Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach, Małgorzata Bednarczyk
Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach, Małgorzata Bednarczyk

Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach

Komentarze 0
2009-03-28
Prawie 100 lat temu powstały Jeziorka Dusztyńskie – jedna z największych osobliwości bieszczadzkich, która dziś chroniona jest jako rezerwat „Zwiezło”.
W pierwszych miesiącach 1907 r. opady były w Bieszczadach wyjątkowo obfite przesycone wodą skały zbocza Chryszczatej osunęły się gwałtownie w dolinę potoku Olchowego. Huk był podobno tak przerażający, że mieszkańcy odległego o blisko 3 km Duszatyna zaczęli w panice opuszczać swe domy. Masy ziemi zatarasowały potok, tworząc niespokojny,"księżycowy" krajobraz, a nie znajdująca ujścia woda utworzyła jeziorka. Miejscowa ludność uważała odtąd to miejsce, zwane Zwiezło, za zaczarowane i wiązała z nim rozliczne legendy, m.in. o trzech olbrzymach zaklętych w kamień, który spowodował katastrofę.Moze to miejsce jest rzeczywiscie magiczne.Nie jest to bardzo trudna trasa my wyruszylismy z Komańczy.Wybralismy się tam w zwykły dzień wrzesniowy i na szlaku było pusto.Tylko po drodze przyplatał sie piesek.Jak sie póżniej okazało zgubił się biedaczek .

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022