opis, Monika Rode
opis, Monika Rode

Książ Wielki

Komentarze 0
2009-03-09
Na międzynarodowej trasie E-7 z Warszawy do Krakowa, między Jędrzejowem a Miechowem,leży miejscowość Książ Wielki położona malowniczo, na niewielkim wzgórzu, nad rzeką Nidzicą. Jadąc z Krakowa do Warszawy w Książu Wielkim,za tablicą z nazwą miejscowości trzeba na skrzyżowaniu skręcić w prawo na Słaboszów.Po dojechaniu do stawów rybnych należy skręcić w pierwszą asfaltową drogę w lewo i jechać do góry.N końcu drogi zobaczycie zamek,zreszta widać go też z daleka... Zamek nie zachował się w pierwotnym kształcie i stylu. Początkowo budowla w dolnej części pokryta była rustyką, natomiast w górnej wieńczył ją dekoracyjny szczyt. Gmach otoczono nowożytnymi fortyfikacjami bastionowymi, tworzącymi w ten sposób nawiązujące stylem do włoskich pałaców wiejskich założenie tzw. palazzo in fortezza. W kolejnych wiekach zwarta bryła nabrała cech barokowych, a po neogotyckiej przebudowie Wielopolskiego otrzymała wygląd zbliżony do dzisiejszego. Wielopolski usunął renesansowe szczyty, imitujący wieżę środkowy ryzalit podwyższono o jedno piętro, a całość ozdobiono neoklasycystycznymi wazonami i gotyckim krenelażem. Do budynku pałacowego z dwóch stron przylegały niewielkie pawilony, z których jeden obejmował bibliotekę, a drugi kaplicę. Dookoła rozpościerał się obszerny park-ogród porośnięty tradycyjnym drzewostanem Zamek nosi nazwę Mirów. Zbudowany został przez biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego przy współudziale jego bratanka, starosty chęcińskiego Piotra w latach 1585-1595. Mirów został wzniesiony prawdopodobnie według planów architekta Santi Gucciego. W 1729 roku przeszedł on na własność rodziny Wielopolskich. Zamek zbudowano na miejscu gdzie stał dwór o charakterze obronnym na tzw. Kółku Obecnie zwany Polskim Akropolem pałac ma trzy wysokie kondygnacje. Z czasów dawnych zachowało się wiele detali renesansowych, m.in. sklepienia oraz portale i obramowania okienne, a z pierwotnego systemu obronnego przetrwała jedna kurtyna wraz ze strzelnicami i resztkami bastionu. Aktualnie mieści się w nim Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Rolniczych. Po lekcjach jest to bardzo ciche i niezmiernie urocze miejsce. Obok zamku jest mały, darmowy parking,gdzie można spokojnie zostawić auto. Można pospacerować wokół zamku i pobliskim parku,rozkoszować się ciszą...można wejść do środka ale jak są lekcje to można wejść do holu bezproblemowo można robić zdjęcia a naprawdę jest co fotografować...
, Monika Rode
, Monika Rode
budynek gospodarczy, Monika Rode
zamek, Monika Rode
zamek, Monika Rode
zamek, Monika Rode
opis, Monika Rode
, Monika Rode
Książ Wielki, Monika Rode

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022