czasowo troszkę się wydłuzyły ale udało mi czy nam zaliczyć dwie pentelki z Piwnicznej. Jedną na Eliaszówkę dalej Rogacz i Niemcowa.  Na przeł Obidza już 5 raz ale pierwszy z Piwniczej. Fajne fotki.

Edytowano: 2019-11-03 07:57:38

mirosław
31 październik 2019 19:07

Super wypad krynica i jej atrakcje dobrze mi są znane,a pozostałe miejscowości niestety nie.

Maciej A
31 październik 2019 13:08

Poza Krynicą i Jaworzyną i Górą Parkową to w tych okolicach nic nie widziałem.

Pięknie to wygląda. Wycieczka do zazdraszczania oczywiście

Anna Piernikarczyk
31 październik 2019 08:13

Ślicznie, fajna ta wieża na Eliaszówce, ciągnie i oczywiście zamek w Rytrze, obcy nam jak dotąd! 🙂

MaciejW
31 październik 2019 07:03

Super 

marian
30 październik 2019 23:10

Ciekawe miejsca zwiedziłaś,tylko niektóre mi znane.

Edytowano: 2019-10-30 23:11:01

Wycieczka na mapie

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021