Mury obronne w Dobczycach
Mury obronne w Dobczycach

Zamek w Dobczycach

Komentarze 10
2018-04-15

Wracając z Pienin, wstąpiliśmy jeszcze w drodze powrotnej do Dobczyc, o czym trochę zapomniałam 🙂 To była już nasza druga wizyta w tej miejscowości, a że trafiliśmy na jakiś festyn, zadziwiła nas spora liczba osób na zamku i w centrum. Początkowo myśleliśmy że to tyle turystów i że się miejsce tak spopularyzowało ale to głównie byli chyba okoliczni mieszkańcy. Najbardziej zszokowały nas mega długie kolejki po lody w centrum, to chyba efekt zamkniętych sklepów w niedziele 🙂

Najważniejsza zmiana w Dobczycach od naszej ostatniej wizyty to zrewitalizowane i zrekonstruowane częściowo mury miejskie, które powstały w średniowieczu, w XIV i XV stuleciu. Można na nie wejść i pooglądać widoki na jezioro i miasto. Bardzo ciekawie to wygląda. Na zamku niewiele się zmieniło, nadal istnieje tu muzeum regionalne PTTK, dostępne za parę złotówek. Fajnie połazić po wiekowych murach, to zamek królewski Kazimierza Wielkiego, choć jego początki sięgają jeszcze wcześniej, prawdopodobnie XII wieku. Dziś to ruina, ale trwale zachowana i ładnie wkomponowana w okolicę. Widać stąd koronę zapory na Jeziorze Dobczyckim oraz rzekę Rabę. Przy zamku istnieje też niewielki skansen, czynny w ramach tego samego biletu. Zwiedzaliśmy go ostatnim razem. Blisko stąd również do ciekawego kościołą Św. Jana, a w centrum dodatkowo wznosi się kościół MB Wspomożenia Wiernych. Warto pieszo przejść spod zamku do centrum, bo prowadzi tu zaciszna uliczka Kazimierza Wielkiego.

Brama
Brama
Mury obronne
Kościół Św. Jana
Skansen w Dobczycach
Zamek Królewski
Zamek w Dobczycach
zapora na Jeziorze Dobczyckim
Dobczyce zamek
Zamek w Dobczycach
Muzeum zamkowe

Komentarze

Zostaw swój komentarz

allie
26 maj 2018 22:42

Świetne miejsce, niedawno nawet zainteresowałam się nim przez jakiś artykuł w gazecie, a tu proszę: relacja na PSz 🙂

No i wiosną wszystko tak pięknie wygląda 🙂

Anna Piernikarczyk
22 maj 2018 08:45

Dziękuję Wam 🙂

Maciej A
21 maj 2018 11:33

Ciekawe, słyszałem, a nie widziałem.

Pomijając, że na Ani zdjęciach wszystko pięknie wygląda, to bardzo ładne miejsce.

Roman Świątkowski
19 maj 2018 17:56

Miałem okazję być i nie żałuje mimo że to nie prawdziwe mury tylko rekonstrukcja i praca wspaniałych ludzi, Ciekawe wystawy, zbiory a i widoki na zapore i jeziore warte zobaczenia.

Joanna
18 maj 2018 10:21

Jeszcze jedno ciekawe miejsce warte odwiedzenia, którego nie znam.

Marcin_Henioo
17 maj 2018 22:54

Nie miałem pojęcia o istnieniu takiego miasteczka, i tego zamku, super miejsce do zwiedzenia!

Angelika Krajewska
17 maj 2018 22:13

Byliśmy 🙂 bardzo miło wspominam ten zamek 🙂 

Anna Piernikarczyk
17 maj 2018 18:59

[cytuj autor='EmiZtg']Nad Jeziorem Dobczyckim byłam, ale na boulderach w Borzęcie. Jakbym wcześniej wiedziała, że tam blisko jest taki fajny zamek, to na pewno bym tam podjechała. Następnym razem sobie zaplanuję tak, żeby oprócz wspinanka było tez zwiedzanko 😁.[/cytuj]

Wspinanko i zwiedzanko to najlepszy zestaw 🙂

EmiZtg
17 maj 2018 16:26

Nad Jeziorem Dobczyckim byłam, ale na boulderach w Borzęcie. Jakbym wcześniej wiedziała, że tam blisko jest taki fajny zamek, to na pewno bym tam podjechała. Następnym razem sobie zaplanuję tak, żeby oprócz wspinanka było tez zwiedzanko 😁.

marian
17 maj 2018 14:50

Miejsce bardzo ładne.Ruiny,woda- ślicznie to wygląda.

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022