Sobibór i okolice

, Joanna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wymyśliłam, żeby pojechać do Sobiboru, chociaż wyczytałam wcześniej, że muzeum byłego obozu zagłady jest w remoncie. Spodziewałam się jednak jakiegoś pomnika albo tablicy pamiątkowej. Na miejscu okazuje się, że trwa całkowita przebudowa i powstaje nowy budynek muzeum – miejsca pamięci. Zagrodzony jest cały teren, łącznie z pomnikiem. Od tyłu podchodzę do miejsca masowych mogił jakąś leśną drogą. Krótkie westchnienie za dusze poległych, a potem wycofujemy się.

Właściwie taki kierunek wycieczki wybrałam nie tylko ze względu na sam Sobibór. Żeby nie zatrzymywać się na Poleskim Parku Narodowym, chciałam też odwiedzić Sobiborski Park Krajobrazowy. Tu też podobno występują żółwie błotne.

Sobibór, Joanna
Sobibór, Joanna

W planach mamy niedługą wycieczkę w okolicach rezerwatu Żółwiowe Błota i wejście na wieżę widokową. Las jest, rezerwat i błoto też. Komary gratis. Żółwi nie widać, ale nic w tym dziwnego. Nie muszą nam wychodzić na spotkanie. Bardziej dziwię się, że nie widać wieży widokowej. To w końcu nie igła w stogu siana. Na mapie papierowej mam wieżę, stoję na pewno we właściwym miejscu, co potwierdza też GPS. A wieży ni widu ni słychu, ani kawałeczka. Sprawdzam rok wydania mapy. Dwa lata wstecz – to niedawno. Wieża rozpłynęła się? Zapadła pod ziemię? Rozebrali ją? Przenieśli? Ukradli? Nie wiem, ale jestem zawiedziona.

Wracamy do Poleskiego Parku Narodowego, gdzie cała infrastruktura turystyczna jest na wysokim poziomie. Wiaty, stoły, ławki i wieże widokowe stoją na swoim miejscu. Po południu jest czas na spotkanie z naszymi zaprzyjaźnionymi łabędziami.

Sobibór - przebudowa muzeum, Joanna
Sobibór - przebudowa muzeum, Joanna
Sobibór - miejsce masowych mogił, Joanna
, Joanna
, Joanna
Sobibór - teren byłego obozu zagłady, Joanna
Sobiborski Park Krajobrazowy, Joanna
, Joanna
, Joanna
tu według mapy powinna być wieża widokowa, Joanna
dno jeziora Rotcze na głębokości
łabędzie na jeziorze Rotcze, Joanna
łabędzie na jeziorze Rotcze, Joanna
Komentarze 5
2018-08-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
14 listopad 2018 10:07

Chciałbym kiedyś zobaczyć.

Ze względu na muzeum, jak też i dla rezerwatu przyrody

Joanna
05 listopad 2018 11:56

[cytuj autor='marian'] Trochę mieliście pecha.Sam ciekaw jestem gdzie ta wieża ukryła się. [/cytuj]

Tak poważnie to myślę, że po prostu uległa zniszczeniu, a dane do mapy były jeszcze kilka lat starsze niż rok wydania. Na przykładzie bardziej znanych mi miejsc wiem, że istnieją wieże, ścieżki, kładki, które są szumnie oddawane do użytku, a później zapomniane. Wystarczy większa burza, wichura i koniec. W Parkach Narodowych jest zdecydowanie lepiej, domyślam się, że z powodu większych środków na ten cel niż w Parkach Krajobrazowych. A może się mylę?

 

Joanna
05 listopad 2018 11:47

[cytuj autor='Danusia'] To miejsce,które kiedyś chciałabym odwiedzić. Szkoda,że było w remoncie podczas twojej wycieczki,ale dobrze,że jest pod opieką. Rezerwat też ciekawy. [/cytuj]

Otwarcie muzeum po remoncie planowane jest na wiosnę 2020 r. Może warto poczekać z odwiedzinami w tym miejscu.

 

marian
04 listopad 2018 18:59

Trochę mieliście pecha.Sam ciekaw jestem gdzie ta wieża ukryła się.

Danusia
04 listopad 2018 10:55

To miejsce,które kiedyś chciałabym odwiedzić. Szkoda,że było w remoncie podczas twojej wycieczki,ale dobrze,że jest pod opieką. Rezerwat też ciekawy.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Sobibór

Sobiborski Park Krajobrazowy

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024