, Joanna
, Joanna

Tajemniczy Święty Kamień w Zalewie Wiślanym

Komentarze 9
2017-08-22

Niedaleko od Fromborka, ale jeszcze bliżej od Tolkmicka jest ciekawe miejsce, które postanowiliśmy odkryć tego dnia.

Jedziemy do Tolkmicka, a stamtąd jeszcze kawałek leśną drogą w kierunku leśniczówki Nowy Wiek. Zostawiamy samochód na leśnym parkingu i dalej idziemy pieszo. Wkrótce trafiamy na wydeptaną ścieżkę prowadzącą w stronę Zalewu Wiślanego i skręcamy w nią. Za nadbrzeżnymi zaroślami naszym oczom ukazuje się piękna nadmorska (a może nadzalewowa?) plaża i jeszcze piękniejszy widok na Zalew i Mierzeję Wiślaną. Pomimo chłodnej pogody i kurtek na plecach córcia zdejmuje buty i już brodzi po wodzie, a ja razem a nią, bo przecież trzeba dziecka pilnować. Zbieramy muszelki, których jest wyjątkowo dużo.

, Joanna
, Joanna

Rodzinie się podoba i mogliby tu zostać, ale ja chciałam dotrzeć do Świętego Kamienia Prusów i nie daję za wygraną. Zostawiam dobrze bawiące się dzieci pod opieką tatusia i torami kolei nadzalewowej idę dalej wzdłuż brzegu. Po około półgodzinnym marszu cel zostaje osiągnięty. Dostrzegam wielki głaz narzutowy wystający z wody. Podchodzę i czytam informacje o Świętym Kamieniu umieszczone na brzegu.

Znając już drogę ściągam do siebie resztę rodziny. Dołączają do mnie inną trasą tzn. leśną drogą, którą szliśmy na początku aż do punktu postoju na trasie Green Velo w pobliżu leśniczówki Nowy Wiek, a potem głębokim wąwozem przez las w stronę Zalewu. Na koniec trzeba przeciąć w poprzek tory kolei nadzalewowej i wychodzi się prawie dokładnie na interesujący nas głaz.

i co z tego, że woda jest zimna?, Joanna
tory kolei nadzalewowej, Joanna
w oddali widać święty kamień, Joanna

Ta trasa jest wygodniejsza i poza ostatnim krótkim fragmentem w wąwozie możliwa do przejechania dziecinnym wózkiem (albo rowerem jakby ktoś potrzebował), ale właściwie nie ma oznaczeń gdzie trzeba skręcić z drogi i w które rozgałęzienie wąwozu wejść. Moi bliscy trafili, bo po prostu wyszłam im na spotkanie i pokazałam drogę. Trasa, którą ja szłam nadaje się raczej dla pieszych turystów, ale przynajmniej ma się pewność, że doprowadzi do świętego kamienia, bo idąc torami raczej trudno się zgubić.

W międzyczasie pogoda poprawia się i kurtki trafiają do plecaka. Podchodzimy do samego kamienia przez wodę sięgającą mi do kolan. Jest cisza i spokój. Dzieci nie zgubią się w tłumie plażowiczów, bo tego dnia nad brzegiem spotkaliśmy jeszcze tylko 2 inne osoby. Szkoda, że trzeba wracać. Teraz idziemy już wszyscy razem.

święty kamień Prusów, Joanna
święty kamień Prusów, Joanna

Wieczorem oczywiście oglądamy zachód słońca we Fromborku.

, Joanna
, Joanna
tablica informacyjna na brzegu, Joanna
, Joanna
, Joanna
widok od kamienia w stronę brzegu, Joanna
Zalew Wiślany przy kamieniu, Joanna
widok na Frombork z portu, Joanna
zachód słońca we Fromborku, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
17 grudzień 2017 16:19

Dziękuję za komentarze.

Danusia
10 grudzień 2017 16:52

Super wycieczka. O tym kamieniu tylko słyszałam,nigdy nie widziałam go osobiście,więc cieszę,że mogłam zobaczyć dzięki twojej wyprawie:-)

allie
08 grudzień 2017 18:34

Świetna wycieczka: spokój i piękno przyrody, no i ta ciekawostka w postaci głazu. 

A córa to uroczy bąbel 🙂

marian
08 grudzień 2017 16:29

Bardzo ciekawe miejsce z tajemniczym kamieniem.Cudownie tam a szczególnie przy zachodzie słońca.

Maciej A
08 grudzień 2017 14:39

Fajnie i fotki piękne,

aura pokazała piękną twarz o zachodzie słońca

Anja
08 grudzień 2017 08:09

A to Ci ciekawostka. Faktycznie zdjęcia o zachodzie miłe dla oka.

Anna Piernikarczyk
08 grudzień 2017 08:05

Ciekawe to ciekawe 🙂 I fajna wycieczka rodzinna, super

Edytowano: 2017-12-08 08:05:53

mokunka
07 grudzień 2017 22:22

Lubię takie opowieści, głaz narzutowy bardzo ciekawy. Nigdy o nim wcześniej nie słyszała. Fajnie pokazujesz swoje rejony Joanno. Wyceiczeka na piątkę 🙂

Edytowano: 2017-12-07 22:23:01

Marcin_Henioo
07 grudzień 2017 22:04

Bardzo ciekawe miejsce. Piękne fotki zachodzącego słońca :-)

Wycieczka na mapie

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021