Twierdza Pietropawłowska.
Twierdza Pietropawłowska.

Bursztynowym Traktem.

Komentarze 6
2019-08-11

Wycieczkę "Bursztynowym Traktem" odbyłem z BT Rainbow, w dniach od 10 - 18 sierpnia 2019r. Była to wyprawa wiodąca szlakiem najcenniejszych zabytków Północno-Wschodniej Europy. Kraje bałtyckie; Litwa, Łotwa, Estonia i Rosja są bogate we wspaniałe zabytki i piękno przyrody, stanowią znakomity przykład współistnienia i przenikania się dwóch kultur - łacińskiego Zachodu i bizantyjskiego Wschodu, kształtujących oblicze Europy.Głównym etapem podróży było miasto Petersburg, jedno z najbogatszych w zabytki miast Europy. Petersburg w przeszłości stolica imperium rosyjskiego, a dziś symbol nowej Rosji. Mogliśmy oglądać pamiętające czasy carów imponujące sobory oraz wspaniałe pałace. Pałac Zimowy z Ermitażem, pałac Jusupowów, przebogate podmiejskie zespoły pałacowo - parkowe, Peterhof z fontanną "Wielka Kaskada" i Carskie Sioło z repliką "Bursztynowej  Komnaty".

Warta przed pomnikiem Wolności.
Warta przed pomnikiem Wolności.

W planie podróży przewidziano też zwiedzanie miast - stolic; Rygi, Tallinna i Wilna, oraz  Pskowa, tu głównie istniejący tam kreml z soborem św. Trójcy. Znajduje się w nim najwiekszy na świecie ikonostas.Ryga - pierwsza na trasie, stolica Łotwy, największe miasto położone nad Dźwiną w pobliżu ujścia do Bałtyku. Zamieszkuje ok.640 tys  osób.  Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Główny ośrodek gospodarczo - przemysłowy Łotwy. Zwiedzanie miasta rozpoczęto spacerem  bulwarem Wolności do starówki z Basztą Prochową i Bramą Szwedzką, katedrami - katolicką i luterańską, zamkiem, zespołem kamieniczek Trzej Bracia, luterańskim kościołem św.Piotra, domem  Bractwa Czarnogłowych, Dom Kotów.

Tallinn - stolica Estoni, największe miasto zlokalizowane na brzegu Zatoki Tallińskiej. Ludności ok.683 tyś. osób. Tallin uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej.W mieście istnieje podział na  Górne Miasto i Dolne Miasto. Ciekawsze obiekty tego pierwszego to; baszta Długi Herman, zamek Toompea, prawosławny sobór Aleksandra Newskiego, zbudowany w latach 1893 - 1900, luterańska katedra Toomkirik. Na Dolnym Mieście zwiedziliśmy rynek z Ratuszem, Aptekę Magistracką, kościoł św. Ducha, oraz oglądaliśmy dom Bractwa Czarnogłowych, zespół kamieniczek Trzy Siostry, basztę Gruba Małgorzata.Wilno - stolica Litwy, było ostatnim etapem naszej podróży po stolicach krajów bałtyckich i Petersburga. Zwiedzanie rozpoczęto od koscioła św. św. Piotra i Pawła, cmentarza Na Rossie. Następnie przeszliśmy traktem spacerowym od Ostrej Bramy do Placu Katedralnego. Na spacerze starówką zwiedziliśmy kościół św. Teresy, dziedziniec  klasztoru Bazylianów, cerkiew św. Ducha, Ratusz i Plac Ratuszowy,  kościół św. Anny, Uniwersytet Wileński Stefana Batorego, pałac Prezydenta oraz Katedrę św. Stanislawa.  

Baszta prochowa
Baszta prochowa

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anja
08 wrzesień 2019 18:34

[cytuj autor='Marcin_Henioo'] Nasze 3 wycieczki z Rainbow, to było zawsze coś Super. Dlatego się nie dziwię, że Tobie też się tak podobało. W tym roku córa coś wspominała, że ma dosyć póki co zwiedzania Polski, i w 2020 chciałaby gdzieś zagranicę pojechać. Może zainspirowany Twoją wycieczką, udamy się w ten bursztynowy trakt...? [/cytuj

Skoro to ma być odskocznia od polskich wakacji to może coś trochę cieplejszego. Z Rainbowa to ja bym polecała Dalmatyńską eskapadę (10 dni głównie Chorwacja), Sycylia wyspa niezwykła 8 dni (to najmniej intensywna objazdówka na jakiej byłam co nie znaczy że mało zobaczycie, po prostu jest więcej czasu wolnego w danym miejscu, choć nie wiem czy Sycylię polecałabym na początek przygody z Włochami), Dookoła Hiszpanii 8 dni (dla typowych "zwiedzaczy" ale trzeba się liczyć z tym że trzeba będzie spędzić więcej czasu w autokarze z uwagi na wię ksze odległości między miejscowościami), Dookoła Grecji8 dni, Alpy i Lazurowe wybrzeże 10 dni (dobra opcja na majówkę); a jeśli chodzi o klimat bardziej zbliżony do Naszego to Rumunia szlakiem Drakuli nad Morze Czarne 10 (byle nie z p. Romanem🙂.

 

Edytowano: 2019-09-08 18:37:05

Marcin_Henioo
08 wrzesień 2019 16:12

Nasze 3 wycieczki z Rainbow, to było zawsze coś Super. Dlatego się nie dziwię, że Tobie też się tak podobało. W tym roku córa coś wspominała, że ma dosyć póki co zwiedzania Polski, i w 2020 chciałaby gdzieś zagranicę pojechać. Może zainspirowany Twoją wycieczką, udamy się w ten bursztynowy trakt...?

Maciej A
05 wrzesień 2019 10:12

Wspaniała wycieczka do krajów, których jeszcze nie odwiedzałem

Do zazdraszczania

Jan Nowak
03 wrzesień 2019 14:09

Pilotem tej wycieczki była pani, która podobno ten rejon obsługuje od  kilku już lat. Osobiście uważam, że jest dobrym pilotem, sprawnie prowadzącym wycieczkę, wykazała też dużo wiadomości z zakresu zwiedzanych miejscowości i obiektów. Jeśli chodzi o miejscowych przewodników, to wyróżniłbym panią z Petersburga, która przez cały pobyt w tym mieście i w Peterhofie oraz Carskim Siole,znakomicie przekazywała bogate informacje o zwiedzanych obiektach. Warto było pojechać na tą wycieczkę.

Anja
03 wrzesień 2019 08:11

A mógłbyś kilka słów napisać nt. pilota i przewodników miejscowych? Często jeżdżę z R. i coraz bardziej mi się repertuar wycieczek objazdowych zawęża, na opisaną przez Ciebie też kiedyś zerkałam ale ostatecznie się nie zdecydowąłam.

marian
02 wrzesień 2019 22:53

Wspaniała wycieczka i piękne miejsca zwiedziliście.Mi tylko Wilno znane.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ryga

Tallinn

Petersburg

Petersburg

Peterhof i Carskie Sioło.

Psków

Wilno

Wilno

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021