Dawny zbór ariański
Dawny zbór ariański

Przystanek Sulechów

Komentarze 7
2017-07-20

      Kolejnym naszym przystankiem w drodze z północy na Południe Polski była miejscowość Sulechów w województwie lubuskim. Zatrzymaliśmy się tam na rozprostowanie nóg i krótki spacer. Pogoda sprzyjała, więc z przyjemnością przeszliśmy się po centrum miasta. Robi ono przyjemne wrażenie. W Rynku piękny, biały Ratusz przełomu XVIII i XIX wieku. Wokół niego ,jak to Rynku bywa, urokliwe kamieniczki. Moją uwagę przykuła fontanna w ścianie Ratusza, w kształcie głowy lwa.  Okazało się, że jest to Sulechowski Lew z Brązu, niegdyś Zdrój pod Lwem ( 1904r.) który od kilku lat jest licytowany podczas finału WOŚP, a tabliczki z nazwiskami osób, które w wyniku wygranej licytacji objęły nad nim patronat, są umieszczane wokół fontanny. Taka lokalna ciekawostka. Trafiliśmy też do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, największego kościoła w Sulechowie. Tuż przy nim znajduje się Brama Krośnieńska, jedyna za zachowanych 4 bram miejskich. Zachowały się też fragmenty murów obronnych miasta. W mieście jest też XVI-wieczny  zamek z wieżą, w którym obecnie mieści się Sulechowski Dom Kultury. Wszystko w bliskiej odległości od siebie, więc spokojnie mogliśmy to obejrzeć podczas krótkiej przechadzki. Z pewnością w Sulechowie można by ciekawie spędzić więcej czasu, jednak cieszę się, że dane nam było choć tyle, bo  dzięki temu poznałam miasteczko, o którego istnieniu do tej pory nie wiedziałam. Lubię takie nieplanowane przystanki „ pod drodze” i być może pobieżne, ale jednak poznawanie mniej znanej Polski. Możliwe przecież, że więcej taka okazja się nie nadarzy.Komentarze

Zostaw swój komentarz

29 październik 2017 13:55

Tak,jestem zdania,że powinno się wykorzystywac takie okazję do poznania danej miejscowości. Można nieczekiwanie odkryć niezłe perełki:-)

24 październik 2017 22:43

Do tej pory nie znałęm tego miasta, a widzę, że niezgorsze. Dzięki Danusiu za pokazanie go nam na PSz. Ja też tak się staram, żeby jadąc gdzieś na wypoczynek, coś tam jeszcze (1-2 miejsca) innego po drodze zahaczyć i zwiedzić. Bo kto wie, kiedy następna okazja się nadarzy...?

24 październik 2017 22:11

Bardzo piękne i ciekawe miasto nam odkryłaś.Polska jest piękna.

23 październik 2017 21:05

Uroczy rynek i fajne miasteczko. Takie "znaleziska" cieszą każdego Krajtrotera 🙂

22 październik 2017 23:05

[cytuj autor='Anja']No tak "typowy" przystanek na regenerację sił w drodze:-);-) Skądś to znam:-)Edytowano: 2017-10-22 22:13:31[/cytuj]

Zgadzam się z przedmówczynią 😉 .Przystanek na "regenerację sił" zawsze kończy się tym , że jednak warto coś zobaczyć , pozwiedzac....Ot krajtroterskie dusze🙂 Tak mają !

Dzięki Danusiu, że pokazałaś miasteczko, którego nie znam.

 

22 październik 2017 22:11

No tak "typowy" przystanek na regenerację sił w drodze:-);-) Skądś to znam:-)

Edytowano: 2017-10-22 22:13:31

22 październik 2017 22:06

Ale piękne miasteczko wytrzasnęłaś 🙂 Jak ja słabo znam ten zachód Polski 😢 A ciekawostka z lwem super 🙂

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021