, Joanna
, Joanna

Hodyszewo odpustowo

Komentarze 5
2019-08-15

15 sierpnia. Uroczystość maryjna, więc wpadamy na pomysł, żeby pojechać do sanktuarium maryjnego i wybieramy Hodyszewo. Byłam w Hodyszewie w czasie nauki w szkole średniej na klasowej pielgrzymko-wycieczce, a później już nie. Reszta mojej najbliższej rodziny nie była tam wcale.

W ołtarzu głównym kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Hodyszewie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywanej Matką Bożą Hodyszewską, Królową Podlasia lub Matką Bożą Pojednania. Na przestrzeni wieków był on otaczany czcią chrześcijan różnych wyznań i obrządków.

sanktuarium w Hodyszewie, Joanna
sanktuarium w Hodyszewie, Joanna

Po Mszy Świętej spacerkiem udajemy się do Krynicy. To miejsce, będące nieodłączną częścią sanktuarium, znajduje się około kilometr od kościoła. Tradycja podaje, że właśnie tutaj około 1630 roku na jednym z drzew objawiła się cudowna ikona Matki Bożej, która obecnie znajduje się w ołtarzu kościoła w Hodyszewie.

W Krynicy stoi niewielka drewniana kaplica i wytryska źródełko. Kaplica powstała w II. połowie XIX wieku z rozebranej drewnianej cerkwi, gdy w Hodyszewie zbudowano świątynię murowaną. Teren wokół jest ładnie zagospodarowany. Wśród drzew i krzewów wytyczone zostały alejki, przy których rozmieszczone są kapliczki różańcowe.

w drodze do Krynicy, Joanna
w drodze do Krynicy, Joanna

Źródełko jest obudowane, ma zamontowaną pompę i kranik. Do tego źródełka ustawia się gigantyczna kolejka, tym większa, że jest odpust. A ja naiwnie myślałam, że wszyscy pojechali tego dnia na Jasną Górę i tu będzie luźniej🙂 Całe szczęście, że lokalna OSP zadbała o organizację ruchu i rozległe tymczasowe parkingi.

Rezygnujemy ze stania i czekania, bo „na oko” oceniam, że mogłoby to trwać kilka godzin. Córka i tak po chwili jest cała mokra, gdyż podobnie jak inne dzieci, brodzi w strumyku wypływającym ze źródełka. Komentarz na moje „Ojej!” jest krótki: „Nie martw się mamo, zaraz wyschnę”. Rzeczywiście sierpniowe słońce grzeje mocno i suszy szybko.

, Joanna
kapliczki różańcowe w Krynicy, Joanna
, Joanna

Wracamy w stronę kościoła. Dopiero teraz po skończonych nabożeństwach robię trochę zdjęć świątyni i jej wnętrza. Zjadamy lody i obowiązkowo kupujemy odpustowe obwarzanki (żeby było czym nakruszyć w samochodzie w drodze powrotnej).

tłumy przy źródełku, Joanna
Zaraz wyschnę, Joanna
przy źródełku, Joanna
, Joanna
kaplica w Krynicy, Joanna
kaplica w Krynicy, Joanna
wnętrze kaplicy w Krynicy, Joanna
kapliczka przydrożna, Joanna
sanktuarium w Hodyszewie, Joanna
droga krzyżowa w Hodyszewie, Joanna
, Joanna
, Joanna
kościół w Hodyszewie, Joanna
kościół w Hodyszewie, Joanna
, Joanna
wnętrze kościoła w Hodyszewie, Joanna
, Joanna
, Joanna

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
11 grudzień 2019 20:30

Żałuję, że tam nie zajechaliśmy, bo w tym roku latem byliśmy w trasie W-wa - Białystok...

Ładne miejsce. I ciekawe. Interesujące.

Joanna
31 październik 2019 21:28

Ja też się cieszę, że mogę trochę Podlasia pokazać, a przy okazji czasami sama odkryję coś ciekawego.

Maciej A
31 październik 2019 13:47

Zielone Podlasie w sam raz na przyjemne rodzinne wycieczki.

Anna Piernikarczyk
31 październik 2019 08:09

Też się cieszę, że pokazujesz nam Podlasie, co prawda liznelismy go na naszej wycieczce, ale to ciągle mało, daleko i słabo poznane, a piekne miejsce ! 🙂 Śliczny ten kościołek.

marian
30 październik 2019 14:48

Kolejne miejsce na Podlasiu,które poznajemy dzięki Tobie.W tym dniu jest również odpust w mojej miejscowości.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Hodyszewo

Sanktuarium MB Pojednania w Hodyszewie

Krynica w Hodyszewie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023