Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Bazylika w Licheniu, Jola
Bazylika w Licheniu, Jola

Licheń i okolice

Komentarze 5
2015-08-01

To jedna z dalszych naszych wycieczek. Ślesin leży niedaleko Lichenia Starego - 9km.

To własnie Licheń był główną atrakcją naszej podróży, ale nocleg mieliśmy w Ślesinie nad pięknym Jeziorem Ślesińskim, które jest ogrzewane z Elektrowni Wodnej.

Jezioro Ślesińskie, Jola
Jezioro Ślesińskie, Jola

Wakacje, więc po wojażach za dnia, popołudniami i wieczorami relaks nad jeziorem. Jeden plus - dzieciaki nauczyły się pływać.

Licheń zwiedzialiśmy dwa dni, przed samym wyjazdem obeszliśmy jeszcze raz wszystkie zakątki.

Ślesin, Jola
Kościół w Ślesinie, Jola
Kruszwica, Jola

Nie przepadam za zwiedzaniem szybkim, od obiektu do obiektu. Lubimy swoje, powolne tempo, a gdy się trafi przewodnik to rewelacja.

Po Licheniu przewodnikiem byłam ja - z książką w ręku - ale moi byli zachwyceni, nawet dwie pary emerytów dołaczyło do nas. Dzieciaki już zaprawione w bojach całodziennego chodzenia, nie marudziły.

Biskupin, Jola
Biskupin, Jola

Zwiedziliśmy Golgotę, kościół św. Doroty, Bazylikę i wieżę, ogrody. oczywiście byliśmy w Lasku Grąblińskim. Tam zjedliśmy obiad.

Następny dzień Biskupin - muzeum kultury Pałuków. Mieliśmy zwiedzanie indywidualne z przemiłą panią przewodnik. Dzieci zachwycały się nawet tym, że w chatach nie było prądu, że wybijali monety.

Biskupin, Jola
Biskupin, Jola

Przy okazji popływaliśmy po Jeziorze Biskupińskim i zobaczyliśmy gród od innej strony.

A tuż za Jeziorem, ale to trzeba było autem podjechać, polska Wenecja na Szlaku Piastowskim. Byliśmy w Muzeum Kolei Wąskotorowej. Z nieba lał się żar, a nasze dzieci były w swoim żywiole, weszli do każdego wagonu, parowozu, i jeszcze kazali sobie zdjęcia robić.

, Jola
Wenecja, Jola
, Jola

Kolejny dzień miasto na siedmiu wzgórzach - Gniezno. Zwiedziliśmy Katedrę na Wzgórzu Lecha, kościół św. Jerzego oraz Muzeum Archidiecezjalne. Zachwyciliśmy się największą chyba monstracją na świecie.

Katedrę zwiedzaliśmy z przewodnikiem, nie da się inaczej. Dzieci z zapartym tchem chłonęły opowieść o św. Wojciechu przy Drzwiach Gnieźnieńskich. Skruplatnie sprawdzały fakt, że drzwi nie są równe.

Gniezno, Jola
Gniezno, Jola

Byliśmy również -spacerkiem przez park - w Muzeum Początków Państwa Polskiego.Dostaliśmy mapę do wypełniania i ..dzieci były zachwycone, że mogą same szukać, zaglądać i odkrywać tajemnice.

I Kruszwica ;-) miasteczko na szlaku bursztynowym. nad Jeziorem Gopło. O Popielu chyba każdy słyszał. Mysza Wieża i Kolegiata św. Pawła i Piotra obowiązkowo zwiedzone. Kamienice na Rynku przepiękne, kolorowe. Zdjedliśmy świeżą rybkę z jeziora na obiad.

, Jola
, Jola

Ależ maraton! Ale cudowny maraton! Piękna wycieczka w kolejnym już dniu do Strzelna. Tam na wzgórzu św. Wojciecha jest Rotunda św. Prokopa oraz Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny

Zwiedzaliśmy całość z panem Damianem Rybakiem - przewodnikiem, który pasjonująco opowiada o tym miejscu. Oczywiście zafacsynowały nas dwie kolumny w kościele z 18 cnotami i 18 przywarami. oraz ołtarz św. Krzyża zdobiony 658 relikwiami. Coś pięknego!

Ciechocinek, Jola
Fontanna Jasia i Małgosi, Jola
tężnie w Ciechocinku, Jola

I szybka decyzja na następny dzień - jedziemy do Ciechocinka. Daleko trochę od noclegu, ale ...tężnie trzeba zobaczyć. I pojechaliśmy. Piękne, spokojne miasteczko. Pełne kwiatów, jest nawet Zegar kwiatowy, oczywiście mamy przy nim zdjęcie.

Dzieciom przypadła do gustu Fontanna Jasia i Małgosi, choć i Grzybek się im podobał.A same tężnie? robią wrażenie. Ten zapach, cisza, spokój.

Strzelno, Jola
Strzelno, Jola

Dzieci siedziały na ławeczce  i nawet nie drgnęły przez pół godziny. Sukces ;-)

Wycieczka udana. Może niekażdy lubi aż takie tempo, tyle miejsc naraz, ale pogoda nam dopisała, to i korzystaliśmy.

Rotunda św. Prokopa, Jola
Rotunda św. Prokopa, Jola

 

ołtarz św. Krzyża, Jola
kolumna w kościele Świętej Trójcy, Jola

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
15 listopad 2018 10:12

Bogata wycieczka.

Miejsca nie odkryte jeszcze przeze mnie, ale wyglądają zachęcająco.

Jola
13 listopad 2018 19:38

[cytuj autor='marian'] Bardzo ciekawe miejsca zwiedziliścieW Licheniu już parę lat nie byłem ale Gnieżno i Biskupim nie tak dawno zwiedziłem .Dzięki Tobie powspominałem sobie. [/cytuj]

A prosze bardzo :-) i ...dziękuję bardzo. Ja tu zaglądam teraz i czytam wpisy, wycieczki, i odkrywam czego jeszcze nie widziałam i gdzie nie byłam, super to pooglądać, ale najlepiej zobaczyć na żywo ile się da. Pozdrawiam.

marian
13 listopad 2018 17:48

Bardzo ciekawe miejsca zwiedziliścieW Licheniu już parę lat nie byłem ale Gnieżno i Biskupim nie tak dawno zwiedziłem .Dzięki Tobie powspominałem sobie.

Jola
09 listopad 2018 20:13

[cytuj autor='mirosław'] Ciekawe miejscowości odwiedziliście. [/cytuj]

Dzięki :-)

mirosław
09 listopad 2018 18:22

Ciekawe miejscowości odwiedziliście.

Wycieczka na mapie

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021