, Monika Rode
, Monika Rode

Niedziela Palmowa w Łysych

Komentarze 2
2009-04-10
Co roku jest tu barwnie obchodzona Niedziela Palmowa (tydzień przed Wielkanocą). W tym czasie odbywa się coroczny konkurs na najpiękniejszą palmę. Tradycyjnie, ręcznie robione kolorowe kwiaty, niektóre gospodynie zaczynają robić już od początku wielkiego postu. W czasie tego wielkiego dla mieszkańców święta można podziwiać wciąż żywe w Łysych tradycje kurpiowskie, m.in.: wycinanki kurpiowskie, występy ludowych zespołów, kosztowanie chleba ze smalcem i ogórkiem ,piwa kozicowego, które produkowane jest na zakwasie z ciemnego chleba z dodatkiem jałowca i wiele innych
...


Tylko w dwóch regionach Polski: w Karpatach Zachodnich i w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej palmy przygotowywane na Niedzielę Palmową miewają długość od dwóch do sześciu metrów,nawet więcej
Takie palmy wykonuje się między innymi we wsi Łyse na Kurpiach.
Podobnie jak przed wieloma laty tak i dziś wykonuje się je z pręta leszczyny lub młodej sosny, oplatając go roślinnością leśną - borowiną, jałowcem, widłakiem, bukszpanem, cisem. Do palm sosnowych wybiera się młode drzewka, zostawiając na wierzchołku naturalnie rozwidloną kiść. Właśnie tę część palmy zdobi się w sposób szczególny: pięknymi kolorowymi kwiatami oraz wstążkami z bibuły.Takie wspaniałości mozna obejrzeć na naszych zdjęciach...W tym roku konkurs palm odbył się po raz 40!!!

Konkurs w Niedzielę Palmową przetrwał lat nie tylko dzięki przywiązaniu mieszkańców parafii Łyse i Lipniki do tradycji, ale także dzięki wysiłkom organizatorów - instytucji jak i osobom fizycznym. Według zapisów w protokołach, organizatorem pierwszego konkursu było Muzeum w Łomży i Szkoła Podstawowa w Łysych. Ogromną rolę odegrał w pierwszych latach proboszcz parafii Łyse - niezapomniany ksiądz Adolf Pogorzelski, w parafii Lipniki - ksiądz Aleksander Urynowicz, Państwo Karaszewscy z Kurpiowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Łysych, a w następnych latach pozostali jego członkowie.

Niedziela Palmowa pełni ważną funkcję w kulturze miejscowej społeczności. Jest przejawem piękna i najwyższych wartości dawnego zwyczaju; miłości do życia, odrodzenia, więzi współczesności z przeszłością.

Wato było tu przyjechac!
Zachęcamy wszystkich, którzy lubią podróżować i kochają naszą ojczystą tradycję, do spędzenia Niedzieli Palmowej na Kurpiach.

najwyższ palma w kościele, Monika Rode
Świąteczna niedziela, Monika Rode
palmy, Monika Rode
palmy kurpiowskie, Monika Rode
palmy kurpiowskie, Monika Rode
palmy kurpiowskie, Monika Rode
poseł kalinowski w procesji palm, Monika Rode
procesja ze starego do nowego kościoła, Monika Rode
procesja z palmami kurpiowskimi, Monika Rode
procesja z palmami kurpiowskimi, Monika Rode
procesja, Monika Rode
zeszłoroczne palmy, Monika Rode
ambona w starym kościele Św.Anny, Monika Rode
stary kośćiół, Monika Rode
stary kościół św.Anny, Monika Rode
tu w środku sa zeszłoroczne palmy, Monika Rode
ręcznie wykonane kwiaty, Monika Rode
występy , Monika Rode
piękne lalki, Monika Rode
nowy kościół z 2000r., Monika Rode
, Monika Rode
, Monika Rode
na jarmarku..., Monika Rode

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Edward Krężel
13 kwiecień 2009 23:55
Ciekawe miejsce. Wycieczka we właściwym czasie. Szkoda że to w rejonie do którego mam bardzo daleko bo chętnie bym odwiedził te tereny. Może kiedś w czasie wczasów to zrobię.
Darek
11 kwiecień 2009 19:22
Gratulacje za temat i refleks, ten ciekawy artykuł, zamieszczony został przez ciebie na czasie - udało ci się wprowadzić nasz portal w świąteczny nastrój 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022