Pałac Branickich, allie
Pałac Branickich, allie

Biegiem do Pałacu Branickich

Komentarze 9
2017-07-08

Co można zrobić, gdy znalazło się na dworcu w mieście, w którym nigdy dotąd się nie było i ma się jedynie 2 godziny czasu? Można oczywiście zdecydować się na baaardzo długą kawę, ale można też "odpalić" Google Maps i wybrać jakieś ciekawe miejsce, do którego ma się szanse dojść w te dwie godziny i wrócić. Ja tak zrobiłam w Białymstoku. Jestem co prawda zdecydowaną przeciwniczką zwiedzania "na japońskiego turystę", ale być w jakimś miejscu i nic nie zobaczyć? To nie w moim stylu. Nie w moim stylu jest też zwiedzanie bez zrobienia wcześniej jakiekogolwiek rozeznania, ale cóż - kiedyś musi być ten pierwszy raz.

Po szybkiej analizie planu miasta i własnego w nim położenia uznałam, że jestem w stanie dotrzeć do Pałacu Branickich. Zupełnie nie wiedząc, czego się spodziewać, ruszyłam w drogę. Zgodnie ze wskazówkami mapy szłam ulicą Świętego Rocha. Poźniej sprawdziłam, że wzięła ona zapewne nazwę od wzniesionego przy niej ogromnego, zbudowanego w modernistycznym stylu Koscioła Św. Rocha. Budowla robi wrażenie z zewnątrz, zapewne wnętrze jest także imponujące i żałuję, że nie miałam czasu go obejrzeć.

Kościół św. Rocha, allie
Kościół św. Rocha, allie

Idąc dalej natknęłam się na inny budynek sakralny - prawosławny sobór św. Mikołaja. Potem spacer po przestronnym rynku, z jego pięknie odrestaurowanymi kamienicami. Jeszcze rzut oka na katedrę i po przejściu kilkudziesięcu metrów byłam pod Pałacem Branickich. Duży wewnętrzny dziedziniec i sam pałac od jego strony  - jak wiele zabytków, które widziałam. Z myślą, że to umiarkowanie atrakcyjne miejsce, przeszłam na drugą stronę Pałacu.

I tu cudowna niespodzianka! Ogród! Piękny, bardzo duży, z precyzyjnie wytyczonym krzewiastym mini-labiryntem i olśniewającymi okazami kwiatów. Spędziłam tam wiecej czasu niż powinnam i drogę powrotną do dworca okupiłam małym stresem. Ale warto było, bo ogród to prawdziwe cacko. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę do Białegostoku i poznam go znacznie lepiej, bo pokazał mi się od najlepszej strony.

Sobór św. Mikołaja, allie
Sobór św. Mikołaja, allie
Kamienica, allie
Rynek, allie
Rynek, allie
Dziedziniec Pałacu Branickich, allie
Pałac Branickich, allie
Ogród przy Pałacu Branickich, allie
Ogród przy Pałacu Branickich, allie
Ogród przy Pałacu Branickich, allie

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Angelika Krajewska
17 sierpień 2017 23:45

swietne zdjecia 🙂 może kiedys i ja zwiedze 🙂

EmiZtg
21 lipiec 2017 11:50

Uwielbiam takie spontaniczne wycieczki 🙂. Sama też bym wybrała opcję "zwiedzanie" zamiast kawy i czekania.

Anna Piernikarczyk
19 lipiec 2017 13:42

Piękne zdjęcia jak na bieganie 🙂 Super, że wybrałaś to niż kawę 😉 Też widzieliśmy niedawno ten pałac i piekny ogród

Joanna
18 lipiec 2017 09:53

Bardzo miło mi czytać, że Białystok się podoba. Zachęcam do kolejnych odwiedzin, bo oczywiście jest tu więcej ciekawych miejsc.

Anja
18 lipiec 2017 07:26

Ogrody faktycznie pięknie się prezentują. Dobrze wykorzytsane 2 h🙂

mokunka
17 lipiec 2017 21:54

Podobnie jak Marian znam te okolice tylko z netu. Może kiedyś....? Bardzo wiele tam do zwiedzania .Cieszę się, że to opisałaś.

pozdrawiam 🙂

allie
17 lipiec 2017 21:03

[cytuj autor='marian']Pałac i miasto bardzo piękne Znam te miejsca tylko z opisu Danusi i Ani.[/cytuj]

Marianie, zachęcam do wizyty w tamtych stronach 🙂 Sama ledwie je znam, ale polecam wszystkim bez wyjątku. Na pewno jeszcze tam pojadę zobaczyć więcej. 

 

marian
16 lipiec 2017 18:59

Pałac i miasto bardzo piękne Znam te miejsca tylko z opisu Danusi i Ani.

Danusia
16 lipiec 2017 13:41

Tak Pałac Branickich i ogród przypałacowy w sercu dużego miasta to piękne miejsce,zwłaszcza latem. Byłam,widziałam,wiem,co piszę:-)

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023