Szlak tatarski

przebieg Szlaku Tatarskiego, ecik

Podróż szlakiem Tatarów rozpoczełam w Białymstoku w Muzeum Historycznym przy ul. Warszawskiej 37 miałam okazję zobaczyć orientalne pamiątki po Tatarach na Podlasiu. Warto również zobaczyć Muzułmański Dom Modlitwy przy ul. Hetmańskiej 63 i Tatarski Dom Modlitwy przy ul. Grzybowej 42. W miejscach tych  zaczerpnełam informacji na temat islamu, a także zapoznałam się z ciekawą literaturą.

Następnie wyruszyłam do Sokółki ze względu na Muzeum Ziemi Sokólskiej. Można się tam zapoznać z kolekcją eksponatów tatarskich, a także z historią tej narodowości w Polsce.

, ecik
, ecik

Kolejnym punktem na mapie mojej podróży byly Bohoniki. Największą atrakcją tej miejscowości jest meczet z II poł. XIX w. Został on wybudowany na planie kwadratu z wystającym nieco gankiem. Budynek jest okryty czterospadowym dachem z wieżyczką wykończoną kopułą i półksiężycem. Wnętrze jest udostępnione dla zwiedzających. Podobnie jak w Kruszynianach dzieli się na część przeznaczona dla mężczyzn i część przeznaczoną dla kobiet. Podłogi są wyścielone kobiercami, zaś na ścianach wiszą muhiry – dekoracyjne tkaniny z wersetami z Koranu. Znajduje się tam również charakterystyczne dla meczetów wyposażenie: mihrab, czyli wnęka określająca kierunek świętego miasta muzułmanów Mekki oraz minbar – miejsce z którego duchowny przewodniczy modlitwie. Bohoniki to miejscowość, w której mamy możliwość zobaczyć największy cmentarz muzułmański w Polsce. Wejście na Mizar stanowi okazała brama, na której widnieją napisy w trzech językach: arabskim, białoruskim i polskim. Starsze mogiły mają charakterystyczną konstrukcję, składającą się z dwóch kamieni nagrobkowych – u głowy i u stóp zmarłego.

Tutaj postanowiłam zostac na noc. Przenocowałam w Domu Pielgrzyma, znajdującym się niemal na wprost meczetu. Za nocleg zapłaciłam jedynie 15zl.

meczet Bohoniki, ecik
meczet Bohoniki, ecik

Nastęnego dnia wyruszyłam do Krynek- niezwykle ciekawego i przyjaznego miasteczka.

Kolejną miejscowościa były Kruszyniany położone wśród Pagórków Nadświsłockich już samą okolicą zachęcają do dłuższego zatrzymania się w tym miejscu.

Jeden z zabytkowych nagrobków na terenie mizaru w Bohonikach, ecik
Wnetrze Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, ecik
Mizar w Kruszynianach, ecik

Tu także znajdziemy wiele śladów tradycji tatarskich, przede wszystkim meczet i mizar, ale Kruszyniany oferują również możliwość spotkania z przodkami rodzin tatarskich. Warto zwrócić uwagę na fakt kultywowania tradycji tatarskich, szczególnie w tej miejscowości. Coroczna organizacja Festiwalu Tradycji i Kultury Tatarów Polskich przyciąga nie tylko narodowość tatarską zamieszkującą różne zakątki Polski, ale również wielu turystów. Jest to bowiem doskonała okazja do spotkania z tą fascynującą kulturą. Uczestnictwo w festiwalu umożliwia bezpośredni kontakt z duchowym i materialnym dorobkiem Tatarów. Podczas imprezy można spróbować i zakupić różne potrawy kuchni tatarskiej, posłuchać muzyki, obejrzeć stroje i tańce charakterystyczne dla tej kultury. O ciągłości egzystencji Tatarów na Podlasiu jak i w całej Polsce stanowi również fakt istnienia takich organizacji jak: Muzułmański Związek Religijny, Związek Tatarów Polskich założony w 1992 r. oraz wydawanie czasopism muzułmańskich, np. Alhikmah.

 

Krynki, ecik
Krynki, ecik

Swoją wyprawę zakończylam pobytem w Supraślu. Jest to miejscowość posiadająca status uzdrowiska położona w Puszczy Knyszyńskiej. Oferuje turystom ciekawe miejsca, kościoły i cerkwie. Głównym punktem jaki powinno się zwiedzić jest Muzeum Ikon, które znajduje się prawie na początku Supraśla, po lewej stronie, gdy wjeżdżamy ze strony Krynek.

POLECAM!

meczet w Kruszynianach, ecik
meczet w Kruszynianach, ecik
wnetrze meczetu w Kruszynianach, ecik
Monastyr w Supraslu, ecik
tatarskie jadło, ecik
Tatarska Jurta, ecik
Komentarze 0
2013-05-31
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Bohoniki

Supraśl

Swornegacie

Kruszyniany

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024