Park Ojcowski to naprawdę wyjątkowe miejsce. Odnaleźć tu można ślady działalności książąt piastowskich, czternastowieczne ruiny zamku Kazimierza Wielkiego czy też renesansową rezydencję zwaną Pieskową Skałą. Dolina rzeki w której leży Ojców oszałamia różnorodnością form krajobrazu. Bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego czyni to miejsce ogromnie wartościowym pod względem przyrodniczym.
Szlak zielony, Jaskinia Ciemna - Przed wejściem do jaskini znajduje się zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków oraz platforma widokowa z widokiem na Dolinę Prądnika i wznoszącą się tuż obok charakterystyczną skałą wapienną zwaną Rękawicą. Jaskinia składa się właściwie z jednej olbrzymiej komory, 80 m długości, 20 m szerokości i 10 m wysokości, która u końca zwęża się i przechodzi w tzw. Tunel. Zamieszkują ją nietoperze, ćmy, białe wije oraz pająki z gatunku sieciarz jaskiniowy. Środkową część komory zdobią wielkie kopulaste, stalagmity których wysokość sięga do 1 m.

Ruiny Zamku Kazimierzowskiego - Z dawnej budowli zamkowej pozostało do dziś tylko malownicze ruiny, na które składają się resztki murów obronnych i część mieszkalnych, wieża i brama wjazdowa.
Grota Łokietka - To najdłuższa grota w parku narodowym: ma 320 m długości, kilka korytarzy, dwie duże sale (Rycerska, Sypialnia) oraz dwie mniejsze (Kuchnia).











