Maior Polonia czyli Poznań, Gniezno, Kruszwica, Żnin, Biskupin

Ostrów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Maior Polonia to tzw. Wielka Polska, jest to region szczególny dla naszego kraju, tu bowiem rodziła się nasza państwowość. Te znaczące dla naszej historii miejsca łączy niezwykle atrakcyjny szlak - Szlak Piastowski, biegnący przez Wielkopolskę i Kujawy. My podążaliśmy nim w maju 2005 roku.

Na szlaku tym spotkamy cenne zabytki kultury materialnej sięgające czasów tworzenia się państwa polskiego, poprzez wszystkie wieki aż do współczesności. Nazwa szlaku powstała od imienia protoplasty pierwszej polskiej dynastii - Piasta Kołodzieja z okolic dzisiejszej Kruszwicy, nazywanego Piastunem, czyli nauczycielem. Po obaleniu okrutnego Popiela zwanego Chwaściskiem to właśnie on został wybrany księciem, a jego następcy dali początek Polsce.

Szlak rozpoczyna się w Poznaniu i dalej biegnie na północ przez Pobiedziska (kościół gotycki), Moraczewo (wiatraki koźlaki, zagroda młynarza, pozostałości grodziska wczesnośredniowiecznego), Ostrów Lednicki (ruiny pallatium), Gniezno (Matka Polskich Katedr), Trzemeszno (Bazylika), Mogilno (kościół Św. Jana Ewangelisty i zabudowania klasztorne oo benedyktynów), Kruszwicę (Mysia Wieża, (świetnie zachowana kolegiata romańska), Inowrocław (kościół NMP, uzdrowisko i tężnie), Kościelec Kujawski (romański kościół), Pakość (kościół Św. Bonawentury, jedyna w okolicy Kalwaria), Barcin, Lubostroń (zabytkowy pałac, Jabłowskie Góry - wzgórza morenowe), Żnin (baszta w Rynku, gotycki kościół Św. Floriana, stacja kolei wąskotorowej), Wenecję (ruiny zamku, Muzeum Kolejki Wąskotorowej), Biskupin (osada obronna), Gąsawę (kościół Św. Mikołaja), Marcinkowo Górne (dworek), Rogowo (eklektyczny kościół Św. Doroty), do Gniezna.

Ale wzdłuż szlaku spotkamy też inne ciekawe miejscowości jak: Uzarzewo (pałac rodziny Żychlińskich), Tuczno, Imiołki (brama ryba), Giecz (romański kościół Wniebowzięcia NMP, grodzisko otoczone wałem drewniano-ziemnym), Powidz, Duszno, Strzelno (rotunda Św. Prokopa, słynne romańskie kolumny) i wiele innych.

Są 3 miejsca na Piastowskim Szlaku, których ominąć nie można, tym bardziej, że ich rangę docenili nie tylko Polacy, są bowiem wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są to ruiny na wyspie Ostrów Lednicki (gdzie prawdopodobnie Mieszko I przyjął Chrzest Polski, Katedra w Gnieźnie uważana za Matkę Polskich Katedr oraz osada obronna ludów kultury łużyckiej w Biskupinie.

Inne perełki na szlaku to: XII-wieczne spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie ze scenami z życia Św. Wojciecha (katedra), Bazylika w Kruszwicy, Bazylika w Trzemesznie, kościół poklasztorny z podziemnymi kryptami w Mogilnie, kościół NMP w Inowrocławiu czy chociażby najstarszy w Polsce wiejski kościół z kamienia w Kościelcu Kujawskim.

I choć niepowtarzalny jest i nieoceniony wymiar historyczny tej krainy, również ogromne bogactwo krajobrazu i wartości przyrodnicze przyciągają tu turystów. Szlak Piastowski przebiega przez 2 pojezierza (poznańskie i gnieźnieńskie) z ponad tysiącem jezior, głównie rynnowych. Największe z nich to oczywiście słynne jezioro Gopło w Kruszwicy (niegdyś nazywane Morzem Polaków). Duża ilość zbiorników wodnych umożliwia uprawianie sportów wodnych i oddanie się relaksującemu wypoczynkowi, tak potrzebnemu po całodziennych zmaganiach krajoznawczych. Na szlaku powstały też parki krajobrazowe: Puszcza Zielonka, Park Krajobrazowy Promno, Lednicki Park Krajobrazowy, Powidzki Park Krajobrazowy i Nadgoplański Park Krajobrazowy.

I choć my poruszaliśmy się po szlaku samochodem, zachęcam do wypraw rowerowych w te czyste i piękne rejony.

Jezioro Lednica
Ostrów Lednicki - ruiny pallatium
Ostrów Lednicki
Ostrów
Ostrów
Imiołki - brama ryba
Katedra w Poznaniu
Poznań
Wnętrze poznańskiej katedry
Poznań - kościół na Ostrowie Tumskim
Gniezno - katedra
Bolesław Chrobry w Gnieźnie
Gniezno
Katedra w Gieźnie
Biskupin - strażnica
Osada w Biskupinie
Biskupin - wnętrze chałupy
Atrakcje na Piastowskim Szlaku
Przez Maior Polonia Szlakiem Piastowskim
Lednica
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Komentarze 4
2008-04-30
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

MAJOR  POLONIA .zgadza sie.  WIELKA  POLSKA .

początki historii Polski , która   nieodłącznie wiąże się z Poznaniem i  Wielkopolska.  .

Ostrów Tumski  jest kolebka naszej państwowości , gdzie  w X wieku rodziła się Polska 

to centrum interpretacji dziedzictwa  Narodu Polskiego .

 

 

Karol Barsolis  Turysta  Kulturowy

Avatar użytkownika Artek
Artek
02 maj 2008 09:23
Wielkopolska razem z dolnym Śląskiem to chyba najpiękniejsze regiony Polski! Tam można zobaczyć prawie wszystko! Bardzo ciekawa wycieczka!
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
01 maj 2008 11:03
No trochę się tego nazbierało, ale i tak zawsze mało hehe 😉

01 maj 2008 10:44
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024