Pałac w Nakle Śląskim
Pałac w Nakle Śląskim

Pałac w Nakle Śląskim i otaczający park

Komentarze 9
2017-12-09

Nawet w zimny dzień trzeba się wyrwać choć na chwilę z domu, chociać sprzątanie świąteczne zajmuje, to promień słońca za oknem nie daje spokoju 🙂 Ruszamy na spacer do parku w Nakle Śląskim z pięknym pałacem. To tak blisko, a wstyd się przyznać, całego parku jeszcze jak dotąd nie obłaziliśmy, choć jest niewielki. Dziś wreszcie przemierzyliśmy cały, to prawda, że najciemniej pod latarnią 🙂

W parku mieści się charakterystyczny pałac, który trochę tajemniczy, trochę disneyowski, jest bardzo oryginalny i inny, niż okoliczne pałace. Choć dużo mniejszy, trochę przypomina mi ten w Mosznej. Moim zdaniem pałac w Nakle Śląskim jest niedoceniony, bo to naprawdę piękny obiekt, a jakoś tak mało popularny i choć już od kilku dobrych lat jest wykorzystany na galerię, to nadal nie świeci takim blaskiem, jak powinien i jak mógłby.

Kordegarda i brama
Kordegarda i brama

Budować zaczął go w stylu angielskiego gotyku w 1856 roku hrabia Hugo I von Donnersmarck, a ukończył jego syn - Łazarz IV, znany z hojności i dobroci. On też ufundował pobliski kościół o ciekawej architekturze i podarował duży dom na zakład opiekuńczy dla sierot prowadzony przez sprowadzone tu przez niego Siostry Boromeuszki. Dom powstał dla dzieci osieroconych przez rodziców pracujących w jego kopalniach, bo hrabia Łazarz Henckel von Donnersmarck, jak i inni przedstawiciele tego rodu to znani potentaci przemysłowi na Śląsku.

Po wojnie w pałacu mieściło się technikum rolnicze, już w XXI wieku powstała tu galeria Barwy Śląska, a dziś istnieje tu Centrum Kultury Śląskiej, od 2013 roku. W tym celu wnętrza zostały poddane generalnemu remontowi, jeszcze przydałoby się go nieco odświeżyć z zewnątrz. Wieża pałacowa robi niemałe wrażenie i pięknie wybija się ponad drzewami, zachęcając do odwiedzenia tego miejsca. Wokół niewielki park z ciekawymi okazami starodrzewu. Na teren parku prowadzi piękna brama i zabytkowa kordegarda. Wspomnieć można jeszcze o mauzoleum Donnersmarcków, które istnieje przy kościele. Powstało w 1889 roku na planie krzyża greckiego, z kartuszem herbowym Donnersmarcków, a pochowany jest tutaj hrabia Łazarz von Donnersmarck z żoną. Znajdują się tu także epitafia dla członków rodziny Donnesmarck, zmarłych po 1945 roku poza granicami kraju. Mauzoleum normalnie jest zamknięte, kiedyś warto byłoby spróbować załatwić wejście do wnętrza.

Park w Nakle Śląskim
Park w Nakle Śląskim
Pałac w Nakle Śląskim
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Park w Nakle Śląskim
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
17 grudzień 2017 15:35

Bardzo interesujący pałac.

Anna Piernikarczyk
11 grudzień 2017 14:33

Dziękuję Wam 🙂

Anja
11 grudzień 2017 11:49

Prawda ładny pałacyk

marian
10 grudzień 2017 19:35

Idealne miejsce na rodzinne spacery.Pałac bardzo ładny.Dziewczyny i piesek w swoim żywiole.

Anna Piernikarczyk
10 grudzień 2017 18:22

Dziękuję Wam 🙂 Nie wiem jak wnętrze wygląda teraz, byliśmy tam podczas remontów kilka już lat temu, może trzeba by się wybrać 🙂

Danusia
10 grudzień 2017 16:45

Sympatyczny,rodzinny spacer  w ciekawym miejscu. Nakło kojarzy mi się raczej z Nakłem koło Bydgoszczy, tego Śląskiego nie znam w ogóle. Pałacyk rzeczywiście uroczy. Dobrze,że ma dbającego gospodarza.

allie
10 grudzień 2017 13:46

Bardzo sympatyczny spacer, a pałac rzeczywiście ma swój specyficzny charakter. Ciekawe jak wygląda w środku 🙂

Roman Świątkowski
10 grudzień 2017 07:21

Sprzatanie , sprzątaniem ale chwilka zawsze powinna się znaleźć chociaż na krótki niedługi spacerek.

Miałem okazję zobaczyć pałac przy okazji jednej z moich wypraw rowerowych. Osobiście mi się bardzo podobał. Takie pałace jak ten w Nakle Śl. czy np Oskara Schona w Sosnowcu to piekne działa architektury.

Marcin_Henioo
09 grudzień 2017 22:58

Bardzo fajne miejsce, nie znane mi do tej pory. Dzięki Ania, za podzielenie się na PSz z nami tym miejscem ;-)

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022