Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Olszyna, elzbieta reimus
Olszyna, elzbieta reimus

MIASTO -OLSZYNA-

Komentarze 1
2008-07-21
Najstarsze wzmianki o Olszynie pochodzą z roku 1254r./gdzie miało prawdopodobnie inną nazwe tz.Olsna/.Natomiast pierwsza zmianka o budowli to miał być kościół pochodzący 1314 r.Prawdopodobnie już od XIV w. w Olszynie była posiadłością Uechtritzów.Gdzie posiadłość w Olszynie bardzo często przechodziło z rąk do rąk.
Pałac w Olsztynie wzniesiono w II połowie XVIII w. w stylu barokowym,był on restaurowany w XIX w.Jak mi wiadomo zrelacji od znajomych dany Pałac w 1959 r spłonął.Przeprowadzono odbudowę tego obiektu i od 1967-68 roku mieści się w nim szkoła a naokoło pałacu rozpościera się park.
Natomiast też są ciekawe zabytki tego miasta jak:
- kościół pw.Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV w.
- kościół pw. św. Józefa z XIX w.
- dwór murowany z XIX w.
W panoramie Olszyna dominuje wieża neogotyckiego Kościoła poewangelickiego wzniesionego z czerwonej cegły w 1897 roku.Dziś kościół służy parafi św. Józefa Oblubieńca.Miałam tą przyjemność być w tym kościele i podziwiać jego wnętrze-znajduje się barokowy ołtarz z XVIII w.,barokowo-klasycystyczna chrzcielnica z XVIII - XIX w.oraz wyposazenie elektryczne z XIX w.
W Olszynie zachowały się liczne domy mieszkalne o ciekawej konstrukcji szachulcowej- naprzyklad dom przy ulicy Chopina z 1792 roku.
Przez miasto przebiega droga krajowa nr30 oraz szlak kolejowy łączący Jelenią Górę z Węglińcem i Zgorzelcem.
Olszyna ma swój styl i charakter położenia co warto zobaczyć.
Olszyna, elzbieta reimus
Olszyna, elzbieta reimus
Olszyna, elzbieta reimus
Olszyna, elzbieta reimus
Olszyna, elzbieta reimus
 MIASTO -OLSZYNA-, elzbieta reimus
Olszyna, elzbieta reimus
Olszyna, elzbieta reimus
Olszyna, elzbieta reimus
Olszyna, elzbieta reimus

Komentarze

Zostaw swój komentarz

elzbieta reimus
10 luty 2009 20:24
>>ZAPRASZAM MIŁOŚNIKÓW DO ZWIEDZANIA MOICH TERENÓW<<
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021