kościół, Monika Rode
kościół, Monika Rode

Brochów- kościół obronny

Komentarze 1
2009-03-20
Kościół pod wezwaniem Św. Rocha i Św. Jana Chrzciciela. Jest to bardzo rzadko spotykany typ budowli - kościół obronny. Ma trzy wieże, otoczony jest murem z pięciobocznymi bastionami na narożach i otworami strzelniczymi. Zbudowany był w latach 1551-1561 w stylu gotycko-renesansowym. Był poważnie zniszczony w czasie I i II wojny światowej. Dzisiejszy jego wygląd w pewnym stopniu odbiega od wyglądu XVI-wiecznego i jest rezultatem kontrowersyjnych, prowadzonych w pośpiechu działań konserwatorskich z lat 1946-49 - sklepienia są wykonane z cementu, dach pokryto nowoczesną dachówką, hełmy wież z kolei przybrały dziwną, ahistoryczną formę.Wyposażenie świątyni jest niemal w całości wtórne i pochodzi z czasów współczesnych - do wyjątków należą oryginalne XVIII-wieczne figury świętych dominikańskich. Zachowały się również kominki do gotowania pożywienia załodze na wypadek oblężenia, a w podziemiach - groby rodu Lasockich - właścicieli wsi z lat 1662-1931. W kościele tym w 1806 r. brali ślub rodzice wybitnego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina, a 23 kwietnia 1810 roku sam kompozytor został tu ochrzczony. We wnętrzu znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Chopinowi. Przed kościołem stoi rzeźba Św. Rocha z XIX wieku. Kościół wciąż pełni funkcje sakralne. Rokrocznie, począwszy od 2002r., w trzecią niedzielę września Gmina Brochów jest jednym z organizatorów rekonstrukcji historycznej upamiętniającej epizody Bitwy nad Bzurą. Brochów leży ok. 12 km na północ od Sochaczewa, przy zachodniej granicy Puszczy Kampinoskiej. Patrząc z daleka kościół wygląda jak zamek a od strony Bzury widoczne są resztki fosy... Jak przyjechaliśmy zobaczyliśmy że trwają prace remontowe w kościele,ale można bezproblemowo wejść i zwiedzać...
, Monika Rode
dzwonnica, Monika Rode
rzeźba Św.Rocha, Monika Rode
, Monika Rode
, Monika Rode
, Monika Rode
historia, Monika Rode
Lasoccy właściciele wsi Brochów, Monika Rode
tablica pamiątkowa, Monika Rode
, Monika Rode
, Monika Rode
chrzcielnica, Monika Rode
wnętrze kościoła, Monika Rode
wnętrze kościoła, Monika Rode
, Monika Rode
Brochów- kościół obronny, Monika Rode

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Darek
11 kwiecień 2009 22:00
Pracuję we Wrocławiu na Brochowie. Na pierwszy rzut myślałem, że piszesz właśnie o Wrocławiu i coś mi tu nie pasowało jednak po przeczytaniu twego całego reportażu wyszło na to, że "nie jednemu psu Burek na imię" i że jest jeszcze jeden Brochów w całkiem innym miejscu Polski 🙂
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022