Osada w Hucie Szklanej, allie
Osada w Hucie Szklanej, allie

Świętokrzyskie: średniowieczna osada w Hucie Szklanej

Komentarze 7
2018-06-16

Średniowieczna osada w Hucie Szklanej to kolejna atrakcja, którą zobaczyliśmy podczas objazdu po świętokrzyskiem. Jest to położony nieopodal Łysej Góry "interaktywny" skansen, będący rekonstrukcją osady sprzed wieków. Do osady prowadzi drewniana kładka, po przejściu której możemy sie poczuć, jakbyśmy wysiedli z wehikułu czasu. Kryte strzechą chaty, w pełni wyposażone warsztaty dawnych rzemieślników oraz "mieszkańcy" jak żywcem wyjęci ze średniowiecznej epoki sprawiają, że ma się wrażenie cofnięcia się w czasie o kilkaset lat. O tym, jak się w tamtych czasach żyło, można się przekonać odwiedzając poszczególne chałupu i rozmawiając z ich "lokatorami" - to ludzie, którzy są pasjonatami historii i potrafią wiele opowiedzieć o życiu ówczesnych osadników.

Chaty są pełne rekwizytów, z których część działa i może służyć do produkcji przedmiotów użytkowych wg "przepisu" z epoki. Można dowiedzieć się jak powstawały wyroby tkackie, jakie właściwości mają rosnące w okolicy zioła czy jaka była technologia obróbki drewna. Można też spróbować polewki z czegoś, co wyglądało jak pospolite chwasty - jakoś się nie odważyliśmy...

Osada w Hucie Szklanej, allie
Osada w Hucie Szklanej, allie

Osada w Hucie Szklanej jest bazą dla organizowanych w okolicy terenowych gier edukacyjnych, zaznajamiających z historią tych ziem, słowiańską mitologią i dziejami chrystianizacji ziem świętokrzyskich. Świetne miejsce, w którym dzieci mogą zobaczyć jak wyglądało życie daaawno przed erą smartfonów 😉 Kiedy zechce się wrócić do współczesności, wystarczy wejść do działajacej nieopodal karczmy -  tu już wszystko wygląda bardziej znajomo...

Osada w Hucie Szklanej, allie
Osada w Hucie Szklanej, allie
Miejsce na
Osada w Hucie Szklanej, allie
Czym chata bogata..., allie
Chata tkaczki, allie
Chata tkaczki, allie
Osada w Hucie Szklanej, allie
Chata zielarki, allie
Chata zielarki, allie
W chacie cholewkarza, allie
, allie
Warsztat kowala, allie
, allie
, allie

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
27 lipiec 2018 09:53

Ciekawy skansen, z uroczymi wiejskimi opłotkami. Byłam tam kilka latek wstecz.

kristofhetvenharom
17 lipiec 2018 21:51

Ciekawa rzecz dla kogoś, kto szuka wszelkich atrakcji na Kielecczyźnie 🙂

Joanna
16 lipiec 2018 12:20

Jeden z ciekawszych skansenów, które miałam okazję odwiedzić.

Maciej A
16 lipiec 2018 09:53

Te rejony odwiedzałem z trzydzieści lat temu. Inne czasy.

Fajny skansen. Zwłaszcza jak w takich miejscach znajdzie się przewodnik pasjonat to wtedy robi się naprawdę ciekawie.

Anna Piernikarczyk
16 lipiec 2018 09:51

Znów super obiekt w świętokrzyskim 🙂 Kolejny na liscie do zrobienia 😉

Anja
16 lipiec 2018 09:31

O świętokrzyskie zahaczałam kilka razy, ale kompleksowo go jeszcze nie zwiedziłam. Tak jak i Marian lubię tego typu miejsca.

marian
15 lipiec 2018 22:31

Uwielbiam zwiedzać skanseny i przenieś się w czasie.Ciekawe miejsca udało się Tobie pozwiedzać.W moich letnich planach też było odwiedziny rodziny w świętokrzyskim i trochę pozwiedzać ciekawe tam atrakcje ale niestety musiałem po powrocie z Grecji iść na usunięcie kamieni zółciowych i musimy trochę przerwy zrobić w naszych wojażach.. 

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021