Żary ławeczka Telemanna
Żary ławeczka Telemanna

Żary i Żagań

Komentarze 6
2019-07-19

Czy i Wy macie czasem na wyjazdach wakacyjnych dzień kapy? U nas tak właśnie było w tym dniu. Miała być piękna pogoda i cudny Mużaków, na który czekałam kilka dobrych miesięcy, napalona jak szczerbaty na suchary, a tu od rana pogoda kiepska, żeby nie powiedzieć fatalna... Łukasz mówi, żeby zamienić plany, Mużaków zostawić na jutro, a dziś Żary i Żagań. Jak ja nie lubię głosów rozsądku!!! Ale jako, że i swój rozsądek w głowie mam, tak właśnie robimy (bardzo się to opłaciło w nastepnym dniu, bo Mużaków cudny nam wypalił z piękną pogodą).

No więc jedziemy do zupełnie obcych nam miejsc, poznawać nowe, przy smętnej pogodzie. No i to nowe nie poznaliśmy tak jak trzeba, bo opuściliśmy chyba najładniejszy obiekt - pałac/zamek w Żaganiu, co wyrzucamy sobie do dziś. Kiedyś to przed takim wakacyjnym wyjazdem brałam 16-kartkowy zeszyt i planowałam każdy po kolei dzień, rozpisywałam wszystkie atrakcje danego miasta, z adresami. To były dobre czasy, ale tej zorganizowanej Ani już nie ma, a przynajmniej nie w kwestii planowania zwiedzania, teraz organizowanie noclegów i pakowanie pożera cały mój czas wolny, bo właściwie to ja już go w ogóle nie mam 😉 Planujemy więc i szukamy głównie na bieżąco, przez co łatwo zrobić takie błędy jak w Żaganiu.

Żary Rynek
Żary Rynek

Ale zaczęliśmy w Żarach, to miasto w tym dniu wydało mi się trochę smutne, widok ruin olbrzymiego pałacu i zamku tak nas nastroił melancholijnie, do tego remont wzgorza winnego. Dopiero na Rynku zrobiło się raźniej, bo plaża czekała na nas i ładna ławeczka Telemanna. Ten niemiecki kompozytor, multiinstrumentalista, ponoc bardzo zdolny, przybył do pałacu Promnitzów w Żarach w wieku 23 lat i na pamiątkę jego tutaj działalności, mieszkańcy w 2010 roku wystawili mu taki pomnik laweczkę. Dla całkowitej poprawy humoru jemy na rynku deser - ja wcinam tort pavlova 🙂 Pogoda dalej mierzi, ale postanawiamy połazić po Zielonym Lesie w Żarach, ubieramy kurtki i ruszamy w trasę na 2 wieże - Bismarcka i widokową Promnitza. Pod pierwszą pogoda się znacznie poprawia, więc z impetem ruszamy dalej, ale to tylko chwilowe, zaraz zastaje nas deszcz i jeszcze gubimy drogę, no jak wiatr w oczy to na całego 🙂 Docieramy jednak na wieżę widokową i jesteśmy z siebie dumni, bo to całkiem kawałek 🙂 

Teraz zostaje Żagań z ładną starówką i pomnikiem Keplera, to z kolei niemiecki matematyk, który mieszkał w Żaganiu. Na deptaku siadamy do pizzy, żeby się zregenerować i w tym czasie pogoda się nagle robi piekna, chmury znikają, słonce wychodzi... super, tylko że my już skonczylismy plany na dzisiaj 🙂

Żary
Żary
Żary
Żary
Żary Pałac
Żary fara
Żary Zielony las
Żary wieża Bismarcka
Żary wieża widokowa Promnitza
Żagań
Żagań pomnik Keplera
Żagań
Żagań
Żagań
Żagań
Żagań
Żagań
Żagań

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
09 październik 2019 19:32

Ślicznie w tych miasteczkach na "Ż". Też tak miałem, że kiedyś wszystko zaplanowane, w każdym szczególe, każdy dzień osobno, trasa, ile co zabiera czasu, gdzie zjeść itp. Robiłem to w komputerze. Teraz tylko zgrubnie, jakie miasta, miejsca do ziwedzenia, i dnia poprzedniego planujemy, w zależności od pogody, co robimy dnia następnego ;-) Trochę spontanu więcej.

Maciej A
04 październik 2019 09:37

I tak pogada czasem posteruje, ale bywa że wtedy zobaczy się miejsca, których się wcześniej nie brało pod uwagę.

To też miewa swoje dobre strony :-)

Joanna
03 październik 2019 18:45

No cóż, czasem pogoda bawi się w chowanego. Fajne miasteczka zwiedziliście.

Anna Piernikarczyk
02 październik 2019 12:49

[cytuj autor='marian'] Zwiedziliście miejsca,które tak mało mi znane.Pogoda nieraz nam sprawia figla ale fajnie że udało się Wam nie zmarnować dnia.   [/cytuj]

No o zmarnowaniu całego dnia to mowy być nie może 😉

Anja
02 październik 2019 11:19

Też nie lubię zmieniać planów🙂🙂🙂

marian
02 październik 2019 11:07

Zwiedziliście miejsca,które tak mało mi znane.Pogoda nieraz nam sprawia figla ale fajnie że udało się Wam nie zmarnować dnia.

 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Żary

Zamek w Żarach

Rynek w Żarach

Zielony Las w Żarach

Rynek w Żaganiu

Deptak w Żaganiu

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022