, Anja
, Anja

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Komentarze 10
2017-07-08

Kolejnym celem podróży podczas mojego tegorocznego urlopu w Górach Stołowych były Duszniki-Zdrój - mała uzdrowiskowa miejscowość położona na styku Gór Orlickich i Bystrzyckich.

Spacer po mieście – kierując się w stronę głównej atrakcji miasta czyli Muzeum Papiernictwa - zaczęłam od wizyty na rynku gdzie znajdują się piękne kamieniczki, Maryjna kolumna (postawiona w podziękowaniu za uratowanie od zarazy) oraz pręgierz. Niedaleko rynku znajduje się kościół św. Piotra i Pawła z XVIII w., który warto odwiedzić gdyż znajduje się w nim ambona w kształcie wieloryba.

, Anja
, Anja

Wspomniane Muzeum znajduje się w unikatowym XVII-wiecznym budynku młyna papierniczego nad Bystrzycą Dusznicką. Kiedyś na Dolnym Śląsku działało ponad 100 młynów papierniczych do dzisiaj zachował się tylko jeden. Pierwszą rzeczą, która zachwyca w młynie jest wejście. Po mostku wchodzimy do małej wieżyczki, która pachnie drewnem. Za kolejnymi drewnianymi drzwiami z piękną klamką wchodzimy do wnętrza muzeum. Zaraz po zakupieniu biletów można obejrzeć film, który jest świetnym wstępem do zwiedzania. Następnie ma zwiedzających czeka pięć sal wystawowych. W pierwszych dwóch znajdują się wystawy tymczasowe dzieł artystów, które powstały z papieru. W kolejnych salach warto zwrócić uwagę na etapy powstawania papieru. Okazuje się, że papier można zrobić nie tylko z drewna (celulozy), ale wszelkich włókien roślinnych. Dawniej robiło się go ze starych szmat i ubrań dlatego, że zrobione były z lnu. Dziś najczęściej powstaje z makulatury lub włókna ścieru drzewnego uzyskiwanego ze zmielonych bali sosnowych. W salach można też oglądać maszyny wykorzystywane w przemyśle papierniczym, drukarstwie i introligatorstwie.

Po obejrzeniu wystawy można zejść schodami w dół do czerpalni papieru, gdzie odbywają się pokazy. Pracownicy papierni tłumaczą etapy powstawania papieru czerpanego oraz funkcje znajdujących się tam urządzeń. Ciekawym, zwłaszcza dla najmłodszych krajtroterów, punktem programu jest możliwość wzięcia udziału w warsztatach czerpania papieru, które odbywają się za dodatkową opłatą o każdej pełnej godzinie.

, Anja
, Anja

Z czerpalni warto przejść na tylny dziedziniec, gdzie znajdują się kolejne urządzenia związane z przemysłem papierniczym oraz sklep z pamiątkami.

Z dziedzińca swoje kroki skierowałam w stronę trasy spacerowej w Parku Zdrojowym. Przy wejściu do Parku Zdrojowego warto zwrócić uwagę na stację meteorologiczną z drugiej połowy XIX w. Trasa prowadzi do Pijalni Wód znajdującej się w samym centrum Zdroju, naprzeciw sanatorium Jan Kazimierz.

, Anja
, Anja
, Anja

Na zakończenie wypada wspomnieć, iż od 70 lat w Dusznikach-Zdroju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W 1826 r. lato na kuracji w Dusznikach spędził Fryderyk Chopin.

Duszniki-Zdrój to kolejna perełka Kotliny Kłodzkiej. Miasteczko jest idealne dla ludzi ceniących spokój i ciszę

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
12 wrzesień 2017 23:31

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, jak dla mnie rewelacyjne. Sam budynek, eksponaty, wnętrza! My trafiliśmy na warsztaty z robienia papieru czerpanego. Świetna sprawa.

Super Anju, że udało Ci się odwiedzić to niezwykle interesujące miejsce, jedno z tych zdecydowanie rozpoznawalnych w Kotlinie Kłodzkiej 🙂

https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6424,niepowtarzalne-muzeum-papiernictwa.html

 

allie
22 sierpień 2017 20:49

Bardzo interesujące muzeum w pięknym budynku. Duszniki to jeden z nielicznych "zdrojów", w których nie byłam, a widać, że jest co oglądać.

Monia-80
21 sierpień 2017 20:42

ciekawa prezentacja  muzeum Papiernictwa w  Dusznikach na DSL. . Jedyne takie w calej Europie  .

 

Danusia
21 sierpień 2017 14:35

Bardzo interesujące muzeum. Duszniki z pieknym parkiem zdrojowym i mnie bardzo  się podobały.

Edytowano: 2017-08-21 14:36:00

Angelika Krajewska
21 sierpień 2017 13:02

Bardzo ładnie,ach ile tych miejsc gdzie bym chciała być 🙂

Anja
21 sierpień 2017 12:08

[cytuj autor='marian']Kolejne ciekawe miejsce ,które udało Ci się zwiedzić.Duszniki Zdrój bardzo mi się podobają.Uważam że tam kuracjusze najwięcej doceniają spokój.[/cytuj]

Moim zdaniem zarówno Kudowa jak i Polanica zdecydowanie bardziej tętnią życiem🙂

 

Anja
21 sierpień 2017 11:59

[cytuj autor='Roman Świątkowski']Przepiękny budynek. Miałem również okazję tego roku, tego lata zobaczyć ten obiekt. [/cytuj]

Same eksponaty również bardzo ciekawe.

Roman Świątkowski
21 sierpień 2017 11:56

Przepiękny budynek. Miałem również okazję tego roku, tego lata zobaczyć ten obiekt. 

marian
20 sierpień 2017 21:36

Kolejne ciekawe miejsce ,które udało Ci się zwiedzić.Duszniki Zdrój bardzo mi się podobają.Uważam że tam kuracjusze najwięcej doceniają spokój.

Anna Piernikarczyk
20 sierpień 2017 13:08

Przepiękny jest ten budynek, zrobił na mnie wielkie wrażenie podczas wizyty w Dusznikach, fajnie, że zwiedzaliście tez w środku 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023