Hajnówka – Topiło – Białowieża, czyli pociąg do żubra

Komentarze 8
2019-08-03

W Hajnówce jest stacja Turystycznej Kolejki Wąskotorowej. Przejażdżka tą kolejką od dawna była na mojej liście planów wycieczkowych. W końcu udało się ten plan zrealizować.

Jedziemy do Hajnówki trochę w ciemno, bo nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji biletów, ani zakupu przez internet. Może być za mało chętnych i pociąg nie odjedzie, albo za dużo i się nie zabierzemy. Jesteśmy na stacji pół godziny przed planowanym odjazdem wąskotorówki i na szczęście bez problemu udaje się kupić bilety. Chwilę później wagony się zapełniają.

Podróż do Topiła trwa godzinę w jedną stronę. To taki kolejowy spacerek przez puszczę, bo ciuchcia nie rozwija dużej prędkości. Coś w sam raz dla nas. Można nacieszyć się otaczającą zielenią bez zmęczenia małych nóżek od chodzenia, ani pleców taty od noszenia.

Godzinny postój na stacji Topiło wykorzystujemy na obejrzenie mini muzeum kolejek wąskotorowych, krótki spacer do zbiornika wodnego Topiło, obserwację ptactwa i wizytę w barze.

Bar o wymownej nazwie „Ostatni grosz” zasługuje na szczególną uwagę. Jest w nim piec kaflowy, samowar, białoruska muzyka, trochę ławek i stołów, jakieś zadaszenie, miejsce na ognisko. Można zaopatrzyć się w coś do picia i do jedzenia np. chleb ze smalcem, kiełbaski, jakąś zupę. My decydujemy się na lody i kawałek szarlotki (pycha – smakuje domowo).

Powrót to kolejna godzina jazdy przez las. Zatem cała podróż trwa 3 godziny: godzina jazdy, godzina postoju, godzina powrotu. Koniec wycieczki kolejką to jeszcze nie koniec dnia.

Mamo, gdzie w końcu są te żubry? No tak, jadąc do Puszczy Białowieskiej trzeba koniecznie zobaczyć żubra. Skoro żaden nie wyszedł nam na spotkanie (może to i lepiej) to musimy my podjechać do nich, a więc do Rezerwatu Pokazowego.

Pierwszy raz jestem tu po przebudowie wejścia. Jest inaczej, nowocześniej, pojawił się automat z biletami i kojce dla psów, gdzie można zostawić czworonoga na czas zwiedzania, bo na teren rezerwatu nie można go wprowadzić.

Na początku wsiąkamy na trochę na placu zabaw – fajny, drewniany, dla mnie nowość. Później udaje się jednak przejść trasę zwiedzania i zobaczyć obiecane żubry. Z innymi zwierzętami jest różnie – jedne się pokazały, a inne nie. W końcu na tym polegają ich dobre warunki, że mogą się czasem schować przed turystami.

Robimy się głodni. Kanapki zjedzone. Przenosimy się do Białowieży i w barze przy parkingu zajmujemy miejsce na tarasie. Zupa opieńkowa i pierogi z dziczyzną, z widokiem na stawy smakują wyśmienicie. Nabieramy sił, ale robi się późno. Na spacer po parku pałacowym i Muzeum Przyrodnicze już nie wystarczy czasu.

Podchodzimy do dawnego dworca kolejowego, który zapamiętałam jako straszącą przechodniów ruinę. Teraz istnieje tu kompleks edukacyjno-rekreacyjny z galerią zdjęć, ogrodem, leżakami, przyrodniczym placem zabaw i płatnym wstępem. Na rampie wznosi się pawilon wzorowany na dawnej carskiej stacji kolejowej. Rezygnujemy z wejścia, bo zostało mało czasu do zamknięcia. Zaglądamy tylko przez płot i obiecujemy sobie wrócić kiedyś do Białowieży na cały dzień.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

11 grudzień 2019 20:21

Super, uwielbiam takie atrakcje!

12 październik 2019 16:57

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Ale fajna atrakcja i my mamy podobną wąskotorowke i plany przejechania się nią w końcu 🙂 Już było blisko w Święto Pary, ale te same dylematy czy wsiądziemy i co wtedy z tą małą jak nie damy rady i z wózkiem itp 🙂 Ale na pewno się w końcu uda [/cytuj]

My stwierdziliśmy, że jak nie wsiądziemy, to szybko wymyślimy jakiś plan B i też będzie fajnie. Tylko córce nic nie obiecywaliśmy, żeby nie było zawodu, ale jednak się udało.

 

12 październik 2019 16:55

[cytuj autor='marian'] Myślę że nie wydałaś ostatni grosz  w tym barze. [/cytuj]

Nie było aż tak źle. Parę groszy jeszcze zostało.

 

11 październik 2019 14:12

Ale fajna atrakcja i my mamy podobną wąskotorowke i plany przejechania się nią w końcu 🙂 Już było blisko w Święto Pary, ale te same dylematy czy wsiądziemy i co wtedy z tą małą jak nie damy rady i z wózkiem itp 🙂 Ale na pewno się w końcu uda

11 październik 2019 12:51

Kto by tam nie chciał być chociaż raz.Uwielbiam takie miejsca gdzie można nacieszyć się naturą.Szkoda że mam tak daleko,ale może kiedyś się uda.Myślę że nie wydałaś ostatni grosz  w tym barze.

11 październik 2019 11:44

[cytuj autor='Joanna'] Mamy dziewczyny w podobnym wieku to nic dziwnego, że podobne wycieczki sa "dla nas". [/cytuj]

Co prawda, to prawda. Dlatego tym uważniej się przyglądam Waszym wycieczkom :-)

11 październik 2019 08:46

[cytuj autor='Maciej A'] Wycieczka dla nas. Szkoda że tak daleko mamy [/cytuj]

Mamy dziewczyny w podobnym wieku to nic dziwnego, że podobne wycieczki sa "dla nas".

11 październik 2019 06:33

Wycieczka dla nas. Szkoda że tak daleko mamy

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021