Szlak Piastowski - Ostrów Tumski w Poznaniu
Szlak Piastowski - Ostrów Tumski w Poznaniu

Szlak Piastowski - Poznań: Ostrów Tumski, Genius Loci i Brama Poznania

Komentarze 8
2017-08-11

Ostatni weekend spędziliśmy bardzo historycznie i patriotycznie, a mianowicie przemierzaliśmy Szlak Piastowski w Wielkopolsce północnej, na zapraszenie koordynatora tegoż Szlaku. Dziękuję bardzo Panu Przemkowi za zorganizowanie tej pięknej wycieczki, której kolejny etapy będą się pojawiały w portalu.

Rozpoczęliśmy od Poznania i Ostrowa Tumskiego, gdzie zatrzymaliśmy się na dość długo, bowiem poza monumentalną Katedrą zwiedzaliśmy też dwa nietypowe muzea - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci oraz Bramę Poznania.

Most Jordana
Most Jordana

Genius Loci - Przekrój Poznania
Rezerwat Archeologiczny stanowi element Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. To nowowczesne w formie przekazu miejsce stworzone zostało na oryginalnych umocnieniach grodu poznańskiego z okresu wczesnego średniowiecza aż po renesans. To niesamowite przeżycie oglądać autentyczne relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat, a zrozumienie tego fenomenu ułatwiają multimedialne kioski i film 3D. Rezerwat powstał po tym, jak w 2008 roku podczas badań wykopaliskowych odkryto tutaj świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych. Muzeum otwarto w 2012 roku. Z filmu dowiadujemy się, że pierwszy Gród Piastowski powstał na Ostrowie Tumskim już w X wieku i miał bardzo złożoną konstrukcję z drewna. W XIII wieku Przemysł I przeniósł miasto na tereny obecnego Starego Miasta, zaś Ostrów pozostawił biskupowi i tak władze kościelne trwają w tym miejscu do dziś.

Katedra Św. Piotra i Pawła
Pierwszy, romański kościół powstal tu już w X wieku, jest to więc jeden z najstarszych polskich kościołów, a do tego najstarsza polska katedra, ustanowona już w 968 roku. W katedrze pochowano pierwszych władców Polski - Mieszka i Bolesława Chrobrego. Obecna, gotycka katedra powstała w XIV i XV wieku, potem kilka razy zmieniała swój wygląd, po zniszczeniach II wojny światowej została częściowo odbudowana i regotyzowana. Wnętrze zachwyca ogromem i powiewem historii.

Brama Poznania
Brama Poznania

Brama Poznania
Z Ostrowa Tumskiego pod Bramę Poznania prowadzi Most Biskupa Jordana, zwany też Mostem Cybńskim. Most w obecnej formie stanął tu w 2007 roku, choć przeprawa w tym miejscu istniała tu już na pewno od X wieku. Obecnie jest to most dla pieszych i rowerzystów. Do Bramy Poznania można też przejść od strony Rezerwatu Genius Loci, poprzez Śluzę Katedralną i oszklony łącznik. 
Brama Poznania to bardzo nowoczesne w swej formie i sposobie przekazu Muzeum, mówiące o początkach Ostrowa Tumskiego i tym samym polskiej państwowości.  Podobnie, jak Genius Loci, zwiedza się je z audioprzewodnikiem, dostępnym w kilku językach. Jest tutaj kilka sal i mnóstwo kiosków multimedialnych. Na różne sposoby "przemawiają" tu do nas obrazy na ścianach, szuflady, dioramy, ekrany, a nawet mozaiki na podłodze. Jest ciekawie, tajemniczo i można dowiedzieć się wielu faktów i ciekawostek dotyczących Ostrowa Tumskiego, Poznania oraz okolic, np. Ostrowa Lednickiego. Muzeum sklada się z kilku sal: Sala Gród mówiąca o tym, jak to się z tą Polską zaczęło, Sala Woda związana z Chrztem Mieszka, Sala Złoto o katedrze, z biskupem i kaplicą złotą oraz Sala Witraż i trudnym XX wieku na Ostrowie Tumskim. Wszystko łączy Kładka, a schody wyprowadzają na platformę widokową z widokiem na Ostrów Tumski.

Wszystkie obiekty są elementem Szlaku Piastowskiego, który polecam obrać za cel wycieczki, bowiem są to tereny ważne dla nas, Polaków, a niezwykle atrakcyjne i dla małych i dla dużych.

Brama Poznania
Śluza Katedralna
 Śluza katedralna

Oficjalna strona Szlaku Piastowskiego

Katedra w Poznaniu z Mostu Jordana
Katedra w Poznaniu
Katedra w Poznaniu
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu
Genius Loci
Filmik w muzeum
Konstrukcja grodu
resztki wału w Rezerwacie Genius Loci
Śluza katedralna w Poznaniu
łącznik pomiędzy śluzą i Bramą Poznania
Wystawy w Bramie Poznania
Ostrów Tumski w Poznaniu wczoraj i dziś
Sala Woda (Chrzest Polski)
Sala Woda związana z Chrztem
Sala Złoto (kaplica złota w Katedrze)
Sala Złota i katedrze
Sala Witraż o XX wieku
Widok z platformy widokowej na Bramie Poznania
Archikatedra w Poznaniu
wnętrze Katedry w Poznaniu
ołtarz w katedrze
Mieszko i Bolesław w Złotej Kaplicy zwanej też Kaplicą Królów
Złota Kaplica - sufit ze Świętymi, widziany wcześniej w Bramie Poznania

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
15 sierpień 2017 11:59

Dziękuję Wam 🙂

Danusia
15 sierpień 2017 11:12

Fajnie,że mieliście okazję odwiedzić stolicę Wielkopolski. Poznań jest piękny i pełen atrakcji. Brama Poznania i okolice także i na mnie zrobiły wrażenie.

Monia-80
15 sierpień 2017 10:18

Poznań to piękne miasto

Edytowano: 2017-08-15 11:58:29

Anna Piernikarczyk
14 sierpień 2017 21:03

[cytuj autor='marian']Jestem z Wielkopolski a tak mało znam Poznan.Fajnie że nam przybliżasz te miasto.[/cytuj]

Marianie to planuj wycieczkę 🙂 A to są dość nowe atrakcje, także generalnie jeszcze nie są tak znane 🙂

marian
14 sierpień 2017 20:16

Jestem z Wielkopolski a tak mało znam Poznan.Fajnie że nam przybliżasz te miasto.

Joanna
14 sierpień 2017 14:52

Jakiś czas temu poznaliśmy tylko niektóre atrakcje Szlaku Piastowskiego. Na pewno cały szlak jest warty zobaczenia.

Anna Piernikarczyk
14 sierpień 2017 11:35

[cytuj autor='Anja']Fajnie, że miałam okazję zobaczyć dzięki Twojej relacji Poznań ze strony, z której go nie znałam, zwykle wybierałam w tym mieście inne atrakcje ...może i ja następnym razem podążę tym szklakiem.[/cytuj]

Będzie też Rynek jako bardziej typowa atrakcja 🙂 Ale naszym głównym celem był Ostrów tym razem, też takiego go nie znalismy, zresztą to są stosunkowo nowe atrakcje

Anja
14 sierpień 2017 11:32

Fajnie, że miałam okazję zobaczyć dzięki Twojej relacji Poznań ze strony, z której go nie znałam, zwykle wybierałam w tym mieście inne atrakcje ...może i ja następnym razem podążę tym szklakiem.

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023