Hajnówka – Topiło – Białowieża, czyli pociąg do żubra

, Joanna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W Hajnówce jest stacja Turystycznej Kolejki Wąskotorowej. Przejażdżka tą kolejką od dawna była na mojej liście planów wycieczkowych. W końcu udało się ten plan zrealizować.

Jedziemy do Hajnówki trochę w ciemno, bo nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji biletów, ani zakupu przez internet. Może być za mało chętnych i pociąg nie odjedzie, albo za dużo i się nie zabierzemy. Jesteśmy na stacji pół godziny przed planowanym odjazdem wąskotorówki i na szczęście bez problemu udaje się kupić bilety. Chwilę później wagony się zapełniają.

Kolejka Wąskotorowa w Hajnówce, Joanna
Kolejka Wąskotorowa w Hajnówce, Joanna

Podróż do Topiła trwa godzinę w jedną stronę. To taki kolejowy spacerek przez puszczę, bo ciuchcia nie rozwija dużej prędkości. Coś w sam raz dla nas. Można nacieszyć się otaczającą zielenią bez zmęczenia małych nóżek od chodzenia, ani pleców taty od noszenia.

Godzinny postój na stacji Topiło wykorzystujemy na obejrzenie mini muzeum kolejek wąskotorowych, krótki spacer do zbiornika wodnego Topiło, obserwację ptactwa i wizytę w barze.

, Joanna
, Joanna

Bar o wymownej nazwie „Ostatni grosz” zasługuje na szczególną uwagę. Jest w nim piec kaflowy, samowar, białoruska muzyka, trochę ławek i stołów, jakieś zadaszenie, miejsce na ognisko. Można zaopatrzyć się w coś do picia i do jedzenia np. chleb ze smalcem, kiełbaski, jakąś zupę. My decydujemy się na lody i kawałek szarlotki (pycha – smakuje domowo).

Powrót to kolejna godzina jazdy przez las. Zatem cała podróż trwa 3 godziny: godzina jazdy, godzina postoju, godzina powrotu. Koniec wycieczki kolejką to jeszcze nie koniec dnia.

dawne lokomotywy i wagony przy stacji Hajnówka, Joanna
dawne lokomotywy i wagony przy stacji Hajnówka, Joanna
na trasie do Topiła, Joanna

Mamo, gdzie w końcu są te żubry? No tak, jadąc do Puszczy Białowieskiej trzeba koniecznie zobaczyć żubra. Skoro żaden nie wyszedł nam na spotkanie (może to i lepiej) to musimy my podjechać do nich, a więc do Rezerwatu Pokazowego.

Pierwszy raz jestem tu po przebudowie wejścia. Jest inaczej, nowocześniej, pojawił się automat z biletami i kojce dla psów, gdzie można zostawić czworonoga na czas zwiedzania, bo na teren rezerwatu nie można go wprowadzić.

, Joanna
, Joanna

Na początku wsiąkamy na trochę na placu zabaw – fajny, drewniany, dla mnie nowość. Później udaje się jednak przejść trasę zwiedzania i zobaczyć obiecane żubry. Z innymi zwierzętami jest różnie – jedne się pokazały, a inne nie. W końcu na tym polegają ich dobre warunki, że mogą się czasem schować przed turystami.

Robimy się głodni. Kanapki zjedzone. Przenosimy się do Białowieży i w barze przy parkingu zajmujemy miejsce na tarasie. Zupa opieńkowa i pierogi z dziczyzną, z widokiem na stawy smakują wyśmienicie. Nabieramy sił, ale robi się późno. Na spacer po parku pałacowym i Muzeum Przyrodnicze już nie wystarczy czasu.

, Joanna
, Joanna

Podchodzimy do dawnego dworca kolejowego, który zapamiętałam jako straszącą przechodniów ruinę. Teraz istnieje tu kompleks edukacyjno-rekreacyjny z galerią zdjęć, ogrodem, leżakami, przyrodniczym placem zabaw i płatnym wstępem. Na rampie wznosi się pawilon wzorowany na dawnej carskiej stacji kolejowej. Rezygnujemy z wejścia, bo zostało mało czasu do zamknięcia. Zaglądamy tylko przez płot i obiecujemy sobie wrócić kiedyś do Białowieży na cały dzień.

, Joanna
stacja Topiło, Joanna
leśny parking Topiło, Joanna
, Joanna
mini skansen kolejek przy stacji Topiło, Joanna
mini skansen kolejek przy stacji Topiło, Joanna
leśna kapliczka, Joanna
, Joanna
zbiorniki wodne w Topile, Joanna
, Joanna
, Joanna
czapla, Joanna
bar Ostatni grosz, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
widoki w drodze powrotnej, Joanna
, Joanna
, Joanna
przy stacji Hajnowka, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
plac zabaw w Rezerwacie Pokazowym, Joanna
Rezerwat Pokazowy w Białowieży, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
ścieżka Żebra Żubra, Joanna
, Joanna
, Joanna
stawy w Białowieży, Joanna
dawny dworzec w Białowieży, Joanna
, Joanna
, Joanna
wejście do parku pałacowego w Białowieży , Joanna
obelisk w Białowieży, Joanna
przy parkingu w Białowieży, Joanna
Komentarze 8
2019-08-03
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
11 grudzień 2019 20:21

Super, uwielbiam takie atrakcje!

Joanna
12 październik 2019 16:57

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Ale fajna atrakcja i my mamy podobną wąskotorowke i plany przejechania się nią w końcu 🙂 Już było blisko w Święto Pary, ale te same dylematy czy wsiądziemy i co wtedy z tą małą jak nie damy rady i z wózkiem itp 🙂 Ale na pewno się w końcu uda [/cytuj]

My stwierdziliśmy, że jak nie wsiądziemy, to szybko wymyślimy jakiś plan B i też będzie fajnie. Tylko córce nic nie obiecywaliśmy, żeby nie było zawodu, ale jednak się udało.

 

Joanna
12 październik 2019 16:55

[cytuj autor='marian'] Myślę że nie wydałaś ostatni grosz  w tym barze. [/cytuj]

Nie było aż tak źle. Parę groszy jeszcze zostało.

 

Anna Piernikarczyk
11 październik 2019 14:12

Ale fajna atrakcja i my mamy podobną wąskotorowke i plany przejechania się nią w końcu 🙂 Już było blisko w Święto Pary, ale te same dylematy czy wsiądziemy i co wtedy z tą małą jak nie damy rady i z wózkiem itp 🙂 Ale na pewno się w końcu uda

marian
11 październik 2019 12:51

Kto by tam nie chciał być chociaż raz.Uwielbiam takie miejsca gdzie można nacieszyć się naturą.Szkoda że mam tak daleko,ale może kiedyś się uda.Myślę że nie wydałaś ostatni grosz  w tym barze.

Maciej A
11 październik 2019 11:44

[cytuj autor='Joanna'] Mamy dziewczyny w podobnym wieku to nic dziwnego, że podobne wycieczki sa "dla nas". [/cytuj]

Co prawda, to prawda. Dlatego tym uważniej się przyglądam Waszym wycieczkom :-)

Joanna
11 październik 2019 08:46

[cytuj autor='Maciej A'] Wycieczka dla nas. Szkoda że tak daleko mamy [/cytuj]

Mamy dziewczyny w podobnym wieku to nic dziwnego, że podobne wycieczki sa "dla nas".

Maciej A
11 październik 2019 06:33

Wycieczka dla nas. Szkoda że tak daleko mamy

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024